Перейти до основного вмісту

Що скаже бізнес?

05 квітня, 00:00

На міжнародному енергетичному інвестиційному форумі, що проходив у вівторок у Києві, журналісти атакували одного з учасників із запитаннями про стабільність/нестабільність і вплив нинішньої ситуації на інвестиційну привабливість України, та й взагалі на її економіку. Очевидно, не бажаючи загострювати, бізнесмен відповідав ухильно, мовляв, є стабільність і стабільність. За його прикладом, можемо сказати: є небезпека і небезпека.

І дійсно, навряд чи в Україні справа дійде до якихось силових конфліктів. Ні Президент, ні прем'єр-міністр, ні чи-то чинна, чи- то розігнана гарантом Конституції Верховна Рада цього, швидше за все, не допустять. Але зате небезпека для економіки, а відповідно, і для мільйонів українців реально існує. Відповідний досвід ми вже отримали в 2004—2005 роках, коли правлячій еліті вдалося запобігти найбільшій біді, але при цьому країна була помітно відкинута назад.

Схоже, сьогодні в нас не так уже багато шансів не опинитися вдруге в тій же самій воді. Філософи, так само як і деякі нинішні партійні лідери, переконують, що це неможливо. Але прагматичні фінансисти іншої думки.

Не станемо звертатися як до експерта до першого віце-прем'єра і міністра фінансів Миколи Азарова. Він, зрозуміло, особа зацікавлена.

Але от що прогнозує, скажімо, управляючий директор агентства нерухомості Parker&Obolensky (Київ) Артур Оганесян: «Нестабільна політична ситуація завжди призводить до того, що довіра навіть до такого надійного активу як нерухомість, спадає. У такій ситуації люди схильні відкладати купівлю. Тому кількість операцій, яка на сьогоднішній день і так невелика, зменшиться. Природно, зниження попиту призведе до падіння цін на квадратні метри». Але помиляється той, хто вважає, що це — добре і для країни, і для покупців. Думається, будівельні компанії одразу ж відрегулюють ситуацію на ринку таким чином, щоб пропозиція була ще меншою. У результаті ціни повернуться на початковий рівень, але прибутки компаній зменшуватимуться, а безробіття — зростатиме. Причому не лише в будівництві, а й у виробництві будматеріалів, металевої арматури. Відповідно зменшиться кількість надходжень до бюджету, і податкова поневолі почне вибивати додаткові мільйони з тих, хто спроможний платити. Нове навантаження на бізнес примусить його піти в «тінь». Бюджет отримає другу мінусову хвилю...

Якщо ця «страшилка» не вражає, звернемося до думки такого авторитету в сфері бізнесу, як засновник відомої корпорації СКМ Рінат Ахметов. «Це дуже погано для всіх. Нестабільність і нескінченна політична боротьба перешкоджають економічному зростанню, а значить, погіршиться життя кожного громадянина України. І я цим дуже занепокоєний», — зазначає він. Смієтеся?! Але чому б не припустити, що господар соціально відповідального бізнесу, як позиціонує себе в Україні і світі СКМ, дійсно стурбований тим, щоб у нього зростало виробництво, а отже — зарплата працівників і відрахування до бюджету? Ще до Другої світової в США побутувала приказка: чого хоче «Дженералелектрік», того хоче Америка. І пересічні американці були впевнені, що це дійсно так, оскільки ніхто не хотів втратити роботу і зарплату...

Проте, закордон для нас, звичайно, указ далеко не в усіх ситуаціях. Наприклад, віце-президент групи Європарламенту «Союз за Європу народів» і доповідач по Україні комітету закордонних справ Європарламенту Міхал Томаш Камінські вважає, що в Україні вже почалася передвиборна кампанія. І не вбачає в цьому нічого страшного. Депутат Європарламенту вважає нормальною практикою ситуацію, коли Президент розпускає вищий законодавчий орган країни. «Президент Франції Ширак, якого ніхто не вважає фашистом, також розпустив парламент, дострокові вибори були і в Німеччині», — заспокоює він нас, забуваючи про те, що в цих країнах розпуск парламенту не супроводжувався таким гострим політичним протистоянням і не позначався на економіці. Як відомо, політики і, очевидно, європейські також, дуже сильно відрізняються від державних діячів, яких передусім має турбувати доля людей.

А от іноземні інвестори мають на нинішню ситуацію, природно, інші погляди. Політична ситуація в Україні не дозволяє німецькому концерну Bosch розвивати свій бізнес, заявив повноважний представник групи компаній Bosсh, генеральний директор компаній «Бош» у Росії, Білорусі та Україні Рене Шлегель на прес-конференції в середу в Москві. «Нам потрібно почекати, поки ми будемо більше упевнені в стабільності політичної ситуації України. Поки що ми не дуже впевнені». Це, звичайно, ще не вирок, але досить серйозне попередження нашим політикам: не тягніть Україну в різні боки. А бізнесу, особливо соціально-відповідальному — не відмовчуйтеся. Порадьте політикам стримати пристрасті та спокійно піти на вибори.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати