Перейти до основного вмісту

Розвідувальний політ

07 лютого, 00:00

Візит заступника державного секретаря США з глобальних питань Поли Добрянськи до Києва лише підкреслив багато разів висловлену сентенцію: Сполучені Штати пильно слідкують за ходом виборів в Україні, і на основі їх картини і вибудовуватимуть власне двосторонні відносини та намагатимуться підтримати або ні міжнародні позиції Києва. Власне, схожа картина (тільки з іншими нюансами) спостерігалася і під час дострокових виборів-94, під час парламентських виборів-98, під час президентських виборів-99.

На «круглому столі» з представниками мас-медіа і неурядових організацій України Пола Добрянськи причинами свого візиту до України назвала наступні: по-перше, дві країни постійно розвивають двосторонні відносини, і по-друге, в Україні незабаром — парламентські вибори. Стосовно першого пункту програми Добрянськи не говорила майже зовсім нічого. Вся увага — другому.

Перелік зустрічей Поли Добрянськи — Президент Кучма, прем’єр-міністр Кінах, голова Центральної виборчої комісії Рябець, лідери політичних партій, представники мас- медіа (в тому числі телекомпаній), неурядових організацій — дійсно свідчить про те, що передусім її поїздка носила розвідувальний характер, прагнення отримати інформацію з різних, але перших рук.

Кілька разів повторене «Ми маємо спільні інтереси в цих виборах», «Обидві сторони намагаються отримати позитивні результати виборів» мало б справити враження, що Сполучені Штати не чинять на Україну тиску і не втручаються в її внутрішні справи. А просто підказують: для того, щоб українські побажання (євроінтеграція, Світова організація з торгівлі, співпраця з НАТО, політична підтримка, інвестиції і т.д.) були сприйняті, потрібно передусім довести, що вибори пройшли відкрито, прозоро, демократично, чесно. На що потрібно звернути особливу увагу? Теж підказано. Роль ЗМІ у виборчому процесі. Рівні можливості політиків у доступі до ЗМІ, передусім до телебачення. І загалом розбудова громадянського суспільства, верховенство права, незалежна судова система, свобода мас-медіа. Наголосивши при цьому, що оцінка буде робитися не тільки по самому дню голосування, але й по тому, як проводитиметься кампанія, як розвиватиметься ситуація між виборами. Багато йшлося й про те, що неурядові організації, що працюють в Україні, теж нічого не нав’язують, а намагаються допомогти. В тому числі — й ЦВК.

«Я переконана, що Україна стоїть на роздоріжжі, — сказала при цьому Пола Добрянськи, — ми бачимо Україну як державу, що взяла зобов’язання провести чесні вибори».

Пола Добрянськи вже чула про те, що новий закон про вибори кращий за попередній. І визнала, що вона вже чула про перші порушення (як повідомив Інтерфакс-Україна, детальний перелік порушень, допущених у кампанії, їй передав Олександр Мороз). Добрянськи, до речі, закликала не оцінювати вибори заздалегідь.

Пола Добрянськи знайома зі справою Мельниченка. Щоправда, вона нічого не змогла додати нового до питання — навіщо американському міністерству юстиції записи Мельниченка, які, між тим, можуть містити державну таємницю, при тому — той самий час, коли Україна, за її ж словами, знаходиться на роздоріжжі. Вона просто сказала, як днем раніше в інтерв’ю «Дню» заявив посол США в Україні Карлос Паскуаль, що проводиться слідство за справою Мельниченка, якому між тим не заборонено виїжджати за межі Сполучених Штатів. Але рішення стосовно Мельниченка повинне прийматися в Україні, згідно з українськими нормами і правилами»,— сказала П. Добрянськи.

Взагалі, звертає на себе увагу те, що лейтмотивом як минулорічного візиту радника президента Буша з національної безпеки Кондоліззи Райс, так і заступника держсекретаря Поли Добрянськи була практично одна й та сама сентенція: ніхто за Україну її проблем не вирішуватиме. Але проблеми є, і вирішувати їх потрібно. При цьому Пола Добрянськи на «круглому столі» особливо наголосила на тому, що Сполучені Штати мають саме двосторонні відносини з Україною, тобто такі, що не залежать від політики Вашингтона стосовно інших країн.

Якою б не були результати розвідки, проведеної Полою Добрянськи, відчувається, що Вашингтон не просто тримає руку на пульсі, але, можливо, уважно вивчає, з ким і як доведеться мати справу після цих виборів. Можливо, тому в словах заступника держсекретаря майже не згадувався «адміністративний ресурс»...

Пригадується, що півтора року тому Сполучені Штати привітали вибір України — Леоніда Кучму, запевнивши його в підтримці. Потім же, під час касетного скандалу, сталося так, що і США, й інші країни Заходу, що теж вітали вибір України, дружно перейшли до дипломатичної ізоляції України. Вивчення ситуації, яку проводять США зараз, схоже, має все-таки іншу мету.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати