Перейти до основного вмісту

«Спільні секрети»

12 червня, 00:00

У сьогоднішніх політичних відносинах між Україною і Польщею існують чотири головні теми. Річниця трагічних подій на Волині, яка відзначатиметься 11 липня, як планується, за участі президентів двох країн у волинському селі, що до війни звалося Порицьк. Співпраця двох країн у стабілізації ситуації в повоєнному Іраку, оскільки Україна ухвалила рішення направити свою бригаду до складу багатонаціональної дивізії, очолюваної Польщею. Візове питання — якраз напередодні зустрічі під Києвом консультативного комітету при президентах України і Польщі, головами якого є секретар Ради національної безпеки і оборони України Євген Марчук і шеф бюро національної безпеки Польщі Марек Сівєц, стало відомо, що польський уряд вирішив відкласти дату запровадження візового режиму для українських громадян з 1 липня на пізніший, ще не визначений термін. Питання продовження нафтопроводу Одеса—Броди до польської території. Польща в останні дні виглядала явно збентеженою інформацією про те, що нафтопровід Одеса—Броди, який днями Європейська Комісія в Брюсселі визначила як стратегічний для європейської енергетичної безпеки, може працювати (на наполегливу пропозицію росіян) у реверсному режимі. Тобто, у зворотному напрямку для транспортування російської нафти до України, а не каспійської нафти на Захід. Схоже, польську делегацію на чолі з Сівєцем змогли запевнити, що цього не станеться.

Щодо церемонії вшанування пам’яті жертв подій на Волині — то, за словами Марека Сівєца, два президенти візьмуть участь у цій церемонії. «Я дуже вдячний українській стороні за те співробітництво, яке було в останні півроку, за публічне висвітлення проблеми історії. Я гадаю, що за ці півроку ми стали трохи розумнішими, ми стали кращими». В Україні і ці півроку, і раніше болісно сприймали не необхідність вшанування пам’яті жертв трагедії (серед яких були й українці, що невідомо широким колам у Польщі), але політизацію проблеми, продемонстровану польською стороною. Схоже, в Польщі існує думка, що волинську проблему вдасться вирішити «через кому». Історія з цвинтарем «Орлят» у Львові свідчить, що це помилка. Сам Марек Сівєц сказав «Дню», що для нього волинської проблеми не існує, проблеми були 60 і 70 років тому. За його словами, «немає такого народу, який мав би тільки добрі, шляхетні сторінки в своїй історії». Сівєц вважає, що то вже є справою України — визначати слова за ті кривди, яких зазнали українці.

З приводу візового режиму — то, як заявив Сівєц, дати його запровадження ще не визначено, це рішення найближчими днями прийматиметься в Брюсселі за польської участі. Польща, за його словами, задіє 150 чоловік для видачі віз в Україні, і матиме змогу видати цього року 550 тисяч віз. Самі візи будуть багаторазовими і такими, що діятимуть довгий період. Міністр Сівєц також зазначив, що в Польщі вже визначили певні категорії українців, яким потрібно відвідувати Польщу у справах. Далі, сказав він, візи будуть ще доступнішими. Міжурядова угода про безкоштовні візи для українців, за його словами, вже підготовлена і буде підписана пiсля необхідних процедур. Сівєц порівняв візи з нежитем, який потрібно пережити один раз, і сказав, що візи — сигнал, що «ЄС наближається до Києва, і це добрий сигнал».

Щодо співпраці в рамках стабілізаційних сил в Іраку — а ця тема була центральною в розмові між Сівєцем і Марчуком — польська сторона позитивно оцінила рішення України направити свій контингент до складу міжнародної бригади в польському секторі відповідальності. Сівєц повідомив, що Польща перебере відповідальність за сектор у Центрально-Південному Іраку з 1 вересня, графік перекидання військ є таємним. «То є найкращий спосіб показати свою відповідальність за міжнародну безпеку. Це й спосіб взяти участь у відбудові Іраку», — сказав шеф бюро національної безпеки Польщі, коментуючи перспективи цієї співпраці. Він також сказав, що запросив Україну взяти участь у міжнародній консультаційній комісії з питань відбудови Іраку, яку очолює професор Белка. «Тепер, коли співпрацюємо в Іраку, ми матимемо спільні секрети», сказав Марек Сівєц, пояснюючи, навіщо необхідна розробка угоди про захист інформації. В ході зустрічі була досягнута домовленість укласти угоду про співробітництво в рамках відбудови Іраку. Польська сторона також ще раз наголосила на готовності сприяти Україні на шляху її просування до ЄС і НАТО.

Що стосується проблеми реверсу, то, як пояснював Євген Марчук, Придніпровська нафтотранспортна система, до якої не входить трубопровід Одеса— Броди, вже зараз може забезпечити транспортування 4 млн. т нафти до порту Південний. Ця система в змозі транспортувати 7 млн. т нафти до порту Південний, і необов’язково через нафтопровід Одеса—Броди в «реверсі». Схоже, ця інформація задовольнила польську сторону. Що конкретно з цього приводу може запропонувати Варшава, можливо, стане відомо під час економічного українсько-польського форуму в Одесі, який розпочнеться 23 червня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати