Перейти до основного вмісту

Приниження енергетикою

29 листопада, 00:00

В чора відбулася планова зустріч Президента України Леоніда Кучми з прем’єр- міністром Віктором Ющенком і Головою Верховної Ради Іваном Плющем. Обговорювалися в першу чергу проблеми, пов’язані з проходженням у Верховній Раді бюджетного процесу (віце-спікер Степан Гавриш нещодавно зазначив, що друге читання бюджету підготовлене урядом гірше, ніж перше). Проте холоди, що почалися в Україні й енергетична криза, що підсилюється, дозволяють з великою ймовірністю припустити, що розмова також торкнулася і більш широкого кола питань, включаючи стан паливно-енергетичного комплексу країни.

Напередодні Президент піддав уряд критиці за незадовільні розрахунки за газ з Туркменістаном і Узбекистаном. Завтра в Москві очікується підписання керівниками урядів України і Росії міжурядового меморандуму, у якому, як пише російська преса, мають бути закріплені гарантії української сторони із забезпечення безпечного транзиту російського газу через Україну, а також визначені шляхи рішення виникаючих конфліктних ситуацій у цьому питанні. Причому вже зараз імовірність таких ситуацій досить висока, оскільки у вівторок у країні працювали лише п’ять з чотирнадцяти енергоблоків АЕС і все додаткове навантаження лягло на теплові електростанції, що різко збільшили відбір газу.

Раптове відключення від енергосистеми в понеділок- вівторок п’яти енергоблоків атомних станцій України потужністю 5000 МВт поставило енергосистему країни на межу розвалу, заявив в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна експерт галузі. Він відзначив, що енергосистема України «ледь дихає»: ще ніколи в осінньо- зимовий період максимального навантаження вісім блоків атомних станцій одночасно не були в ремонті. Ситуація значно погіршується тим, що на теплових станціях не вистачає органічного палива, тому вони не зможуть підтримати енергобаланс країни.

Більш ніж дивно, що саме в цей момент віце-прем’єр з питань паливно-енергетичного комплексу Юлія Тимошенко вирушила у відпустку, як гадають, у Лондон, так і не надавши країні свідчення її повної готовності до зими. Експерти «Дня» припускають, що відпускний настрій віце-прем’єра пов’язаний або з остаточним рішенням про її відставку, або ж з її участю в судово- слідчих діях у питаннях боргових і інших досліджуваних правоохоронними органами «хвостів» корпорації ЄЕСУ, якою, як відомо, керувала в минулому Ю.Тимошенко і її чоловік, який знаходиться нині в попередньому ув’язненні.

Тим часом В.Ющенко, на якого під час відсутності віце-прем’єра навалився весь вантаж енергетичних турбот (тут дуже доречною буде цитата з його інтерв’ю в останньому номері «Дзеркала тижня»: «Зараз я щиро жалкую, що прем’єру доводиться постійно займатися енергетикою: платежами, відключеннями, контактами з НКРЕ. Мене це принижує»), у понеділок відклав поїздку, що намічалася, в Донецьк, пояснивши «перенесення» проблемами, що виникли при прийнятті бюджету і необхідністю працювати з парламентськими фракціями і комітетами. Можна зрозуміти прем’єра: бюджет рятувати потрібно. Але, з іншого боку, може бути, що якби Ющенко поїхав у Донецьк, він зміг би на місці побачити і зрозуміти проблеми підготовленого урядом головного фінансового документа країни.

А прем’єра в шахтарському краї чекали. І не тільки тому, що напередодні він, з подачі тієї ж Ю.Тимошенко, багато говорив про корупцію у вугільній галузі. Як сказав «Дню» начальник управління промисловості, транспорту і зв’язку облдержадміністрації Олександр ФІЛІППОВ, керівництво області мало намір відстоювати діючі тут вільні економічні зони, участь металургійних підприємств в економічному експерименті, проведеному в гірничо- металургійному комплексі України, своє бачення міжбюджетного процесу. Але В.Ющенко, як відомо, в Донецьк не приїхав.

Відповідаючи на запитання «Дня» про те, чи не пов’язано це з важкою ситуацією, що склалася в Донбасі з забезпеченням паливно-енергетичними ресурсами, голова облдержадміністрації Віктор ЯНУКОВИЧ сказав: «Віктор Андрійович мені вчора (у понеділок. — Авт. ) подзвонив і сказав: «Тут триває бюджетний процес і я не можу відірватися...» Тому В.Янукович не пов’язує скасування візиту прем’єра з енергетичною ситуацією в області. «Ми володіємо ситуацією, — стверджує він, але відразу додає: — Ситуація, до речі, знову дуже складна, тому що важкий стан на теплових електростанціях України. В нас зараз працюють на граничних потужностях два блоки Вуглегірської ТЕС, що споживають газ, тому відбір газу знижує тиск і особливо в тупикових точках (там, де в нас тупикові газопроводи). У цілому ряді міст котельні працюють у ручному режимі керування і температура води в мережі знаходиться на критичному рівні». При цьому, на думку губернатора, проблема навіть не стільки в оплаті за газ, скільки в його фізичній відсутності в мережі. Що стосується сплати за газ, то В.Янукович вважає, що в цьому винен сам центр: «Наприклад, у Донецьку багато підприємств, що знаходяться на бюджетному забезпеченні. Але проплата цих підприємств сьогодні — нуль. І саме сьогодні закінчився газ, проплачений Донецьком. Якби 2,5 млн. грн. сплатили держбюджетні організації, то цього б вистачило до кінця місяця». За словами голови облдержадміністрації, Донецька область віддає в консолідований бюджет біля трьох мільярдів гривень, тоді як регіон одержує в своє розпорядження лише 1,2 млрд. грн. «Ви візьміть і відрегулюйте все так, — звертається Янукович до учасників бюджетного процесу, — щоб не робити з нас дурнів, ідіотів. Хіба ми не хочемо платити? Хіба в мене є гроші, і я не хочу їх віддати? Це не вірно. Як ви запланували, так я і плачу. Залиште всі гроші в держбюджеті і платіть самі. Адже закупівля комунально-побутового газу — функція державна. Нас забезпечують, а ми гроші віддаємо державі. То створіть такий механізм, за якого не було б політичних «розводів» — вони нам не потрібні. Наша промисловість платить за газ 100 %. Населення — на рівні 80%, на кінець року буде 100. Нас у чомусь звинувачувати тут не треба».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати