Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Сокіл» відновлено

Пластуни повернулися до своєї першої оселі
17 серпня, 00:00

Табір-музей «Сокіл» — це найдавніший осередок Пласту, який був посвячений ще 1926 року. Землю на горі Сокіл (висока прямовисна скала) неподалік від села Гриньків Рожнятівського району Івано-Франківської області подарував свого часу для організації сам митрополит Андрей Шептицький. До початку Другої світової війни сюди щороку приїжджало юнацтво в табори, щоб укріпити свій фізичний та моральний дух справжнього українця. Щоб не забути витоків свого пластування, діаспорні українці організовують за кордоном дві пластові оселі з подібними назвами — «Новий Сокіл» у штаті Нью-Йорк (США) та «Сокіл» у Вікторії (Австралія). 1990 року пластуни нарешті мають змогу повернутися до своєї першої оселі, відтоді ж розпочинається робота з відновлення табору до його первісного вигляду. Цьогоріч 15 серпня відбулося посвячення відбудованих будівель.

Тепер табір-музей «Сокіл» складається із чотирьох будівель уздовж периметра табору, утворюючи своєрідний квадрат. Дещо осторонь притулилася капличка, адже релігійне виховання надзвичайно важливе для пластунів. Кожна кімната будинку присвячена пам’яті українських героїв. Тут можна знайти портрети Романа Саєвича, Івана Кліща, Романа Завадовича, Теодосія Самотулки (Старого Орла), Северина Левицького (Сірого Лева) і навіть вежу Степана Бандери. Після 1945 року збереглася лише половина однієї будівлі з чотирьох. Показово, що решту три відродили всього за рік. Їх відновлювали згідно з колишнім плануванням на тому ж місці, що й до війни.

— Пам’ятаю, як у липні 1991-го тут відбувся перший відновлений пластунський табір, — пригадує голова Івано-Франківської облради, пластун Олександр Сич. — Тут були суцільні хащі, а зараз ми бачимо цілковито облагороджену територію. «Сокіл» зміг пережити ревізії поляків, довгу окупацію радянської влади, і аж тепер відродився. Цей табір називають центром Пластового життя, місцем паломництва пластунів з усього світу: як сусідніх країн — Чехії, Польщі, так і заокеанських Канади, США, Австралії тощо. З огляду на суспільну важливість табору, його історичну цінність, 2009 року «Сокіл» визнано пам’яткою культурної спадщини України.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати