Перейти до основного вмісту

Прокурори вважають i наполягають...

04 грудня, 00:00

Генпрокуратура України в особі заступника Генерального прокурора України — начальника військових прокуратур Олександра Атаманюка — не бачить необхідності з’ясовувати слідчим шляхом питання про поставки радарних систем «Кольчуга» Китаю. «Я не бачу, що розслідувати, — тут нічого розслідувати. Є контракт, і «Кольчуги» знаходяться у Китаї. Це відомо всім», — сказав О. Атаманюк учора на прес-конференції у Києві. Коментуючи заяву народного депутата Григорія Омельченка про те, що він має у своєму розпорядженні докази про поставки трьох «Кольчуг» Іраку, в зв’язку з чим пропонує провести з цього питання закрите парламентське засідання, О. Атаманюк повідомив, що «неодноразово звертався до народного депутата». «Жодного доказу, жодних матеріалів він мені не надав. Про що можна говорити?» — спитав заступник Генпрокурора. О. Атаманюк також зазначив, що п’ять разів зустрічався з експертами, які працювали в Україні.. Нагадаємо, що після проведення кількох перевірок нинішнього літа Генпрокуратура України відмовила в порушенні кримінальної справи за фактами нібито нелегальної торгівлі станціями радіотехнічної розвідки «Кольчуга» внаслідок відсутності складу злочину.

Заступник Генпрокурора також оприлюднив позицію свого відомства стосовно низки інших резонансних справ. Зокрема, Генеральна прокуратура наполягає на піднятті з дна Чорного моря залишків літака Ту-154, збитого понад рік тому ракетою під час навчань української ППО, для того щоб «довести провину посадових осіб, які порушили правила під час стрільб». О. Атаманюк пояснив, що серед речових доказів, переданих російською прокуратурою з цієї кримінальної справи, немає «жодного фрагмента літака і жодного фрагмента зовнішнього корпусу ракети». «Щоб притягувати до кримінальної відповідальності людей, треба зібрати всі докази, тому що в суді підніматимуть питання, чи була технічна можливість підняти залишки літака», — сказав він. На думку Атаманюка, технічна можливість підняти літак, що знаходиться на глибині 2 тис. метрів, існує. Начальник військових прокуратур зазначив, що в цей час з даної справи проводять досудове слідство, і «жодній посадовій особі обвинувачення не висували». Разом із тим, якщо встановлять таких осіб, то їм можуть висунути обвинувачення за статтями Кримінального кодексу, — халатне ставлення до військової служби і перевищення службових повноважень. Атаманюк підтвердив, що «альтернативних доказових версій», крім існуючої версії про ураження літака ракетою, випущеною з ЗРК-200, немає. «Але немає відповіді і на запитання, як це сталося», — зазначив він. Зі слів О. Атаманюка, в ході розслідування вже допитали близько 700 свідків.

За результатами розслідування ще однієї авіакатастрофи — аварії літака Су-27 під час авіашоу у Львові — Генпрокуратура має намір притягнути до кримінальної відповідальності 13 посадових осіб, із яких 8 — генерали. При цьому, не виключив Атаманюк, коло осіб, яким висунуть обвинувачення, може у майбутньому розширитися. Заступник Генпрокурора повідомив, що одного із пілотів — Володимира Топонаря — арештовано. А другий льотчик, Юрій Єгоров, все ще перебуває на лікуванні в Вінниці, і кримінальну справу стосовно нього порушено за статтею 416 (порушення правил польоту). Заступник Генпрокурора також повідомив, що за даною справою вже допитано всіх свідків, призначено експертизи, тобто виконано всі необхідні слідчі дії, щоб закінчити досудове слідство. «Безпосередньою причиною трагедії стала помилка льотчика Топонаря при виконанні незапланованого елемента, але його дії — остання ланка в порушеннях, які допустили посадові особи, починаючи від підписання планів і схем», — заявив заступник Генпрокурора.

Актуальним у світлі сьогоднішніх парламентських слухань з питань свободи слова можна назвати повідомлення ще одного учасника прес-конференції, заступника Генерального прокурора Віктора Шокіна про те, що у Генпрокуратурі очікують групу слідчих ФБР для надання правової допомоги у справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. «Ми чекаємо, але, на мій погляд, вони нічим допомогти не можуть», — сказав він. В. Шокін підтвердив, що слідство розглядає як одну з головних версій у справі Гонгадзе вбивство з метою «підставити» Президента України. Проте не відкинуто поки й інші версії — про вбивство за борги, про вбивство злочинним угрупованням «перевертнів» тощо. Заступник Генпрокурора також підтвердив, що в другій половині січня у Швеції з участю французького експерта Жана Ріволе проведуть чергову незалежну експертизу «таращанського» тіла.

А в середині грудня в Україні Жан Ріволе проведе експертизу тіла ще одного українського журналіста — директора інформаційного агентства «Українські новини» Михайла Коломійця. Зі слів В. Шокіна, на сьогодні за кримінальною справою, порушеною за фактом самогубства, розслідують п’ять версій мотивів суїциду (конкретизувати версії заступник Генпрокурора відмовився). «Але ми також перевіряємо версію вбивства, хоч, на мою думку, цього не було», — сказав Шокін. Він також повідомив, що у цей час слідча група Генпрокуратури знаходиться у Білорусі і повинна повернутися «завтра-післязавтра».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати