«Проти статистики політика безсила»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040819/4147-1-1.jpg)
Учора відбулися вже дев’яті цього року переговори президентів України й Росії. Питання, що порушували на переговорах, насамперед стосувалися економіки. Володимир Путін і Леонід Кучма учора ж провели «тристоронню» телефонну бесіду зі своїм казахстанським колегою Нурсултаном Назарбаєвим на тему створення ЄЕП. Завтра, до речі, має відбутися вже 14-те засідання Групи високого рівня з реалізації інтеграційної ініціативи чотирьох держав. На переговорах президентів також були присутні прем’єр-міністри Віктор Янукович і Михайло Фрадков.
На критику щодо частих зустрічей двох президентів майже одразу відповів Леонід Кучма. На його думку, такі переговори «йдуть на благо», в чому «мало хто має сумніви, хоча тих, хто сумнівається, у рік виборів вистачає, коли все використовується під різними кутами зору». «Але те, що ми дали дуже хороший позитивний сигнал бізнесу, безсумнівне: про це свідчать цифри, які ви навели», — сказав він, звертаючись до російського президента. На підтвердження цього Володимир Путін повідомив, що якщо раніше Україна посідала 4-5 місце в торговому обігу Росії, то зараз вона «впевнено вийшла на третє». «Проти статистики політика безсила», — зауважив російський президент, додавши, що присутність політики в цьому питанні є некоректною.
Один із головних підсумків учорашньої зустрічі — заява президента Путіна про підписання закону, згідно з яким Росія переходить на сплату непрямих податків за країною призначення. «Для Росії це був досить складний крок, але ми пішли на нього свідомо. Сподіваємося, що наші партнери на нього відреагують», — повідомив російський керівник. На його думку, «попри первинні втрати російського бюджету, якщо ми підемо цим шляхом активно, ми не лише нічого не втратимо, а навпаки, всі виграють». Президент сусідньої держави назвав прийняте Росією рішення перейти до сплати ПДВ за країною призначення «важливим рубежем у створенні Єдиного економічного простору». «Ми переступили через дуже важливий рубіж і у двосторонніх відносинах, і на шляху до будівництва ЄЕП», — сказав Путін, наголосивши, що ця проблема (механізм сплати ПДВ) «дуже непокоїла українських колег, і Президент України неодноразово про це говорив».
Кажучи про двосторонні відносини з Україною, Путін звернув увагу на те, що його зустрічі з Леонідом Кучмою «відбуваються досить часто і небезрезультатно». «Маємо що пред’явити нашим країнам. За перше півріччя 2004 року наш товарообіг виріс на 40%. Це навіть для наших відносин, що інтенсивно розвиваються, є дуже хорошим показником», — наголосив Путін. Він висловив думку, що таке зростання торгівлі «не в останню чергу пов’язане з тим, що внаслідок нашої роботи усуваються бар’єри й розвиваються торгово-економічні зв’язки». Водночас Путін визнав, що в економічній взаємодії РФ та України «ще існують і проблеми».
Переговори лідерів, між тим, не обмежилися економічною тематикою. Зокрема, президенти домовилися про створення на російсько-українському кордоні спільних пропускних пунктів, на яких оформлення людей і товарів здійснюватиметься за спрощеною схемою. За повідомленням Інтерфаксу, з такою ініціативою виступив Леонід Кучма. Український президент звернувся з проханням доручити урядам двох країн «сісти якомога швидше за стіл переговорів і вирішити проблеми спрощеного переходу людей і товарів через кордон». «Треба зробити єдині пункти пропуску зі спрощеною схемою митного режиму», — сказав Кучма. У свою чергу Путін зазначив, що реалізація цієї ідеї «відповідає інтересам Росії».
Скасування стягування ПДВ на експортовану до України нафту (а саме це є важливим для нас у проанонсованій В. Путіним зміні податкового законодавства) є серйозною поступкою з боку Кремля. Йдеться про сотні мільйонів доларів для російського бюджету. Було б нелогічним сподіватися, що це просто подарунок...