Пильність не завадить
Сенсаційних фактів якихось порушень ніхто не почув: комісія поки що тримає їх у суворому секреті. Як стверджує О.Єльяшкевич, він має в своєму розпорядженні низку письмових звертань, і навіть відеоматеріали про проведення зборів з питань порушень під час висунення «певних» претендентів. О.Єльяшкевич звинувачує ЦВК у тому, що форми декларацій про прибутки зареєстрованих претендентів у кандидати в президенти, опубліковані в «Голосі України», відрізняються один від одного: у низки претендентів у декларації вказано прибутки членів сім'ї, а у деяких — не вказано.
У Центрвиборчкомі, коментуючи заяву пана Єльяшкевича, кореспондентові «Дня» відповіли, що в «Голосі України» друкуються тільки правильно заповнені декларації кандидатів у президенти. Тим часом пан Єльяшкевич вважає, що тільки за одним цим фактом можна говорити про те, що ЦВК ставить претендентів у кандидати в нерівні умови. В зв'язку з цим комісія поставить перед головою ЦИКа Михайлом Рябцем питання про зміну форми декларації.
Так що цілком ймовірно, що пильність парламентської комісії може привести до повторної реєстрації всіх претендентів у кандидати в президенти.
Друге серйозне запитання у членів спеціальної парламентської комісії з контролю за проведенням президентських виборів з'явилося до Генерального прокурора Михайла Потебенька, який, за словами О.Єльяшкевича відмовився взяти участь у засіданні комісії 1 червня, де планується також заслухати інформацію з питань забезпечення норм виборчого законодавства під час виборчої кампанії від голови Центрвиборчкому М.Рябця й голови СБУ Леоніда Деркача.
О.Єльяшкевич розцінює цю відмову як свідчення про прагнення «деяких посадових осіб саботувати роботу комісії», відзначивши, що «комісія буде змушена адекватно реагувати на подібні дії чиновників». Як стверджує пан Єльяшкевич, М.Потебенько сказав йому по телефону, що у нього маса інших проблем. «Він, на мій погляд, не вважає вибори президента серйозною роботою для Генпрокуратури», — підсумував голова комісії.
Олександр Єльяшкевич також оголосив про призупинення свого членства в партії «Громада» (для об'єктивності роботи комісії). Він також завірив, що комісія не ставатиме на бік того або іншого кандидата й, можливо, тому не відповів на запитання кореспондента «Дня» щодо планів лідера «Громади» Павла Лазаренка (раніше «громадівці» заявили про те, що П.Лазаренко збирається балотуватися від них, однак ця заява спричинила негативну реакцію місцевої влади). Він лише натякнув, що не виключено, що незабаром один з кандидатів у президенти звернеться до них у комісію з проханням захистити свої права.
ДО РЕЧІ
Голова Центральної виборчої комісії Михайло Рябець заявив учора журналістам, що не відмовляється вiд участі в роботі тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради з питань дотримання органами державної влади, місцевого самоврядування, посадовими особами ЦВК норм виборчого закону. У відповідь на заяви голови комісії народного депутата Олександра Єльяшкевича про відмову Генпрокурора та голови ЦВК стати на килимок перед комісією, він зауважив: «Згідно зі статтею 89 Конституції, ВР у межах своєї компетенції може створювати тимчасові комісії для підготовки й попереднього розгляду питань. Виникає питання, чи відповідає ця постанова ВР вимогам Основного закону? До органів державної влади належать КСУ, ВСУ, то чи поширюється дія цієї постанови і на ці інституції?»
«Може виникнути ситуація, — зауважив М.Рябець, — коли у окремих «гарячих голів» з адміністрації Президента на реалізацію статті 102 КУ («Президент України є гарантом... додержання Конституції України, прав та свобод громадян») виникне бажання створити аналогічну комісію... Можна ситуацію довести до абсурду».