Перейти до основного вмісту

Сьогодні — «чорний вівторок»

Володимир РИБАК: Ми їм дамо трішки поблокувати
27 квітня, 00:00

Як то кажуть, коли б не нещастя, не було б і щастя. У країні нарешті з’явилася опозиція. В суботу на мітингу біля Верховної Ради ми побачили колишню Тимошенко, яка оговталася від поразки, мобілізувалася й приготувалася до боротьби... Безпрограшна тема «руки Москви» розбудила протестні настрої й українських опозиціонерів усіх мастей. Приблизно в одному тоні засудили харківську угоду і Віктор Ющенко, і Арсеній Яценюк, і Анатолій Гриценко. Але чи зможе опозиція в її нинішньому стані скористатися цим «подарунком»? Чи зможе вона завадити ратифікації харківського пакту в Верховній Раді?

Вочевидь, казати про єдиний фронт дій, до створення якого закликав В’ячеслав Кириленко, поки не доводиться. Арсеній Яценюк прийшов у четвер на зустріч із лідером БЮТ і навіть підписав спільну заяву щодо скликання позачергової сесії, але свою вчорашню акцію «Ні — торгівлі Україною!» провів окремо. Представники групи «За Україну!» взяли участь у суботній акції, але дистанціювалися від того мітингу, який проводила Тимошенко.

Опозиціонерів-міноритаріїв зрозуміти можна: вони ризикують загубитися в різношерстому опозиційному колективі. Також відіграє свою роль елемент лідерських амбіцій, партійного егоїзму. І, нарешті, чинник Тимошенко. Виходячи на сцену, Юлія Володимирівна «забиває» всіх інших, і ця обставина неабияк заважає спільним діям.

Хоча, на думку політолога Володимира Фесенка, опозиції просто необхідна спільна координація дій.

— Найоптимальнішою була б модель певного колективного керівництва, де б не було одного лідера на першому плані, — розмірковує політолог. — Але поки Тимошенко об’єктивно і за енергетикою, і за харизмою вибивається із загального ряду. Й останніх це, м’яко кажучи, бентежить. Тому вони й демонструють своє критичне сприйняття харківських угод паралельно, а не в одному інформаційному полі з БЮТ.

Справедливості заради потрібно пригадати ще один момент: газові угоди, які Тимошенко підписала з Путіним, теж викликають чимало питань і нарікань. Виходить, що російський «Газпром» щороку висмоктував з України зайві 3,5 млрд. дол. порівняно з середньоєвропейською ціною. Багато колег по опозиції, зокрема, Віктор Ющенко й Арсеній Яценюк, так і не пробачили Тимошенко цієї «економічної зради».

Проте, незважаючи на всі розбіжності й протиріччя, сьогоднішній день — це час «Ч» та момент істини для опозиції. Юлія Тимошенко закликала противників «здачі національних інтересів» зібратися на мітинг біля парламенту сьогодні о 9-й ранку. Будній день, ранок — не найкращий час для мітингу. Та й ефективність вуличних акцій на сьогодні більш ніж сумнівна. Але в опозиції вибору немає: треба всіма способами перешкодити ратифікації російсько-українських угод у Верховній Раді.

Регіонали тим часом демонструють упевненість та оптимізм. І підстави для цього є — на їхньому боці більшість, керівництво Верховної Ради, а також досвідчений парламентський бойовик Ельбрус Тадєєв.

На п’ятничному з’їзді Партії регіонів перший заступник голови партії Володимир Рибак запевнив кореспондента «Дня», що в опозиції нічого не вийде.

— Ми їм дамо трішки поблокувати, проте рішення ми ухвалюватимемо. На вівторок планується наступні питання: розгляд у другому читанні програми уряду, бюджету в першому читанні й третє питання — ратифікація харківських угод.

— Але опозиція налаштована серйозно...

— У нас більшість! Вони, коли були в більшості, нас не запитували, а ухвалювали рішення. І ми ухвалюватимемо. Ми знайдемо форми й методи ухвалення рішень, бо вони потрібні Україні.

— Яким чином? В Український дім підете?

— Ні, ми ніколи не підемо в Український дім. Будемо в будівлі Верховної Ради.

Утім багато хто з політологів також сильно сумнівається, що опозиції вдасться зірвати ратифікацію харківських угод. Регіонали зіграли на випередження і вже контролюють залу Верховної Ради. А опозиція, швидше, готова до інформаційно-символічних дій. Позначає своє неприйняття, свій протест. Але цим поки що все й обмежується.

Тим часом у ЗМІ просочилася інформація, що на Банковій готується чергова «здача». Передбачається, що травневі угоди Медведєва й Януковича будуть не менш сенсаційними, ніж документи щодо газу та флоту.

За даними російської «Независимой газеты», почалася підготовка до підписання угод про розмежування кордонів у Керченській протоці. Сторони безуспішно намагалися вирішити цю проблему з 1996 року. Як передбачає видання, українська сторона в травні може погодитися з російським формулюванням про статус Керченської протоки як спільних внутрішніх територіальних вод. Тим більше, що Віктор Янукович недавно підтвердив свою зацікавленість у ще одному раніше замороженому спільному проекті — будівництві мосту через Керченську протоку.

Отже, Віктор Федорович наступає, як танк, і не дуже звертає увагу на галасливу опозиційну піхоту...

БЛОКАДА?

У Львові проводять «роз’яснювальну» роботу з перевізниками, які планують везти до Києва мітингувальників.

У Львові відбулися позачергові сесії обласної та міської рад, на яких депутати прийняли заяви щодо неприпустимості продовження терміну перебування Чорноморського флоту Російської Федерації у Криму. Крім того, обидві ради звернулися до Конституційного Суду, Генеральної прокуратури, Верховної Ради та СБУ з вимогою ініціювати усунення Віктора Януковича з посади Президента «в порядку імпічменту за вчинення державної зради відповідно до ст.111 Конституції України». Наслідком позачергових сесій стало віче біля пам’ятника Шевченкові, під час якого промовці, зокрема, Герой України Юрій Шухевич, голова Львівського товариства репресованих Петро Франко, представник Громадської ініціативи «Український націоналістичний збір» Маркіян Гудз, голова Львівського крайового братства ОУН-УПА Олесь Гуменюк, представники політичних партій, закликали громаду єдиним фронтом виступити проти зради національних інтересів. На зібранні, що відбувалося не під партійними, а тільки під національними прапорами, йшлося й про те, що нинішня влада, сформована в антиконституційний спосіб, взяла цілеспрямований курс на русифікацію української освіти та інформаційного простору, переписування на догоду Кремлю історії, шельмування українських національних героїв, а в економічній та соціальній сферах позбавляє засобів до існування найбільш незахищені верстви населення, руйнує малий і середній бізнес. Як розповів «Дню» депутат Львівської обласної ради Олесь Старовойт, кількатисячне зібрання на майдані в центрі Львова зініціював Комітет захисту держави, який координує народний депутат Андрій Парубій і до якого ввійшли представники всіх політичних партій та громадських організацій, «що відчувають тривогу в загальнополітичній і зовнішньополітичній ситуації в Україні». Організатори вважають, що на віче чітко задекларували позицію громади Львівщини, яка підтверджена рішеннями обласної та міської рад, а також районних та міських рад на території області. Заплановано також десант до Києва. У першій колоні мають поїхати депутати обласної, міської та районних рад, щоб сьогодні провести виїзні засідання під стінами ВР. Колона складатиметься із сорока автобусів, які обіцяють порівно надати ради й політичні партії. Планують, що зі Львова до столиці прибудуть дві з половиною тисячі львів’ян. Як повідомив «Дню» депутат Старовойт, є спроби міліції не допустити виїзд автобусів зі Львова: «Проводять «роз’яснювальну» роботу із перевізниками». До речі, львівські ЗМІ навдивовижу мало уваги приділили недільному віче, відтак складається враження інформаційної блокади недільного заходу.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів

ДО РЕЧI

Серед учасників мітингу, що відбудеться сьогодні біля стін Верховної Ради на знак протесту проти підписання харківських угод, будуть і донеччани. Вчора з Донецька до столиці вирушили кілька груп активістів, аби висловити свою незгоду щодо подовження терміну перебування ЧФ РФ в Севастополі та виступити проти ратифікації угоди. За приблизними підрахунками, це десь півтори-дві сотні осіб. Наразі йдеться про мітинг 27 квітня, але, залежно від того, як розгортатимуться події, донеччани готові до участі у безстрокових акціях, повідомляє Сергій СТУКАНОВ, Донецьк.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати