Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Саакашвілі в Росії — вже персона нон-грата

У Грузії усі сходяться на думці, що заяви Медведєва лише погіршать російсько-грузинські відносини
19 лютого, 00:00

Схоже, Росія зовсім не налаштована налагоджувати відносини з нинішньою грузинською владою. Черговою демонстрацією цьому стало оголошення персоною нон-грата в Росії президента Грузії Михайла Саакашвілі. «Ми, я впевнений, рано чи пізно повернемося до нормальних, повноцінних відносин із Грузією. Іншого й бути не може, але з діючим президентом Грузії я особисто жодних справ не матиму. Він для РФ — персона нон-грата», — заявив президент РФ Дмитро Медведєв позавчора в Москві на спільній прес-конференції із лідером невизнаної у світі Республіки Абхазія Сергієм Багапшем.

При цьому Медведєв зауважив, що російсько-грузинські та російсько-абхазькі відносин мають багатовікову історію. «Ми завжди мали і, впевнений, матимемо дружні почуття до грузинського народу. Навіть конфлікт 2008 року кінець кінцем не зіпсує цих відносин», — зазначив президент РФ. Разом із тим, він вкотре звинуватив «режим Саакашвілі» в загибелі людей. «Це, поза сумнівом, є злочином, який повинен отримати свою адекватну юридичну оцінку», — заявив Медведєв.

Слід зауважити, що перший офіційний, повноформатний візит до Москви Сергія Багапша, який обійняв посаду президента всього кілька днів тому, 12 лютого (переобраний на другий термін), припав рівно на день, коли 200 років тому імператор Олександр I підписав указ про взяття під заступництво Абхазького князівства. До того ж, Держдума РФ прийняла постанову про святкування 200-річчя «добровільного приєднання Абхазії до Росії».

У зв’язку з цим міністерство закордонних справ Грузії заявило, що Росія та створені нею окупаційні режими намагаються знайти виправдання тим злочинним діям, які здійснювала Росії і продовжує здійснювати проти Грузії.

«Стало відомо, що між Росією і так званою Республікою Абхазією заплановане підписання угоди, згідно з якою Російській залізниці буде передана абхазька ділянка Грузинської залізниці. За здійснюваними Росією проти Грузії впродовж багатьох років діями чітко простежуються конкретні цілі — прихопити якомога більше чужого майна, а для досягнення цього Кремль діє за принципом: мета виправдовує засоби. Вимальовується придумана в Москві «цікава» схема: заохочення сепаратизму в суверенній державі і на цьому грунті інспірація збройного конфлікту, потім втручання у внутрішні справи суверенної держави в якості погано замаскованого медіатора і тотальна мілітаризація сепаратистських регіонів, пряма військова агресія і етнічне чищення, порушення територіальної цілісності, окупація територій суверенної держави і спроба анексії, розкрадання майна Грузії. Все це завершилося визнанням так званої незалежності створених Росією на невід’ємних частинах Грузії окупаційних режимів і святкуванням «200-річчя входження в Російську імперію» одного з таких утворень», — зазначається в заяві МЗС.

У самій Грузії заява російського президента викликала різко негативну реакцію як серед провладних, так і опозиційних сил. «Стомлюючими і нецікавими» назвала прес-спікер президента Грузії Манана Манджгаладзе заяву президента Росії Дмитра Медведєва про оголошення Михайла Саакашвілі в Росії персоною нон-грата.

За її словами, заяви лідерів Росії поступово стають усе нецікавішими і нуднішими. «Це заява глави тієї держави, яка провела етночищення і перетворила 500 тисяч людей на біженців. Це реакція того глави держави, який сталінськими методами виучує сьогодні собак, аби вони розірвали жінок, які прямують додому, і дітей, як так званих порушників кордону. Це той уряд, який будує незаконні військові бази на території іншої держави. Те, що обидва лідери Росії постійно говорять про Грузію та її керівництво, було б смішним, якби не настільки страшним. Із Росії традиційно чутно одноманітні заяви. Ці заяви стають усе стомлюючими. Виснажливо також давати одну й ту ж саму відповідь на одну й ту ж саму заяву. Для мене як прес-спікера президента Грузії це процес втомливий і нецікавий», — зауважила прес-спікер президента.

Не менш категоричними до заяви російського президента були й лідери грузинської опозиції. Так, лідер опозиційної партії «Нових правих», який отримав мандати на виборах до парламенту, але двічі відмовився від них, заявив кореспондентові «Дня»: «Попри моє різко негативне ставлення до президента Саакашвілі, поки що Саакашвілі — президент країни. Такі заяви російського президента лише посилюють і без того досить складні російсько-грузинські стосунки».

Тіна Хідашелі, одна із лідерів республіканської партії, заявила, що «вже жодні заяви і дії російського уряду не є для неї сюрпризом». «Оголошення нашого президента персоною нон-грата, бомбардування і захват наших територій — усе це ланки одного ланцюга», — підкреслила лідер опозиції.

Спікер грузинського парламенту Давід Бакрадзе солідарний з непарламентською опозицією. В інтерв’ю журналістам він зокрема заявив, «якщо Росія насправді бажає діалогу з Грузією і відновлення відносини, то вона повинна прийняти бажане для грузинського народу керівництво, а не те, якого бажає сама Москва». За словами спікера, хто і коли буде при владі в Грузії — вирішувати лише населенню Грузії. «Викликає жаль факт того, що Росія живиться ілюзією у зв’язку з тим, що ніби то може власними заявами примусити грузинський народ прийняти рішення, яке влаштовує її», — підкреслив він.

Відомий грузинський політолог, голова комітету з євроінтеграції грузинського парламенту Давид Дарчіашвілі стосовно виступу російського президента зауважив «Дню», що «не почув нічого нового».

«Усі останні дії випливають зі скоєного в серпні 2008 року і не тільки. Сам Медведєв чудово розуміє, що зробило російське керівництво в Грузії. Його лірика не має нічого спільного з реальністю», — вважає депутат грузинського парламенту.

«У політиці не говорять про кохання, а говорять про міжнародне право. Не хочу бути грубим, але є вислів: хтось лає, а хтось йде», — зазначив грузинський парламентар від правлячої партії «Національний Рух».

Грузинський політолог Рамаз Сакварелідзе спочатку спробував відмовитися від коментарів, але здався після пояснення, що коментарі потрібні для української газети «День». «Оголошення персоною нон-грата звучить жорсткіше і має серйозніші юридичні наслідки. Звичайно, будь-який уряд має право ухвалити таке рішення. Але якби російський уряд був би налаштований на мирне співіснування, то таких заяв не було б. Залишається лише гадати, куди може завезти політика російського керівництва», — зауважив грузинський політолог.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати