Принцеса Анна пропонує перебудувати МОК
Британська принцеса Анна — один із незалежних членів МОК — запропонувала низку реформ, щоб підняти престиж олімпійського руху після безпрецедентного скандалу, пов'язаного з корупцією. Вона звернулася з персональним посланням до кожного з членів МОК. Літні Олімпіади, пропонує вона, мають проводитися на ротаційній основі, а для цього потрібно розділити планету на сектори по довготі. Щоб обмежена кількість столиць могла претендувати на право проведення ігор. Це дозволить випустити з «котла» ту нездорову пару, що кожного разу з'являється перед вибором місця проведення Олімпіад. По-друге, вважає принцеса Анна, потрібно накласти заборону на представництво в МОК керівників національних спортивних федерацій. Раніше цим чиновникам вдавалося обійти правило одноразового відвідання міст-претендентів на тій підставі, що вони представляють конкретний вид.
«Я заявляю це, виходячи з особистого досвіду керівника Міжнародної федерації кінного спорту», — підкреслила Анна в посланні до колег. Коли вона стала членом МОК, залишаючись на посаді голови федерації, їй довелося, за її словами, опинитися в центрі конфліктів, інтересів людей, які можуть чинити потужний тиск під час прийняття важливих рішень. Зазначимо, що принцеса Анна, внаслідок свого бездоганного реноме, під час скандалу відразу дистанціювалася від колег, які заплямували свою репутацію. Бо вона ніде й ніколи не користувалася благами й привілеями, що належать за статутом усім членам МОК. Саме тому варіант часткової перебудови олімпійського руху, що його запропонувала принцеса Анна, заслуговує на увагу керівництва МОК. Однак воно поки зберігає горде мовчання.
А тим часом на Капітолійському пагорбі справу про корупцію МОК бурхливо обговорюють законодавці США, які розділилися на два табори. Так, сенатор Мітчелл спробував заступитися за комітет, мотивуючи, що для корінних перетворень у ньому пройшло ще мало часу після розкриття фактів хабарництва. Й він, як керівник комісії з розслідування випадку махінацій із голосуванням за проведення Олімпійських ігор у Солт-Лейк-Сіті, попросив своїх колег почекати з прийняттям жорстких санкцій до МОК і НОК Америки. До кінця нинішнього року, вважає Мітчелл, у олімпійського руху є час для розчищання своїх авгієвих стаєнь, і тільки після цього в сенаторів з'явиться моральне право застосувати санкції федерального законодавства до корумпованих членів МОК.
Сенатор-республіканець Річард Брейн приєднався до колег- демократів, які наполягають на відставці Самаранча. Проблеми виникають через хронічну кризу у верхівці МОК, заявив він. Лише два сенатори-республіканці Тенс Стівен і Бел Кембел, до речі учасник олімпійського турніру дзюдоїстів 1960 року, були налаштовані менш агресивно, ніж їхні колеги. Вони стверджують, що санкції щодо МОК можуть виявитися бумерангом й вельми хворобливо вплинути на спортсменів США. Їхній підготовці буде завдано істотної шкоди у випадку, якщо великі американські компанії відмовляться від спонсорства світового олімпійського руху.
Однак більшість була налаштована проти МОК. Член комісії Мітчелл Кін Дюберштейн, який деякий час керував апаратом президента Рональда Рейгана, порівняв нинішні акції комітету з шарадами. Складається враження, що МОК має намір проковтнути кілька сильнодіючих таблеток аспірину й безтурботно проспати весь наступний рік, щоб у доброму здоров'ї прокинутися восени 2001 року на звітно-виборній сесії МОК у московському Будинку союзів.
Випуск газети №:
№90, (1999)Рубрика
Панорама «Дня»