«Сталевий» крок Вашингтона примушує Україну прискорити свій вступ до СОТ
Рішення США у світі кваліфікується як можливий привiд для початку торгової війни Вашiнгтона з Європейським Союзом та іншими країнами. Офіційні особи ЄС заявили, що Європа направить скарги на дії США до Світової організації торгівлі. Комісар ЄС з питань торгівлі Паскаль Ламі заявив, що ЄС зробить усе можливе, щоб захистити власний ринок. І Союз уже попередив, що вслід за США також змушений підвищувати мито на імпортну сталь, і це буде, як пише The Wall Street Journal, другий удар по світовій сталевій торгівлі. Прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер також назвав такий крок американської адміністрації ударом по світовій економіці. Федеральний союз німецької промисловості застеріг США від нового витка протекціонізму, повідомляє «Німецька хвиля». Японія, у зв’язку зі «сталевими кроками» Вашингтона, збирається апелювати до СОТ. «Це несправедливе рішення, що приносить у жертву експортерів і виробників сталі», — вказав у бесіді з журналістами президент Японської асоціації сталеливарних компаній Акіра Тихая. Він повідомив, що Асоціація збирається негайно звернутися до уряду Японії «з проханням вжити необхідних заходів у відповідь, зокрема, подати апеляцію до Світової організації торгівлі». У японському економічному міністерстві, за свідченням ЗМІ, проходять термінові наради. «Рішення президента Джорджа Буша має сильне політичне забарвлення, воно безпосередньо пов’язане з майбутніми осінніми проміжними виборами у США», — наводить агентство Кіодо Цусин слова високопоставленого співробітника МЗС Японії. У поширеній офіційній заяві міністра економіки, торгівлі та промисловості Японії Такео Хіранумі говориться: «Фактично США вжили протекціоністських заходів з обмеження імпорту. У документі вказується, що Японія збирається разом з Європейським Союзом і Південною Кореєю «розглянути ситуацію і вжити відповідних заходів», повідомляють Подробиці.
Російські металургійні компанії можуть зазнати втрат від таких заходів за різними оцінками від $1,5 млрд. до $800 млн. Виконавчий директор Асоціації металургійної промисловості України Володимир Тараненко сказав «Дню», що заходи США зведуть нездоланний бар’єр поставкам українського металу до цієї країни. За словами В. Тараненка, за підсумками минулого року експорт металопродукції у США і без того скоротився у 5 разів проти 2000 р. і становив трохи більше $500 млн. При цьому, відзначив Тараненко, у США з України постачалися в основному (приблизно 70%) сировинні види металопродукції, якi є передiльним металом для американських металургів. «За такими цінами нам складно буде знайти замовників на інших ринках», — сказав Тараненко, але додав, що частково компенсуючі ринки вже знайдено. Однак, на його думку, непоправної шкоди українськiй металургії завдадуть не стільки американські заходи, скільки зафіксоване останнім часом різке падіння світових цін на метал. Українські металургійні підприємства, за твердженням Тараненка, зараз працюють з нульовим прибутком, що у свою чергу не може не позначитися на бюджеті країни. «Немає прибутку — немає і відрахувань за відповідним податком», — підсумував Тараненко.
Тим часом в Українській спілці промисловців та підприємців не знайшлося нікого, хто міг би, відповідаючи на запитання «Дня», сказати про заходи, які у цій ситуації можна порекомендувати українському уряду.