Республіканці «використали» проти Клінтона ядерні випробування

Триденні дебати в сенаті США з приводу ратифікації Договору про заборону ядерних випробувань (ДЗЯВ) фактично провалились. 51 сенатор висловився проти ратифікації договору, за — лише 48 (потрібно ж було принаймні 67). Американці, виявляється, злякалися за власну безпеку. На думку сенаторів, договір не передбачає надійної системи контролю за ядерними вибухами й усе одно не буде реалізований. Бачите, Індія, Пакистан, Ізраїль, Іран та Північна Корея відмовились приєднатись до ДЗЯВ. Проте сенатори забули, певно, про той факт, що США як-не- як претендують на «звання» демократичної й цивілізованої країни. Чи можна в такому разі порівнювати себе із червоним Пхеньяном або непередбачуваним Ісламабадом? Чи Вашингтон сподівається, що Індія ратифікує договір першою? Чому б, скажімо, Штатам не взяти приклад із європейських країн — Великої Британії та Франції, які вже ратифікували його (поки що, правда, єдині із «ядерного клубу»). Спрацювало почуття страху, можливо, навіть егоїстичного: власна безпека виявилася важливішою... Проте засуджувати Америку в принципі за турботу про своїх громадян було б недоцільним. Якби не одне але.
«Провалили» ратифікацію фактично республіканці. Лише чотири із них були за договір, а решта — проти. Досить логічно, що такий результат наштовхує на спогади про недавню судову справу за поданням практикантки Білого дому Моніки Левінські. Мета республіканців — застосувати проти Клінтона імпічмент — з тріском провалився. І ось з'явилася прекрасна нагода попсувати трошки нерви президентові, який виступав за ратифікацію договору. Водночас можна й помститися за поразку у справі з Левінські. Найпарадоксальніше у цій ситуації, що республіканці навіть не приховують того, що головною причиною їхніх голосів «проти» була, м'яко кажучи, неприхильність до Клінтона. Голова комітету з міжнародних зв'язків при сенаті Джессі Гелмс, як повідомили світові мас-медіа, при всіх сенаторах почав насміхатися із відкритого листа, який надіслали на підтримку ратифікації ДЗЯВ канцлер Німеччини Герхард Шрьодер, прем'єр-міністр Британії Тоні Блер і президент Франції Жак Ширак. Спершись на трибуну, він спародіював Клінтона, котрий телефонує до Блера: «Тоні, у мене тут проблем, хоч греблю гати, ти б написав кілька рядків для наших сенаторів». А потім перекривив Блера: «О, певна річ, певна річ. Ти ж передай тільки мої вітання Моніці».
Сенат США став справжнім театром. Проте цей «спектакль» одного дня та дасться взнаки. Незрозуміло лише, чому загроза ядерної війни викликає в деяких людей сміх.