Перейти до основного вмісту

Раз на тисячу років

Вчені пропонують не панікувати стосовно землетрусiв
13 серпня, 00:00

На думку заступника директора Інституту геофізики НАН України Олександра Кендзери, до прогнозів румунських фахівців доцільно прислухатися, однак панікувати не варто. По-перше, цикл землетрусів у районі Вранча становить від 11 до 28 років, останній із них був дванадцять років тому, що й дає вченим привід частіше робити прогнози. А на 100% обгрунтованої методики прогнозів часу виникнення землетрусів не існує, причому не тільки у нас, але й у більш розвинених країнах, говорить фахівець. Це пов’язане з тим, що для точних прогнозів дослідження довелося б проводити на глибині до 180 кілометрів, що на даний момент неможливо. Висновки вчені можуть робити тільки за передвісниками землетрусів: змінами напруженого стану середовища. Однак чи призведуть такі зміни до руйнування, залежить від будови кори, — енергетична хвиля в ній може як реалізуватися, так і «перейти» з неї до сусіднього масиву.

Також О. Кендзера звернув увагу на те, що останню карту «загальносейсмічного реагування» території України складено ще в 1978 році і, до речі, не було підписано українськими сейсмологами, повідомляє ForUm. «Відтоді тільки закарпатські і кримські сейсмологи займалися її уточненням, однак їхні дані не є офіційними, оскільки для надання їм такого статусу необхідні відповідні дослідження, на які немає грошей», — сказав заступник директора. У районах iз підвищеною сейсмічністю всі роботи зі створення нових будівель повинні проходити з урахуванням вищезгаданих особливостей території — в іншому випадку будівництво заборонене. Проведення протисейсмічних заходів обов’язкове для, наприклад, атомних і гідростанцій — аж до того, що вони зобов’язані знати, як коливатиметься грунт за різної «бальності» струсів. Як зазначає О. Кендзера, керівництво цих підприємств звертається до сейсмологів за інформацією та консультаціями.

«Україна розташована в такому місці, що землетрус рано чи пізно все одно відбудеться», — говорить О. Кендзера. Однак імовірність виникнення такого землетрусу, який міг би максимально реалізуватися в зоні Вранча, — один на тисячу років. Якщо він і станеться, то максимум, який спостерігатиметься, наприклад, у столиці, — це 6 балів за 12-бальною шкалою. Від подібного «струсу» нічого серйозного не буде, та бути готовим до нього все одно потрібно. Як приклад вчений навів однакові за силою землетруси у вірменському Спітаку та американському Сан-Франциско. Якщо в першому випадку ігнорування сейсмічних особливостей району призвело до трагедії з великою кількістю людських жертв, то в другому — навіть будівлі постраждали мінімально.

Чи iснуватиме загроза Києву? О.Кендзера зазначив, що не може «з упевненістю дати відповідь, тому що сейсмічні дослідження в районі столиці почали проводити всього два роки тому». Начальник департаменту громадянського захисту МінНС Сергій Зозуля учора сказав, що у разі руйнівного землетрусу на території України МінНС буде готове надати необхідну допомогу. «У нас є план на такий випадок, у якому передбачено все, починаючи від евакуації жителів і закінчуючи харчуванням. Крім того, як вам відомо, рятівники МінНС мають досвід роботи в подібних умовах», — зазначив він.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати