Ще одне «запрошення» до ЄврАзЕС
1 червня Росія більше ніж удвічі підвищує мито на нафту. Прем’єр-міністр України Анатолій Кінах заявив, що уряд України готується до підвищення російського нафтового мита (з $9,2 до $20,4 за тонну) і вживатиме заходів до обмеження зростання цін на нафтопродукти.
Нагадаємо, що урядова комісія РФ із захисних заходів у зовнішній торгівлі та митно- тарифної політики напередодні травневих свят ухвалила рішення про підвищення цього мита. Як заявив у Москві віце-прем’єр Росії Олексій Кудрін, воно було визначене результатами моніторингу світових цін на нафту. Зокрема, він показав, що в березні–квітні середня ціна російської нафти на світових ринках становила $22,96 за барель або $167,6 за тонну. У той же час світові ціни на нафту в середині квітня відновили своє зростання у зв’язку з істотним зниженням запасів енергоносіїв у сховищах США і 30-денним ембарго на поставку нафти Іраком, уряд якого заявив про можливе продовження діючого ембарго на другий термін. Середня ціна нафти країн ОПЕК (виключаючи Ірак) на 12 квітня становила $23,88 за барель, а країн, що не входять до ОПЕК, — $24,05.
Чи знала Україна про можливе підвищення російського експортного мита на нафту і про можливі наслідки цього кроку для нашої країни? Ймовірність позитивної відповіді на це запитання експерти «Дня» вважають досить високою. Рівно місяць тому під час переговорів глав уряду в Москві Україна в черговий раз порушувала питання про відмову Росії від стягування ПДВ із поставок російської нафти в Україну. І у відповідь почула, що Росія може піти на такий крок у разі вступу Києва до ЄврАзЕС. Як сказав тоді російський прем’єр Михайло Касьянов, «ціна цього питання становить $170 млн.», однак Росія готова виходити з інтересів стратегічного партнерства. Тепер, після підвищення експортного мита, ціна питання, особливо для України, істотно підвищується, і деякі експерти схильні розглядати цей крок Росії як повторне, цього разу майже силове «запрошення» України в ЄврАзЕС. Так, фахівці НТЦ «Психея» ще до введення названого мита вказували, що на українському ринку нафтопродуктів є «досить причин для паніки». На їхню думку, різке скорочення кількості оптових пропозицій загрожує обернутися стрімким зростанням цін. Становище може ще більше ускладнитися, якщо зупиняться для проведення планової профілактики декілька НПЗ України, а Кременчуцький завод продовжуватиме відвантажувати нафтопродукти тільки на експорт.
Начальник відділу маркетингу найбільшого нафтотрейдера нашої країни — «ТНК- Україна» (дочірнє підприємство Тюменської нафтової компанії, РФ) Віталій Фісун повідомив «Дню», що за останні тижні в Україні зміцнилася стабільна динаміка зростання цін на нафтопродукти (3–5% на тиждень), що пояснюється «легкою недостачею світлих нафтопродуктів на фоні зростання експортних поставок». Розрив між попитом і пропозицією, за його даними, досягає останнім часом 7–10%. Як вважає маркетолог, підвищення Росією експортного мита посилить тенденцію подорожчання нафтопродуктiв в Україні, хоч і не призведе до прямо пропорційного зростання цін. У той же час, на думку В. Фісуна, зростання цін у травні–серпні буде навіть більшим, ніж зростання експортного мита. Це пов’язано не тільки із сезонним зростанням споживання нафтопродуктів в Україні, а й з прогнозовано високими цінами на нафту і нафтопродукти на світовому ринку (недостатня пропозиція) та необхідністю короткострокових технологічних ремонтів деяких українських НПЗ. Надія на компенсуючий імпорт нафтопродуктів із Росії–Білорусі–Литви, за словами В. Фісуна, дуже мала. Крім того, В. Фісун передбачає, що найближчим часом Росія, напевно, відмінить квоти на експорт нафти на світовий ринок (поступка експортерам за підвищення мита), і тоді графік поставки російської нафти в Україну буде скоректований у бік подальшого зменшення.
Цей несприятливий прогноз підтверджується заявою заступника міністра енергетики США Роберта Карда, що американський уряд не перешкоджатиме російським нафтовим компаніям, що бажають експортувати нафту на ринок Сполучених Штатів. На думку російських ЗМІ, в таких обставинах Росія скасує обмеження на експорт нафти вже в третьому кварталі. Про це, як повідомляє rusenergy.com, нещодавно говорив і міністр фінансів РФ Олексій Кудрін. У цій ситуації будь-які російські компанії Україні, скоріше за все, допомагати не будуть, віддавши перевагу американському ринку. Проте, мабуть, «нафтовий поштовх-2» у бік Євроазіатського економічного співтовариства не примусить Україну кардинально змінити свою позицію в цьому питанні. Нагадаємо, що інфляційний резерв, закладений до бюджету 2002 року, ще не вичерпано.