Про вміння домовлятися
Авжеж, криза насамперед і дуже боляче вдарила по тих, хто має нещастя користуватися нашими державними стандартами. З 1 січня 2009 року мінімальний прожитковий рівень для непрацюючих громадян у нашій країні 568 гривень, а для працюючих — 770. При цьому інфляція на споживчому ринку з початку року зросла на 8,6%. Масштабне зростання цін зафіксоване у квартирній платі (12,3%). У результаті реальна заробітна плата за травень порівняно з травнем 2008 року знизилася на 9,1%.
І лише той, хто не має серця, однозначно виступатиме проти запропонованих Партією регіонів змін до державного бюджету, що передбачають зростання прожиткового мінімуму й мінімальної заробітної плати — заходів, здатних хоч якось підтримати найбідніших українців. Відповідно до запропонованого законопроекту, з 1 липня прожитковий мінімум міг би становити 808 гривень, а з 1 жовтня — 848. Мінімальна заробітна плата підіймалася б до 825 гривень, а з 1 жовтня до 864 і з грудня — до 900 гривень.
Але лише той, хто не має пам’яті, не згадає, що аналогічна ситуація в українському парламенті була вже неодноразово — щойно на горизонті виникали чергові вибори. Опозиція вишукувала резерви для підвищення всіх можливих мінімумів і блокувала роботу парламенту, а влада доводила, що люди від цього нічого не отримають, оскільки всі ці додаткові гроші легко з’їсть інфляція, яка тут-таки зросте. Найчастіше так воно й було...
Історії, навіть на найдрібніших її відрізках, властиво повторюватися. Учора, добиваючись ухвалення в другому читанні згаданого закону, продовжувала блокувати роботу Верховної Ради Партія регіонів. «Або ми розглядаємо й затверджуємо цей законопроект, або парламент не розглядатиме ті питання, які коаліція намагається запропонувати...» — пояснюють регіонали свою позицію.
Як повідомив журналістам співголова робочої групи з напрацювання законопроекту про підвищення прожиткового мінімуму й мінімальної заробітної плати народний депутат з БЮТ Олег Ляшко, на засіданні групи народний депутат з ПР Микола Азаров надав розрахунок на підкріплення своїх вимог. Відповідно до нього, для підвищення прожиткового мінімуму й мінімальних заробітних плат треба 15,6 мільярда гривень. Як повідомив Ляшко, за розрахунками Мінфіну, для цього треба 48 мільярдів.
Звісно, опозиція затялася. «Наші вимоги складаються з двох блоків. Один — соціальний, другий — адміністративно-призначенський. Якщо наші вимоги виконані не будуть, парламент не працюватиме», — сказав регіонал Борис Колесников. А на зауваження журналістів, що 2007 року Віктор Янукович виступав проти блокування трибуни як методу боротьби, послався на те, що інших важелів партія не має. При цьому він нагадав, що 2007 року уряд Януковича через рішення Конституційного Суду примушували знайти 70 мільярдів гривень для реалізації закону про пільги дітям війни, тоді як нинішній уряд не може знайти 10 мільярдів. «Реальні прибутки не дають сьогодні можливості придбати найнеобхідніше, —продовжував депутат. — Ви пам’ятаєте, як 2007 року Луценко на 18 гривень купував м’ясо. На 18 гривень йому сьогодні дадуть 200 грамів, а у вересні-грудні можуть дати в пику».
Напередодні регіонал Єфремов розповідав журналістам: «Ми поставили завдання, щоб наші фахівці за ніч відпрацювали законопроект, у якому були б відображені джерела наповнення видатків на підвищення витрат, на підвищення мінімальної зарплати й пенсії. Я думаю, завтра вранці ми назвемо ті джерела, за рахунок яких можна без інфляційних процесів і без додаткових емісійних коштів розв’язати цю проблему».
Який результат дала нічна праця? За інформацією Ляшка, регіонали запропонували такі джерела: 3 мільярди гривень — від перевиконання прибуткової частини бюджету, 4,8 мільярда — перерозподіл залишку Стабілізаційного фонду, 11,5 мільярда — кошти з кредиту Міжнародного валютного фонду. А ще Микола Азаров заявив, що на соціальні цілі можна використати 23 мільярди гривень, які уряд пропонує спрямувати на підтримку «Нафтогазу України». «Чому знаходяться гроші тринькати незрозуміло куди через абсолютно діряву систему «Нафтогазу»?» — питав він у журналістів і стверджував, що підвищення соціальних стандартів, яке приведе також до зростання внутрішнього споживчого попиту, є загальносвітовою практикою виходу з кризи.
При цьому в Партії регіонів навіть заявляли, що готові йти на компроміс... Думаю, їхнім візаві також не слід було б цим нехтувати. За прогнозами фахівців, та й просто через здоровий глузд, при нинішньому спаді виробництва інфляція зростатиме помірно. А позиція «найшла коса на камінь» найчастіше невигідна саме женцеві. До четверга, коли питання буде поставлене на голосування, БЮТ слід було б врахувати свій же опозиційний досвід: коли ставиш соціально значуще завдання й добиваєшся його — отримуєш підтримку, а коли тобі не дали цього зробити — тим паче.