Перейти до основного вмісту

ПРИВИД РОЗПУСКУ

25 жовтня, 00:00

Жодного з проектів постанов не було ухвалено. Першим було поставлено на голосування документ від трійки опозиційних фракцій. Його підтримали 200 депутатів — граничний резерв антипрезидентських сил у парламенті. За проект «дев’ятки» висловилися 222 парламентарії. Члени пропрезидентських фракцій не надто переживали за долю власного документа, однак результат, що висвітився на табло, чітко продемонстрував «пробу» більшості в її нинішньому вигляді. За проект депутата Ю. Кармазіна проголосувало 117 депутатів, через зрозумілі причини, головним чином із фракції Віктора Ющенка. Тут би депутатам заспокоїтися й стати до роботи. Але, знов- таки, як це й прогнозувалося, опозиція вирішила помахати кулаками. Народний депутат Сергій Терьохін (фракція «Наша Україна»), який за регламентом мав доповiдати економічний законопроект, вийшовши на трибуну, заявив про відмову своєї фракції брати участь у роботі над законопроектами. Мотив — наші пропозиції щодо політичної ситуації не були підтримані.

Нерви у спікера Володимира Литвина не витримали. Це був короткий, але, можливо, один з найяскравіших публічних виступів колишнього лідера блоку «За єдину Україну!». Звертаючись до Віктора Ющенка та його прихильників, Володимир Литвин звинуватив їх у порушенні спільно досягнутих домовленостей. За словами Литвина, більшість пішла назустріч «Нашій Україні» в питаннях бюджету та проведенні слухань щодо політичної ситуації в обмін на обіцянки не блокувати роботу парламенту. «Зараз ви цинічно блокуєте роботу Верховної Ради, — сказав спікер. — Це ганьба... Ви ставите свої політичні інтереси вище за інтереси держави». «Ви захопилися політичними іграми, вам потрібна влада, вам не потрібен український народ», — заявив Володимир Литвин, після чого покинув зал. На якийсь час парламент перетворився на мітинг, а один з відомих «революціонерів» із шоуменськими схильностями з фракції СПУ навіть вибіг до президії, напевно, щоб примірятися до спікерського крісла...

Після перерви, що відбулася після того як спікер покинув зал, на трибуну піднявся лідер «Нашої України» Віктор Ющенко. Як завжди, пан Ющенко всю провину за становище, що склалося у вищому законодавчому органі, поклав на Адміністрацію Президента України та її главу. У відповідь на це Володимир Литвин зазначив, що ним рухає виключно державний інтерес і він керується інтересами Верховної Ради та народу. Спікер також відкинув обвинувачення в тому, що він виконує накази Адміністрації Президента: «Якщо я відчую, що мною хтось керує з Адміністрації Президента, то сяду в кінці залу й спокійно голосуватиму й житиму спокійно, не відкладаючи життя на потім».

Зрештою Володимиру Литвину вдалося буквально умовити колег розпочати роботу. Проте продуктивним цей день не виявився — за великим рахунком, депутати ухвалили лише одне важливе рішення. А саме — про відставку Віталія Бойка з посади голови Верховного Суду. За нього проголосували 303, проти — 2 з 412, що брали участь у голосуванні. Однак навряд чи це голосування можна вважати показовим у плані знаходження спільної мови більшості й опозиції — людину просто «відпустили» на пенсію на її власне й цілком законне прохання. Взагалі, на підставі четвергових голосувань можна констатувати лише одне — гостра парламентська криза в розпалі. Так чи інакше, головним елементом, від якого сьогодні залежить установлення парламентського миру, є фракція «Наша Україна». На жаль, і Віктор Ющенко, і Юрій Костенко в численних інтерв’ю журналістам частіше нагадували про свої кадрові претензії, ніж висловлювали готовність до компромісу. В інтерв’ю «Дню» народний депутат Юрій Костенко заявив таке: «В нас весь час просять підтримки, щоб ухвалити те чи інше рішення в інтересах пропрезидентських сил. Але натомість ні в уряд, ні кудись іще не запрошують». Більшість поки теж не поспішає робити нові пропозиції щодо співпраці з «Нашою Україною». Деякі лідери з «дев’ятки», й особливо глава фракції НДП Валерій Пустовойтенко, сподіваються на необхідність радикально укріпити дисципліну в більшості. Лінія, в принципі, правильна. Тільки-от хворіти депутатам не заборониш — не на лікарняному ж ліжку приносити обранців щочетверга в сесійну залу для виконання своїх службових обов’язків. Симптоматично, що вчора слово «розпуск» у парламентських стінах звучало мало не частіше за слово «імпічмент». У цей же час Президент України Леонід Кучма, перебуваючи з візитом у Хорватії, знову заявив про необхідність надання йому повноважень розпускати Верховну Раду в разі її недієздатності. Може, хоча б почуття самозбереження підкаже депутатам шлях до компромісу — адже «скажені» гроші в передвиборну кампанію «угатили» як представники більшості, так і меншостi.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати