«Серп і Молот»: п’ять років без зарплати
Учора рух автомобілів, трамваїв і тролейбусів Московським проспектом у Харкові було перервано майже на 2 години. Найдовшу магістраль міста, яка з’єднує центр із найбільшими індустріальними і житловими районами міста, перекрили робітники моторобудівного заводу «Серп і Молот», обурені великою заборгованістю iз зарплати: багатьом підприємство, тепер уже акціонерне товариство, винне зарплату за п’ять-шість років. А масла у вогонь додало те, що на травневі свята робітникам видали «премії»: по 5-7 гривень.
Об’єктивна причина, що викликала таку плачевну ситуацію, — розвал Радянського Союзу і розрив економічних зв’язків. Більшість двигунів, які випускав «Серп і Молот», використовував комбайнобудівний завод у Ростові-на- Дону. Тепер замовлень нема. Але робітники стверджують, що якби вони і були, то працювати все одно не змогли б. Адміністрації, які зміняли одна одну, продали обладнання на брухт, говорить лідер робiтничого руху області Анатолій Середа. Тому, крім вимог виплатити борги iз зарплати, вони просять прокуратуру перевірити законність дій керівництва.
Стихійний страйк намагався «погасити» начальник головного управління промисловості, транспорту і зв’язку ОДА Ігор Колот, керівництво підприємства до страйкарів не вийшло. Він сказав, що деякі перспективи запустити роботу підприємства є, але для цього необхідно 6—8 мільйонів гривень. Облдержадміністрація веде переговори з комерційними банками на предмет кредитування «Серпа і Молота», але поки безрезультатно — банки не вірять у те, що кредит повернуть. «А щоб повернути всі борги iз зарплати, потрібно щонайменше два роки безперервної роботи підприємства», — сказав він.
«Серп і Молот», підприємство з більш ніж столітньою історією, колишній флагман, як і багато заводів-гігантів сільгоспмашинобудування (їх багато у Харківській області), сьогодні є сумним символом українського сільгоспмашинобудування. Чи то їхня продукція не потрібна, чи то потрібна, але кращої якості, чи то взагалі тут щось не так. Поки що відповідей на ці запитання нема. Робітникам нічого не залишається, окрім як перекривати вулиці.