«Соціологічний успіх» Януковича

Якби президентські вибори відбувалися наступного тижня, то до другого туру цілком міг би потрапити діючий прем’єр-міністр України Віктор Янукович. До такого висновку спонукають результати останнього всеукраїнського соціологічного дослідження, проведеного Українським інститутом соціальних досліджень та Центром «Соціальний моніторинг» з 17 по 21 вересня (опитано 2136 респондентів віком від 18 років). Готовність проголосувати саме за Віктора Януковича з 11 ймовірних кандидатів виявили 10% опитаних. Його випереджають лідер комуністів Петро Симоненко (13%) та лідер «Нашої України» Віктор Ющенко (23%).
Говорити про можливість перемоги у першому турі В Януковича, на думку директора Українського інституту соціальних досліджень Олександра Яременка, дозволяє стрімке зростання рівня довіри до цього політика — з червня по вересень на 12%, а також збільшення кількості його прихильників як кандидата в президенти (за аналогічний період — на 4%). Випереджуючи запитання журналістів, соціолог зробив спробу спрогнозувати, як у разі проведення загальнонаціональних виборів розподіляться голоси виборців у другому турі, якщо його учасниками будуть В. Ющенко та В. Янукович. На його думку, регіональні особливості розподілу електорату (Симоненка та Януковича підтримують переважно на Сході, а Ющенка — на Заході), а також ідейно-політичне забарвлення кандидатів дозволяють припустити, що «голоси» Симоненка в разі його непроходження у другий тур перейдуть до діючого прем’єра. Однак говорити про конкретні цифри, або ж робити більш глибокі висновки соціолог відмовився, оскільки, на його думку, для цього ще немає достатніх підстав.
Без сумніву, «соціологічний» успіх В.Януковича слід пов’язувати з його діяльністю на посаді голови уряду, оскільки саме впродовж цього періоду відбувається невпинний ріст кількості його симпатиків. І тут у багатьох, напевне, виникне логічне запитання: а як же тоді продовольча криза і незручне становище, в яке потрапив прем’єр в ситуації щодо ЄЕП? Чому після літнього ажіотажу на ринку круп’яно-борошняних виробів рівень довіри до прем’єра, та й загалом до уряду не «обвалився», як цього можна було очікувати, а навпаки зріс? Коли соціологи отримали результати свого дослідження, розповідає О. Яременко, вони одразу ж кинулись шукати допущену помилку, однак, детально проаналізувавши відповіді респондентів на запитання стосовно діяльності Кабінету Міністрів, зрозуміли, що ніякої помилки немає, і можна стверджувати, що українці загалом задоволені діючим урядом. 43% оцінюють діяльність Кабміну за той час, відколи його очолив В. Янукович, позитивно, 37% — негативно. Причому, і це зафіксовано вперше за час незалежності України, позитивна оцінка діяльності уряду найбільше поширена серед респондентів з низьким матеріальним становищем. Однак зернова криза на оцінках респондентів все- таки позначилася. Опитані дуже низько, порівняно з іншими міністерствами, оцінили діяльність Міністерства аграрної політики (сальдо позитивних і негативних оцінок склало «-36%»). Можна припустити, що якщо найближчим кроком діючого прем’єра буде звільнення керівників міністерства (з відповідним інформаційним супроводженням), то прем’єр із літньої кризи вийде без рейтингових втрат. Перше ж місце в списку «негативних» міністерств зайняло Міністерство охорони здоров’я з балансом позитив-негатив «-41%».
Деяка невідповідність загальному позитиву в оцінці діяльності Кабміну виникає в ході аналізу результатів дослідження щодо конкретних позитивних зрушень в житті респондентів та їх близьких. Так, лише 23% помітили прискорення темпів економічного зростання в своїх населених пунктах, 20% зазначили, що відбулося збільшення державних витрат за соціальними програмами, 18% вважають, що там, де вони проживають, стало менше безробітних, легше знайти роботу. Відповідно, значно більша кількість респондентів цих позитивних змін не помітила. Зазначимо, що це ті пункти, які у доповіді Кабміну за підсумками першого кварталу 2003 року відзначені як позитивні зрушення, які вдалося досягти в країні в цілому. Чому ж за такої невисокої оцінки конкретних кроків уряду, йому довіряють все більше людей? На думку О. Яременка, цьому сприяє багато чинників. Серед них: «певні позитивні зміни в цьому році все-таки відбулися, і люди їх відчули». По-друге, має значення те, що «попри усі проблеми, які виникали протягом останніх місяців, ситуація в країні залишається стабільною. А українці цим особливо пишаються і завжди належним чином оцінюють». По-третє, вважає соціолог, Янукович «не робить різких рухів, не робить заяв, в які не можна повірити або які б відштовхували або правих, або лівих, або центристів та їхнiх прихильників».
В цілому, дослідження підтвердило дивну рису громадської думки: українці «не бачать» зв’язку між своїм становищем та діяльністю інститутів держави.