Перейти до основного вмісту

«Пташиний грип» українцям не загрожує,

стверджують київські вчені. Iноземні вірусологи не виключають загрози для всього людства
24 листопада, 00:00

Якихось офіційних повідомлень, які підтвердили б реальну небезпеку для українців, Український центр грипу не отримував. Міністерство охорони здоров'я, своєю чергою, не отримувало від Всесвітньої організації охорони здоров'я (що звичайно інформує про грипозну ситуацію) ніяких попереджень про можливість повтору «пташиного грипу» навіть у Гонконзі.

«Зараз циркулюють три «людських» типи вірусу, котрі загрожують людям, для яких приготовано вакцини, — розповідає Алла Мироненко. — Набір пташиних вірусів набагато більший. Так було завжди й люди ними не заражалися. Тим більше, що у птахів вірус передається через кишечник. До речі, існують віруси «свинячі» та «кінські». Відомо, що в період епідемії людина може заразити грипом коня, але ніхто не довів, що може бути навпаки. Так було і з птахами. Однак, враховуючи те, що Гонконг спеціалізується на вирощуванні птахів, не можна бути впевненим, що це — неможливо. Принаймні, запитання, чому там виник спалах, залишається без відповіді». Схожість вірулентності (важкості клінічного прояву) гонконгiвського «пташиного грипу» 1997 року та «іспанки» 1918 року — чисто зовнішнє. Так вважають українські вчені.

Тим часом, взимку позаминулого року в Гонконзі вчені- вірусологи підтвердили страшне припущення — «пташиний грип» здатний долати видовий бар'єр та інфікувати людину. А це, за припущеннями вчених, означає, що «пташиний вірус», мутуючи і сполучаючись зi звичайним людським штамом, може спровокувати появу супервірусу, тобто не виключено виникнення глобальної катастрофи, що нагадуватиме таємничу пандемію «іспанки» 1918 року.

Згідно з інформацією російської служби Бі-Бі-Сі (http: //www.bbc.co.uk/russian), «іспанка» забрала більше за 20 млн. життів на планеті, тобто, більше, ніж уся Перша світова війна. Вірулентність грипозного вірусу «іспанки» була надзвичайно сильною, причому, вірус вражав частіше за все молодих і здорових людей.

1997 року вчені звернули увагу на схожість вірулентності гонконгiвського «пташиного» вірусу з вірусом «іспанки». Провівши дослідження решток людей, що загинули від «іспанки» на Алясці та на о.Шпіцберген, американським вченим вдалося виділити і встановити генетичну структуру вірусу «іспанки», що лютував у Америці, та виявити, що один ген вірусу «іспанки» 1918 року дуже близький до аналогічного гена вірусу «пташиного» грипу.

На Міжнародній конференції фахівців-вірусологів, що відбулася в Лондоні, професор вірусології Лондонського Королівського медичного інституту, учасник експедиції 1998 року на острів Шпіцберген Джон Оксфорд заявив, що «генетичний матеріал, який виявлено в зразках тканин людей, котрі загинули від «іспанки», дозволить розгадати код генетичної інформації вірусу інфлюенци (застаріла італійська назва грипу. — Авт. ). Повна генетична картина цього смертоносного вірусу дасть можливість порівняти його з нині існуючими штамами вірусу грипу».

ДО РЕЧІ

Згідно з результатами досліджень епідемічних процесів, частота виникнення грипу становить від 10 до 20% всіх респіраторних захворювань за епідемічний рік. За даними українських вірусологів, катастрофічна пандемія 1918–1920 рр. («іспанка»), пандемії 1957 р. («Азіатський грип») і 1968 р. («Гонконзький грип») свідчать про небезпечність штамів вірусу грипу, що раптово виникають і проти яких у людей немає імунітету. Щорічні зимові епідемії, що викликаються дрейфуючими варіантами грипу типу А і В, менш драматичні й тому їх небезпеки часто недооцінюють. Тим часом, тільки в США, згідно зі статистикою, щорічні епідемії «звичайного грипу» є причиною смерті 20–40 тисяч людей. А за даними Міністерства охорони здоров'я України, минулого року грипом перехворіло близько 9 мільйонів українців.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати