Перейти до основного вмісту

Саакашвілі пішов ва-банк

09 листопада, 00:00

У Грузії оголошено надзвичайний стан. Відповідний декрет підписав президент країни Михаїл Саакашвілі. Тим самим у Тбілісі настала розв’язка тижневого протистояння влади й опозиції. Спецназ із застосуванням спецзасобів розігнав кілька акцій протесту. Саакашвілі пояснив такі жорсткі заходи загрозою безпеки держави, що витікає з боку Росії.

ТРІУМФАЛЬНИЙ СПЕЦНАЗ

Напруження пристрастей досягло апогею вдень 7 листопада, коли розігнана вранці поліцією опозиція знову зібралася на проспекті Руставелі. До площі перед парламентом підтягнулися й прості городяни. Вони вийшли на проїжджу частину й перекрили її. Силовики спробували перешкодити наміру демонстрантів, але безуспішно. До того моменту мітингувальників було більше, ніж поліцейських, тому останнім довелося тимчасово відступити. Незабаром до місця подій підтягнувся спецназ, який оточив площу. Із гучномовця кілька разів роздався заклик: «Просимо вас розійтися, інакше поліції доведеться почати дії з відновлення порядку». Заклик не справив ніякого враження на протестуючих і силовики почали спецоперацію. Спочатку в хід пішли водомети, потім — шашки зі сльозоточивим газом. Народ почав розбігатися в різні боки. А тим, хто не міг пересуватися, допомагали карети «швидкої допомоги». Операція зайняла менше години. За інформацією міністерства охорони здоров’я, були госпіталізовані 312 осіб. У тому числі — 30 журналістів.

Через годину протестувальники невеликими групами перемістилися в район Ріке, до набережної Кури. Почався мітинг за участю лідерів опозиції. Захід тривав не довго. Поліція швидко розібралася в ситуації й зробила ще один штурм. Цього разу разом із сльозоточивим газом використовували пластичні кулі. Друга сутичка виявилася ще коротшою, ніж перша і знову закінчилася перемогою спецназу. Примітно, що обидві операції транслювалися в прямому ефірі всіма великими телеканалами Грузії.

Після силових акцій по телебаченню виступила голова партії «Шлях Грузії» Саломе Зурабішвілі: «Ми повертаємося в епоху комуністичних репресій. Я всіх закликаю дати об’єктивну оцінку подіям у країні. Прошу друзів Грузії залишатися друзями Грузії, а не Саакашвілі».

РУКА РОСІЇ

У другій половині дня ситуацію прокоментувала голова парламенту Грузії Ніно Бурджанадзе: «Я, як і раніше, закликаю сторони до діалогу. Зараз головне дотримуватися спокою, щоб не дестабілізувати ситуацію ще більше. Адже це в інтересах ворогів нашої держави».

Кого мала на увазі під ворогами пані Бурджанадзе телеглядачі дізналися дуже скоро. МВС Грузії оприлюднило розшифровки записаних телефонних розмов між лідерами опозиції й співробітниками російського посольства. За словами силовиків, ці співробітники були представниками Служби зовнішньої розвідки РФ. У записах опозиціонери обговорювали зі співрозмовниками загальну ситуацію в країні, обмінювалися інформацією. До записів додавалися й відеоматеріали, на яких записані зустрічі сторін то в російському посольстві, то в злачних місцях Тбілісі.

Російське посольство відмовилося коментувати матеріали. Проте не став мовчати один із лідерів опозиції Шалва Нателашвілі: «Це повна нісенітниця. У матеріалах немає нічого такого, що може служити доказом нашого зв’язку з російськими спецслужбами. Консультації політичних партій з дипломатами різних держав — звичайна практика».

Ми також зв’язалися з полковником КДБ у відставці Гелою Циклаурі. «Матеріали, представлені МВС, наштовхують на деякі роздуми, — заявив пан Циклаурі. — Однак мені здається дуже дивним, що російські розвідники зустрічаються зі своїми агентами не на підпільних явках, а в будівлі посольства, ресторані та інших людних місцях.»

Так чи інакше, президент Саакашвілі не став відмовчуватися. У своєму вечірньому телезверненні до народу він прямо звинуватив Росію в організації і фінансуванні урядового перевороту. А чотирьох співробітників посольства Росії оголосив небажаними особами на території Грузії. Крім того, МЗС відкликав посла Грузії в Росії Іраклія Чубінішвілі для консультацій.

На ці заходи вмить відреагувала російська влада. МЗС РФ розповсюдило заяву, в якій воно обіцяє вжити адекватних заходів на обвинувачення Тбілісі.

ХІД ЗРОБЛЕНО

Отже, Саакашвілі вирішив не спокушати долю й видав декрет про введення надзвичайного стану в Грузії. Згідно із законом, парламент повинен розглянути його протягом 48 годин. Термін НС — 15 діб. У країні вводяться тимчасові обмеження на мітинги, масові ходи й заклики до насильства й повалення діючої влади.

Санкції вводяться й щодо телеканалів. Їм забороняється приймати й розповсюджувати інформацію. Єдине виключення — державний телеканал «Суспільний вісник». Із ЗМІ більше всього постраждав позиційний телеканал «Імеді». Він припинив мовлення після того, як був окупований всюдисущим спецназом. Причому за цими подіями вся Грузія стежила в прямому ефірі.

Тим часом ситуація в країні залишається напруженою. Вже заарештований один із лідерів опозиції Костянтин Гамсахурдія (син першого президента Грузії Звіада Гамсахурдія). Невідома доля голови Партії народу Коби Давіташвілі. Ще низка опозиціонерів ховається, побоюючись репресій з боку влади.

Примітно, що російський МЗС у відповідь на обвинувачення Грузії у втручанні «закликав тих, хто має прямий вплив на Тбілісі, застерегти грузинське керівництво від подальших деструктивних кроків, здатних викликати непередбачувані наслідки».

Держдепартамент США закликав усі сторони політичного протистояння в Грузії вирішувати свої розбіжності мирним шляхом і не провокувати один одного. «Ні та, ні інша сторона не повинна робити ніяких кроків, направлених на провокування протилежної сторони і які можуть призвести до насильства», — заявив прес-секретар Держдепартаменту Шон Маккормак. Раніше Євросоюз виразив свою стурбованість тим, як розвертаються події в Тбілісі.

Верховний представник ЄС із загальної зовнішньої політики Хав’єр Солана закликав усі сторони конфлікту до стриманості й вказав, що «політичні протиріччя повинні вирішуватися в рамках демократичних інститутів». Для зустрічей з усіма зацікавленими сторонами в Грузію вирушає спеціальний посланник ЄС щодо Південного Кавказу Пітер Семнебі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати