«Проект» референдум: спроба корекцiї
Уперше політичні сили, що виступають проти проведення всеукраїнського референдуму, зробили спробу об’єднатися і розробити спільну стратегію дій. Вчора у Києві представники 11 партій та 9 громадських організацій провели круглий стіл «За конституційний демократичний розвиток України», присвячений аналізу ситуації навколо референдуму.
Організатори круглого столу визначили, що мета їхніх зусиль — «протидія спробам зміни конституційного ладу під прикриттям всеукраїнського референдуму і опір відкритій брехні, яка утверджується в публічній політиці».
Основну увагу було приділено аналізу того, наскільки проведення референдуму небезпечне для країни. Більшість виступаючих зазначали, що референдум розколов українське суспільство і викликав серйозне занепокоєння міжнародної громадськості.
При цьому Анатолій Матвієнко зауважив, що його партія «Собор» не проти референдуму взагалі, а проти «маніпулювання демократією». «Конституційне право народу на волевиявлення має реалізовуватися в суворій відповідності до чинного законодавства та загальноприйнятих демократичних норм», — підкреслив він. На думку учасників круглого столу, обстановка, в якій готується проведення референдуму 16 квітня, не дає можливості говорити про те, що це вияв дійсно народної ініціативи. Як зазначив Олександр Мороз, «насправді проведення референдуму — це ініціатива олігархічних кланів, які рвуться до влади».
Виступаючи з аналізом правових аспектів проведення референдуму, депутат Сергій Головатий наголосив, що референдум сам по собі дуже небезпечна форма змін до Конституції, оскільки при цьому можливі зловживання влади. При цьому він послався на думку Венеціанської комісії, яка не рекомендує змінювати конституційний лад шляхом референдуму. Він також зауважив, що ідея проведення референдуму про довіру до органу, сформованого у повній відповідності до Конституції, — абсолютно необгрунтована.
Він також звернув увагу на те, що, ігноруючи рішення Ради Європи і проводячи референдум, Україна тим самим робить перший крок від Європи і демократії. «Нині формуються два простори: економічний простір у Європі та економічно-кримінальний простір України і Росії, — сказав С.Головатий. — Якщо Україна проведе референдум, вона відмовиться від проголошеного європейського курсу і рушить прямо в протилежний бік. Я думаю, що певні сили в оточенні Президента, які виступили ініціаторами референдуму, зацікавлені саме в цьому».
Промовці також зазначали, що у них немає ніяких гарантій дотримання законності у ході підготовки та проведення референдуму. Як правило, противники референдуму не мають доступу до ЗМІ для викладення своєї позиції. З іншого боку, до них надходить інформація з регіонів про те, що керівники місцевих адміністрацій уже отримують зверху «норми голосування» — не менше 80% голосів «за» по кожному з питань. Як зазначено в підсумковій резолюції круглого столу, «референдум планують перетворити на фарс із заздалегідь визначеним результатом; фактично вкотре в Україні намагаються використати державну машину фальсифікації виборів».
У відповідь противники референдуму планують докласти спільних зусиль для підготовки агітаційних матеріалів, у яких пояснюватимуться питання референдуму, провести спільні масові акції, готувати агітаторів, направляти представників до виборчих комісій. За словами О.Мороза, СПУ почала займатися цим усім відразу після оголошення референдуму. «Ця протидія невелика, але вона також має значення», — вважає лідер Соцпартії. Крім цього, противники референдуму сподіваються на те, що їм «допоможе» соціально-економічна ситуація і... закордон, тобто негативна реакція Заходу на проведення референдуму.