Перейти до основного вмісту

Росіянам удалося домовитися з НАТО

16 травня, 00:00

Генеральному секретареві НАТО Хав'єру Солані й російському міністру закордонних справ Євгенові Примакову вдалося домовитися щодо останніх неузгоджених деталей угоди між Росією та Північноатлантичним союзом. Завершальним уважався попередній люксембурзький раунд переговорів між Соланою й Примаковим. Однак після нього було повідомлено про необхідність ще однієї зустрічі. А після неї генеральний секретар НАТО та міністр закордонних справ Російської Федерації вперше за весь тривалий час переговорного процесу вийшли до журналістів і повідомили про досягнення консенсусу.

Між тим головне - зміст угоди між Росією й НАТО - залишається невідомим, хоча, на думку Примакова й Солани, тепер ніщо не заважатиме підписанню угоди 27 травня в Парижі. До цього дня з документом будуть ознайомлені керівники країн-членів союзу та президент Росії Борис Єльцин. Можливо, саме тоді деякі подробиці документа стануть відомими ширшому, ніж дотепер, загалу. А поки що коментарі щодо успіху російсько-натівського діалогу позначені закритістю переговорного процесу: ані Солана, ані Примаков досі не повідомляли пресі, у чому саме полягають розбіжності в позиціях і стосовно чого досягнуто попередніх домовленостей.

Однак з поінформованих джерел, близьких до російської делегації, стало відомо, що деякі статті, з якими було найбільше проблем під час переговорів, просто вилучені з тексту документа й стануть темами подальших консультацій між Москвою й Заходом, можливо, у рамках новоутворюваної ради Росія - НАТО. Головний блок вилучених статей стосується розвитку військової інфраструктури НАТО за рахунок нових членів. Як уважають, консультації з цього приводу веде паралельно з переговорами Примаков - Солана російський міністр оборони Ігор Родіонов, який нині перебуває з візитом у США. Втім, російський президент уже встиг заявити, що угода матиме юридично зобов'язуючий характер. Захід цього не підтвердив жодним словом. Президент США Білл Клінтон недвозначно проголосив, що Росія не матиме права вето на ті чи інші рішення НАТО, але натомість матиме якесь "право голосу" при обговоренні цих рішень.

Таким чином, залишається констатувати, що сторони вирішили не драматизувати розбіжностей і домовитися хоча б декларативно. До речі, це не перша й не остання декларативна домовленість, що укладається російським керівництвом цього місяця. Для прикладу можна навести недавню російсько-чеченську угоду та договори, що на часі - статут російсько-білоруського союзу й документи, які готуються до візитів Віктора Черномирдіна та Бориса Єльцина в Київ.

Москва

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати