Перейти до основного вмісту

ЩОДЕННИК

27 квітня, 00:00
27 квітня

Напередодні чергового 12 квітня я з подивом виявив, що чудово пам'ятаю день, коли Юрій Гагарін злетів у Космос. Ми жили далеко за селом на хуторі край дороги, котра вела до Нововолинська. То була не дорога, а справжнє лихо. Навесні і восени вона розмокала так, що доросла людина могла в ній загрузнути по пояс. Тоді, аби остаточно не відторгнутися від світу, влада зганяла все існуюче в селі жіноцтво мостити ту злощасну дорогу хмизом. Вутлий матеріал тонув у калабанях, як у безодні, але згодом шлях поволі таки ставав транспортоспроможним.

12 квітня 1961 року, мабуть, зо тридцять різного віку тіток із нашого села мостили хмизом дорогу, якраз навпроти нашої хати. Я шестирічний пуцьверіньок, крутився поруч – де сухіше, але вряди–годи таки потрапляв у суглинкову твань. Мати витягувала спочатку мене, а потім – мої кирзові чоботята. Десь під обід прийшла з села ще одна жінка і гукнула:

– Чи чули–сьте? Дзіся (сьогоді) совецький льотчик у Космос полетів. По радіо передавали.

– А як же ж то він – самольотом?

– Та нє, на ракеті!

Жіноцтво, бабраючись у болоті, на всі лади обговорювало новину, а я собі намагався уявити Космос, гладенький аж лискучий космічний шлях, по якому мчить перший космополит у ракеті. Уявлюваний мною льотчик дивився у віконечко ракети вниз, на Землю, і бачив якраз нашу непролазну дорогу, сільських тіток по коліна в болоті і мене обіч – на сухому.

Я тоді, звичайно, і гадки не мав, що ненароком витворив картину цілої двовимірної епохи. Власне, про це тоді майже ніхто не мав гадки. Усвідомлення істини прийшло аж через кілька десятків років.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати