Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Шанс Обами

Більшість американців вірить, що новий хазяїн Овального кабінету справиться
20 січня, 00:00

Сьогодні о сьомій годині вечора за київським часом у Вашингтоні відбудеться інавгурація 44-го президента Сполучених Штатів Америки Барака Обами. Тим самим закінчується період передачі влади вперше обраному на посаду глави Білого дому 47-річному афроамериканцю. В американській столиці з нетерпінням чекають на цю подію. Сюди зі всієї країни з’їжджаються прихильники новообраного президента. Причому як чорношкірі, так і білошкірі. Практично всі обвішані символікою із зображенням Барака Обами. Очікується, що у Вашингтоні за інавгурацією спостерігатиме понад два мільйони чоловік. Всіх їх об’єднує надія, що новообраний президент дійсно зможе змінити ситуацію на краще, зокрема вивести країну з глибокої економічної кризи, а також вивести війська з Іраку. У розмові з автором білий американець зі штату Теннессі, який спеціально з дружиною приїхав на інавгурацію, висловив сподівання, що Обама дотримуватиметься заявлених раніше пріоритетів: збереження миру і процвітання країни.

Співрозмовник підкреслив, що Обама був щирим під час кампанії і говорив правильні речі. Треба відзначити, що, справді, новообраний президент говорив про те, що попереду американців чекають труднощі.

Тим часом чорношкірий охоронець дещо скептично оцінює можливості Обами щодо реалізації своїх передвиборних планів. Співрозмовник вважає, що Обама змушений буде дбати про інтереси певних груп, які допомогли йому стати президентом. Однак охоронець все-таки сподівається, що новообраний президент не забуватиме і про простих американців, щоб мати шанс бути переобраним через чотири роки.

Згідно із опитуванням, понад 70 відсотків американців уважають, що Обама справиться зі своєю роботою, запобігатиме скандалам в адміністрації, розумно використовуватиме військову силу і захищатиме інтереси США за кордоном. Тим часом 83 відсотки американців схвалюють те, як новообраний президент справляється з передачею влади, 45 відсотків вважають, що його призначення на керівні посади країни є дуже добрими.

Але, мабуть, істину краще знають експертні кола Сполучених Штатів, які вважають, що новообраний президент має одразу після обрання опуститися на землю. Схоже, що до цієї поради прислуховується й Обама, який до Дня подяки (останній четвер листопада) оголосив про свої майбутні призначення. Представник інституту Брукінгза, який в якості помічника чи консультанта з 1952 року бере участь у передачі влади від президента до президента, відзначив, що, на противагу Біллу Клінтону, який мав найгірший перехідний період від обрання до інавгурації, Обама за цей час підібрав досить досвідчену команду фахівців на посади в своїй адміністрації. На думку експерта, це пояснюється тим, що керівником перехідної адміністрації Білого дому був Джон Подеста, колишній керівник апарату Білого дому за президентства Білла Клінтона.

За словами співрозмовника, добрим вибором Обами на посаду державного секретаря є Гілларі Клінтон, чудовим надбанням якої є чоловік, Білл Клінтон. Представник інституту Брукінгза відзначив, що екс-президенти завжди були корисними для діючого президента і часто виконували для нього певні місії. Щоправда, невідомо, чи Обама користуватиметься послугами свого попередника Джорджа Буша, який на одній із останніх зустрічей екс-президентів США з обраним президентом побажав успіху афроамериканцю.

Американський експерт водночас звернув увагу на «перебор» Обами щодо радників з економічних питань. На посаду директора Національної економічної ради призначено відомого економіста Лоуренса Саммерса. Тому співрозмовник вважає недоцільним введення посади спеціального радника для хрещеного батька «рейганоміки» — колишнього глави Федеральної резервної системи Пола Волкнера, з яким Обама за потреби може консультуватися по телефону.

Також, на думку експерта, хоча Обама дуже розумний, має літературний талант, який, до речі, мав Лінкольн, це ще не означає, що він буде добрим президентом. Утім, співрозмовник вважає, що Обама має можливість стати великим президентом, оскільки в його поглядах не домінує ідеологія. У такому разі афроамериканцю доведеться позмагатися з Рональдом Рейганом, який став успішним президентом завдяки досвіду восьми років перебування на посаді губернатора у штаті Каліфорнія.

Рейган добре знався на роботі адміністративної і законодавчої машини і водночас досяг успіху завдяки підбору доброї команди. А це, схоже, прекрасно розуміє і новообраний президент.

Ще однією великою перевагою новообраного президента, окрім здобутої великої підтримки на виборах, є його здібність швидко вчитися. Як відзначив експерт, уже в ході підготовки законопроектів щодо надання допомоги американській економіці Обама розширив поняття інфраструктури, включивши сюди охорону здоров’я і охорону довкілля.

Втім, наголошує співрозмовник, Обамі потрібно трохи часу для реалізації своїх планів щодо виходу економіки з кризи. Крім того, 47-річний президент чи не вперше має можливість справді реформувати охорону здоров’я, що не вдалося досі нікому, навіть Джиммі Картеру, який мав супербільшість у сенаті та Палаті представників. Але для цього, перш за все, потрібно переконати конгресменів та сенаторів у тому, що запропоновані величезні витрати (понад 800 млрд. доларів) на підтримку економіки будуть виправданими і принесуть результати. З другого боку, люди Обами мають зайняти посади в кабінеті та федеральних органах.

Експерт, як і більшість американців, вважає щирими передвиборні обіцянки Обами. Разом з тим він відзначає, що іноді президенти можуть не виконувати своїх обіцянок, якщо міняються обставини. Так, зокрема, було у випадку обрання Джона Кеннеді, який обіцяв подолати відставання від колишнього СРСР за балістичними ракетами. Коли йому генерали сказали, що, навпаки, у США більше ракет, то для Кеннеді відпала необхідність виконувати свою передвиборну обіцянку.

Перед Обамою такої перспективи немає. Адже поки що обставини не міняються. І єдиною проблемою, крім власне ухвалення законодавчих пакетів з подолання кризи, стане призначення на керівні посади своїх людей. А цей процес досить тривалий. З одного боку, багато призначень до кабінету здійснюється через Сенат. З другого боку, всі кандидати проходять перевірку: що вони робили останні десять років. Потрібно перевірити, де вони жили, працювали, чи не вживали наркотики. А ця перевірка не має обмеження в часі і, за оцінками, може забирати аж до 18 місяців.

Очікується заміна приблизно трьох тисяч федеральних чиновників, 500 із яких припадає на найважливіші посади, решта — на помічників і клерків. Частина призначень пов’язана з політичними міркуваннями. Президент не працюватиме з людиною, яка проти його політики. Інші призначення пов’язані із закінченням терміну перебування на посаді.

Як відомо, на посади в уряді Обами претендує понад 350 тис. чоловік. Як пояснили Раді з удосконалення урядування, така велика зацікавленість державними посадами пояснюється фінансовою кризою, спадом ділової активності. Адже йдеться про посади з окладами, починаючи від 35 тис. доларів на рік до 191 тис. доларів.

Що характерно, процес підбору працівників у федеральні органи в США упорядковано. І цим займається неприбуткова організація — Рада з удосконалення урядування. Щочотири роки вона готує «Сливову книгу» (Plum Book). Таку назву книга отримала за кольором — сливи, яка достигає у певний період часу. А насправді її офіційна назва — «Державні посади США». До книги занесено назви декількох тисяч позицій, які може заповнювати своїми кандидатами нова адміністрація.

Представники Ради вважають, що першу хвилю призначень в адміністрацію Обами буде здійснено у квітні, другу — в серпні. Зі свого боку неприбуткова організація допомагає майбутнім претендентам правильно заповнювати анкети, які виставлено на сайті, а також підказує, як і куди звертатися, щоб отримати роботу в уряді.

Зважаючи на сказане вище, можна відзначити, що процес передачі влади у США є добре організованим, прозорим і спрямованим на відбір до урядових органів кваліфікованих і незаплямованих працівників. Якщо перехідна адміністрація призначить заплямовану людину, то можна не сумніватися, що цю помилку «виправить» преса, яка відкопає те, що було пропущено під час перевірки відповідними органами. Поки що команда Обами не припустилася такої помилки. Губернатор штату Нью-Мексіко Білл Річардсон, якого Обама запропонував на посаду міністра торгівлі, зняв свою кандидатуру після початку федерального розслідування про державні стягнення і контракти.

В Україні деякі ЗМІ порівнювали торішні президентські вибори в США з тим, що відбувалося в нашій країні в період помаранчевої революції 2004 року. Президента Віктора Ющенка порівнювали з Бараком Обамою, мотивуючи це тим, що в Україні люди виходили на Майдан задля змін — так і в США американці голосували за зміни: передвиборне гасло Барака Обами.

Насправді українці вийшли на майдани нагадати тодішній владі, що народ хоче від влади підзвітності і дотримання західноєвропейських стандартів, свободи слова, зібрань, зменшення корупції в уряді та судах. Американці голосували за Барака Обаму і здавали кошти у його передвиборний фонд, щоб адміністрація Буша припинила війну в Іраку і зайнялася економікою та реформою охорони здоров’я. У США на противагу Україні не стояло і, мабуть, не стоятиме питання про свободу слова, зібрань, незалежну пресу, реформу законодавчої влади чи юридичної системи.

Схоже, у представників української влади, політиків немає і досі розуміння того, що треба зробити для країни. Інакше ніхто б із них, як з боку уряду, парламентської більшості, так і з боку опозиції, не проголошував заклинання про необхідність наведення порядку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати