Розсекречена пам’ять
Українські та польські науковці представили унікальні документи про Голодомор
Нові факти на підтвердження того, що голод був геноцидом проти українського народу, наводить збірник розсекречених Службою безпеки України документів «Голодомор в Україні 1932—1933 років», презентація якого відбулася вчора. До нього ввійшло 230 документів з Галузевого державного архіву СБУ, Центрального військового архіву в Варшаві, а також матеріали радянських органів безпеки, польської розвідки, дипломатів, поліції та адміністрації.
Готували видання українські та польські науковці протягом семи місяців. Це вже сьомий том спільного українського-польського проекту «Польща та Україна у 30—40-х роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб», який розпочався в 1996 році.
— Унікальність цього збірника насамперед у тому, що крім радянських документів про механізм реалізації злочину проти українського народу, тут опубліковані відомості польських служб, які описували у своїх листах та зверненнях до керівництва усе те, що бачили в Україні в роки Голодомору, — розповів начальник Галузевого державного архіву СБУ Володимир В’ятрович. — Також до збірника увійшли документи про роботу НКВС, служб безпеки тодішньої Польщі та інформація італійських, німецьких, французьких дипломатів до своїх служб. Усі вони в один голос заявляли про те, що український народ страждає від голоду, спричиненого радянською владою.
На 1200 сторінках видання чимало місця займають мемуари очевидців тих подій, а також документи про допомогу голодуючим регіонам від мешканців сучасної Західної України та Польщі. Про це йдеться у зверненнях українських організацій до своїх представників та населення, відповідних листівках та звітах органів безпеки. Наразі ці та інші матеріали опубліковані у збірнику двома мовами — українською та польською.
— Нині Україна та Польща знаходяться на тому етапі розвитку, коли треба говорити про нову історичну правду. Частково цю мету реалізує співпраця нашого інституту та Інституту національної пам’яті України, — розповів голова Інституту національної пам’яті Польщі Януш Куртик. — Але для того щоб розповісти світу про велику трагедію українського народу і показати, що голод — це уособлення більшовицької системи для України, потрібне грунтовне документальне підтвердження, чим і є наше спільне видання. Його англомовну версію ми будемо розповсюджувати у європейській спільноті, адже без правдивої інформації про цю сторінку історії неможливо будувати міжнародні відносини ХХІ століття.
Наразі до друку готуються ще два томи українсько-польського проекту — про репресії проти населення України та Польщі, що здійснювались радянською владою у 1937—1939 роках, та про діяльність ОУН та УПА на території сучасних південно-східних регіонів Польщі.