«Русифікації» — ні, Румунії — так?
Учора близько 15 тисяч школярів та студентів Кишинева знову зібралися на центральній площі міста, протестуючи проти «русифікації» країни. Масовий мітинг розпочався ще позавчора після того, як молдовський уряд прийняв рішення скасувати в навчальних програмах курс «Історії румун» та запровадив предмет «Історія Молдови». Як повідомило агентство Рейтер, демонстрація відбувалася досить мирно, присутність поліції на площі була фактично непомітною.
Організатор протесту — опозиційна Християнсько- Демократична Народна партія (ХДНП), яка обстоює ідею приєднання Молдови до Румунії. Лідер ХДНП Юріе Рошка заявив перед демонстрантами, що «боротьба з комуністичною гідрою буде довгою, і вона тільки починається». Протестанти також виступали проти намірів правлячої Комуністичної партії зробити російську мову офіційною. Між тим, прем’єр-міністр країни Василе Тарлев наголосив, що проголосував за запровадження курсу «Історія Молдови», оскільки «у всіх держав своя історія». Віце-прем’єр Валеріан Кристя у свою чергу зазначив, що «Молдова єдина держава в Європі, яка не вивчає власної історії».
Лідери опозиції закликали до відставки уряду комуністів, який прийшов до влади рік тому. Одним із своїх передвиборних лозунгів молдовські комуністи проголошували відхід від румунізації країни. Демонстранти в Кишиневі скандували антикомуністичні заклики. Написи на плакатах були також спрямовані проти нинішнього керівництва Молдови: «Геть комуністів!», «Ми — румуни!», «Ні — русифікації!», «Краще бути мертвим, аніж комуністом», «Не хочемо президента-більшовика».
Суму витрат, у які обійдеться запровадження в навчальних закладах «Історії Молдови», урядовці поки що не називали. Хоч глава уряду зазначив, що вони будуть меншими у порівнянні з «надбанням, зруйнованим» попередніми урядами. Значна частина сучасної Молдови, як і Румунії, упродовж кількох століть перебувала в залежності від Османської імперії, а потім входила до складу царської Росії. Частиною Румунії вона була до 1940 року, а потім увійшла до Радянського Союзу. Інша частина Молдови, Придністров’я, деякий час існувала як Молдавська АРСР у складі України. Близько третини населення Молдови — етнічні українці. У Молдові народився й прем’єр-міністр України Анатолій Кінах.