Перейти до основного вмісту

Росія вирішила «вибити» нафтогазові борги шляхом ембарго?

14 грудня, 00:00

Виявляється, «заходи» стали наслідком того, що прем'єр-міністр Росії Володимир Путін не побачив реакції на свій лист про українські газові перебори, переданий у Києві під час інавгурації Леонідові Кучмі. У своєму посланні російський прем'єр звинувачував Україну у несанкціонованому відборі газу, що тільки в листопаді сягнув 2,5 млрд. кубометрів (Інтерфакс).

Проте в Україні після заяви В. Калюжного почався чималий переполох. У п'ятницю в Кабміні терміново провели засідання надзвичайної комісії, яке тривало до 21.30. А перед ним в.о. прем'єр-міністра Валерій Пустовойтенко сказав Інтерфакс-Україна, що домовився з Калюжним про припинення оголошеного ембарго і що Росія поки не буде вживати «ніяких» заходів щодо України. За словами В. Пустовойтенка, він домовився також про те, що в понеділок уранці до Москви для переговорів виїде перший віце-прем'єр-міністр Анатолій Кінах.

Проте остання домовленість якраз у понеділок не підтвердилася. А. Кінах до Москви не поїхав. Як сказав «Дню» керівник представництва «Газпрому» в Києві Микола Ішутін, у понеділок у Росії святкують День конституції, а в графіку міністра на подальші дні вільною виявилася лише п'ятниця.

Відстрочка переговорів виглядає як ще одна спроба вчинити тиск. І, треба визнати, небезуспішний. Напередодні в Україні різко підвищилися ціни на нафтопродукти (після збільшення Росією вивізного мита на експорт нафти і чергового «стрибка» долара). Введення нафтового російського ембарго здатне погіршити ситуацію і, як уже було цього літа, ще раз істотно ослабити гривню.

Тим часом уряд намагається на всіх рівнях заспокоїти громадськість, розбурхану масовим відключенням електроенергії. Міністр енергетики Іван Плачков цілком справедливо стверджує, що Росія електроенергію і без того в Україну не постачає. Київський мер Олександр Омельченко пропонує розробити заходи проти спекуляції бензином, а голова НАК «Нафтогаз України» Ігор Бакай заявляє, що його відомству вдасться врегулювати газове питання. Підсумки підводить прем'єр: «Я думаю, що енергетика буде працювати стабільно, у нас немає жодного приводу для хвилювання» (Інтерфакс-Україна).

Але для такого оптимізму, схоже, підстав небагато. Як сказало «Дню» джерело в «Укртрансгазі», «позичання» газу триває. На четвертий квартал Україна отримала додатково 4 млрд. кубометрів у рахунок 2000 року, але вже в листопаді їх використала. Що стосується українських підприємств, які несанкціоновано беруть газ із труби, то джерело сказало: «Я не знаю, хто з ними може розібратися. Перебирають енергетики, комунально-побутові споживачі, населення. Але розібратися в усьому цьому дуже важко, оскільки баланс газу на грудень — «вольовий» (тобто встановлений суб'єктивно — без урахування наявностi газу i потреб. — Авт. ).

Проте експерти «Дня» вважають, що міністра В. Калюжного вивів із себе не стільки несанкціонований відбір газу, до якого в Росії вже звикли, скільки заяви українського керівництва про те, що Україна не має державного боргу за газ (А. Кінах — Українські новини), а борг «Нафтогазу України» не є державним боргом (І.Мітюков — вказане агентство). Хоча можливо й те, що загрози нафтогазовим ембарго пов'язані з відмовою України розраховуватися за борги майном своїх підприємств. У переліку, запропонованому росіянами для розрахунку, — ключові промислові об'єкти, які визначають ще індустріальне «обличчя» України.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати