Пташиний грип уже «прилетів»?
Керівник Українського центру кільцювання птахів при Інституті зоології ім. Шмальгаузена НАН України Анатолій Полуда висловив стовідсоткову впевненість у тому, що дикі птахи, заражені вірусом «пташиного грипу», вже є на території України, передає obkom.net.ua. «Пташиний грип» вже є в Україні — він просто циркулює в диких популяціях птахів», — заявив експерт. А. Полуда зазначив, що «Україна знаходиться на перехресті міграційних шляхів. Через Україну летять птахи з різних регіонів». «Зокрема, з Тульської області Росії, де в жовтні було виявлено осередок вірусу, дуже багато видів можуть залетіти в будь-яку область України, в будь-яку її точку», — підкреслив він. Таким чином, за словами Полуди, «пташиний грип» може бути виявлений у будь-якій частині країни, однак найімовірніше — в приморських областях: Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській та в Криму. Керівник Центру кільцювання птахів вважає за необхідне «заборонити полювання на пернату дичину по всій території України». «Якщо вбивають птаха-вірусоносія і він потрапляє на подвір’я сільського мешканця, то відразу виникає джерело захворювання», — аргументував Полуда. Крім того, експерт порадив «заборонити випускати домашнього птаха за межі подвір’я, а тримати його в закритих приміщеннях». Він також підкреслив необхідність проведення моніторингу ситуації. При цьому Полуда назвав неефективним відстріл дикого птаха, оскільки «дуже незначний відсоток його заражений». Крім того, за недоцільну він вважає санітарну обробку машин на всіх кордонах України.
Ця заява надто серйозна для того, щоб її ігнорувати, але й недостатньо серйозна, щоб панікувати. «День» звернувся за коментарями до інших експертів. «Мені ще нічого не відомо про заяви орнітологів, тому прокоментувати їх я не можу, — сказав професор, керівник Українського центру грипу та ГРЗ Аркадій Фролов. — Поки не визначено зон ризику — місця найвірогіднішого проникнення пташиного грипу, жорсткі заходи профілактики неможливі».
Тривожним фактом стала позавчорашня відставка глави Державного департаменту ветеринарної медицини Петра Вербицького. Напередодні можливої епідемії пташиного грипу складно переоцінити значення роботи цього департаменту, а «втрата глави» не може піти на користь жодній установі. Чи вдасться найближчим часом знайти гідного фахівця й організатора на цю посаду? Що буде, якщо не вдасться?
Виникає й інше запитання. Чи не є ця відставка уникненням відповідальності за можливу епідемію? Проте сам Вербицький запевняє, що його звільнення пов’язане виключно з розбіжностями в поглядах iз міністром аграрної політики Олександром Баранівським. Нагадаємо, не так давно О. Баранівський виступив з критикою діяльності департаменту стосовно недопущення вірусу пташиного грипу на територію України. Хоча 17 жовтня ветслужба ввела заборону на ввезення пташиного м’яса та живих птахів з Греції у зв’язку з виявленням на території цих країн вірусу пташиного грипу. Раніше, 9—10 жовтня, ветслужба заборонила імпорт пташиного м’яса з Туреччини і Румунії. Також було вжито радикальних заходів на кордоні: перевірка багажу на наявність м’ясних продуктів, проведення дезiнфекції коліс автомобілів. У вересні ветслужба впровадила надзвичайні заходи щодо переведення підприємств промислового птахівництва на закритий режим роботи.