Росію просять не панікувати
Росія не слухаєтьсяПадіння становило 5 — 10 відсотків, падали в ціні ще недавно привабливі акції РАТ «Єдині енергосистеми Росії», яким керує Анатолій Чубайс, та нафтогіганта ЛУКОЙЛ. Кредитні агентства щодня знижують рейтинги російських банків, деякі з них днями вийдуть із міжнародних платіжних систем VISA, EUROPAY, AMERICA EXPRESS.
Населення терміново закриває вклади в банках. Отже, довіри до уряду немає ні в населення, ні в потенційного інвестора — при тому, що цей уряд напевне протримається щонайменше до середини осені.
Після оголошення фактичної плавної девальвації рубля внаслідок нестихаючої фінансової кризи очікувалися відставки прем’єр-міністра Сергія Кирієнка та керівника Центрального банку Сергія Дубініна — вони вже нібито написали відповідні заяви. Замість цього до уряду було введено віце-прем’єра Бориса Федорова, який опікуватиметься питаннями макроекономіки та керуватиме податковою службою. А уряд і Центробанк оголосили боротьбу зі спекуляцією та невиправданими завищеннями цін. Центробанк, зокрема, заборонив комерційним банкам встановлювати різницю між купівлею та продажем валюти більше ніж 15 відсотків.
Російський уряд має з чим боротися — хоча новий віце-прем’єр Федоров й обіцяв не допустити прямого втручання до приватного бізнесу. Ціни на імпортні товари за один день зросли на 15 — 20 відсотків, долар не продається дешевше за 9 — 9,5 рубля. Центробанк встановив навіть «гарячу» телефонну лінію для населення.
Ситуація, за багатьма оцінками, складається дуже й дуже непевна. Дубінін, наприклад, навідріз відмовляється прогнозувати курс рубля. А тим часом у Москві раптово про щось домовляються губернатор Лебедь та колишній прем’єр Черномирдін.
Становище ж прем’єр-міністра Кирієнка — більш-менш стійке, кажуть російські
експерти. Найвірогідніше, що мова про його відставку зайде лише восени,
коли прийматиметься новий федеральний бюджет. І взагалі, нині в російських
умовах призначити справді сильного (і політично, і фахово) прем’єра означало
б створити нового кандидата на пост президента — що навряд чи входить у
плани нинішніх політичних суперників.