Перейти до основного вмісту

Секретна «газова» зброя в руках митниці

16 грудня, 00:00

Учора міністр палива та енергетики Іван Плачков після своїх поїздок до Москви й Ашгабата спробував заспокоїти наші нервові клітини, які заздалегідь зіщулилися в поки ще теплих квартирах. Його перші новини були хорошими. У країні вироблено на 2,5% більше електроенергії («завтра» буде підписано контракт про експорт її надлишків до Білорусі), розрахунки за неї становлять 99% і на 13% вищі, аніж у минулому році. Електростанції споживають усе вугілля, яке добувають у країні, а міністерство займається оптимізацією цінової політики (напевно, для того, щоб не нарощувати борги шахтарям із заробітної платні) й подібне.

Та й достатньо сумні новини з газового фронту Плачков намагався викладати оптимістично, не вдаючись до будь-яких обвинувачень проти партнерів по переговорах як у Туркменістані, який запропонував Україні та Росії однакову ціну на свій газ у 2006 році — за тисячу кубометрів (але переговори про це ще йдуть), так і в Росії, яка, як відомо, довела температуру газової напруженості з Україною до 0, а потім і до 0 за тисячу кубометрів. Першу цифру Плачков підтвердив, а щодо другої послався на домовленість сторін не розголошувати деталі переговорів і вказав, що це може бути особиста думка тієї чи іншої людини.

«Договірні» обмеження на інформацію, судячи з повідомлення Плачкова, не стосуються лише двох принципових питань. По-перше, Росія ніби погодилася на поступове введення нового формату газових відносин із Україною, який буде розтягнуто до 2009 року включно. При цьому для торгівлі газом, який Україна буде закуповувати в Росії понад обсяги того, що отримується за транзит своєю територією, сторонами створюється деяке спільне підприємство. (Відповідаючи на запитання «Дня», Плачков не зміг уточнити принцип його створення — на базі діючого СП «Росукренерго», яке Юлія Тимошенко називає кримінальним наростом, за його участю чи ж абсолютно наново, — допустивши всі можливі варіанти, але вказав, що Україна матиме в ньому паритет, тобто 50%). Питання про реанімацію консорціуму з управління української ГТС, по запевненнях Плачкова, на переговорах не підіймався й на українську трубу ніхто, всупереч повідомленням ЗМІ, не претендував. Наступного тижня Плачков зі своїм візаві по переговорах Віктором Христенком підсумують роботи експертів...

Власне, на цьому всі головні новини від Плачкова й закінчилися. Якщо не вважати повторення запевнень Президента Ющенка в тому, що Україна гарантує транзит російського газу до Європи в повному обсязі й власних (Плачкова) роз’яснень — «якщо обсягів не буде, то й гарантувати немає чого» й «не може ж Україна безкоштовно транспортувати газ — цього не витримають наші транспортуючі організації».

Коментуючи ці напівнатяки, один із експертів «Дня» відзначив, що Плачков виходить із вказівки Президента, який розуміє, чим може стати для України відсутність газових домовленостей, підписати хоч щось. Тоді як експерти, безпосередньо зайняті переговорами, налаштовані набагато жорсткіше. У результаті, на думку цього фахівця, все кінчиться тим, що в справу може вступити українська енергомитниця, яка заарештує російський газ як контрабанду й одразу ж продасть його за максимальну ціну в Європу як конфіскат. Щоправда, інший експерт «Дня», відомий функціонер «Пори» і засновник компанії «Економна енергія» Валерій Боровик такий план абсолютно не сприйняв і сказав: «Путін закусив вудила, так що цього робити не можна. Це — війна». Врятуй і пронеси...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати