Стельмах «повертає» радянські вклади
і не збирається на пенсіюГолова Національного банку України Володимир Стельмах спростував чутки про свою можливу відставку. Залишати крісло головного банкіра країни він не збирається. Протягом останніх двох тижнів у банківських колах говорилося про можливу зміну керівника Нацбанку у зв’язку з очікуваним виходом Володимира Стельмаха на пенсію. Він зізнався, що питання про вихід на пенсію обговорював з Президентом, але вирішено з цим поки що не поспішати. «Президент сказав: подивися — в Японії та Штатах працюють семидесятирічні. Після цього жодних розмов не було, жодних кандидатів не пропонували і жодні терміни не встановлювали», — заявив Стельмах.
Відзначимо, що серед можливих наступників глави НБУ називалися чотири прізвища — перший заступник голови Нацбанку Анатолій Шаповалов (куратор валютного управління), заступник голови Нацбанку Володимир Кротюк (куратор управління нагляду), міністр фінансів Ігор Юшко та голова правління Укрексімбанку Олександр Сорокін. Міністр фінансів вже також встиг дати зрозуміти, що жодних перестановок у керівництві НБУ чекати не слід. «Мені легко працювати з головою Нацбанку. Ми говоримо з ним однією професійною мовою. Це для мене дуже важливо», — сказав Юшко. Для фінансового ринку України ці заяви, безумовно, відіграли позитивну роль. Адже кадрові зміни є вагомими складовими економічних і курсових ризиків у будь-якій країні.
Заспокоївши фінансовий ринок, Володимир Стельмах вирішив полоскотати нерви політикам. Болісну тему згорілих вкладів на рахунках Ощадбанку СРСР голова НБУ прокоментував вельми оригінально. З його погляду, всі втрати вкладників вже давно компенсовані: «Можете це вважати моєю офіційною позицією. Вже давно усе компенсували пільгами, якими користується населення». Вартість використаних пільг, на думку Стельмаха, вже перевищила суму, яку держава заборгувала вкладникам. Учора Стельмах на семінарі для регіональних ЗМІ був менш екстравагантним. Як вважає банкір, правильним був би неінфляційний шлях вирішення проблеми шляхом ліквідації необгрунтованих пільг та скорочення обсягів невиправданого дотування економіки і використання вивільнених бюджетних ресурсів на компенсацію знецінених вкладів.
Як ще один варіант виходу із цієї ситуації голова Нацбанку запропонував оформити борг цінними паперами держави з подальшим погашенням протягом кількох років і правом вільного обігу. «Але й в цьому випадку потрібні певна злагода й терпимість у суспільстві для того, щоб на ранніх етапах компенсувати вклади малозабезпеченим громадянам, а на пізніх — іншим категоріям», — додав В. Стельмах.
Що ж стосується курсових очікувань на валютному ринку у зв’язку з наближенням виборів, то голова Нацбанку з цього приводу особливо не турбується. Володимир Стельмах заявив, що нинішні вибори не є тим випадком, коли гривна зазнає якихось загроз. Голова Нацбанку підкреслив, що, незважаючи на зниження експорту в металургії, валютні прибутки країни продовжують збільшуватися за рахунок інших галузей. Водночас Стельмах відмовився зробити прогноз розвитку курсової ситуації на найближчий час, оскільки називати конкретні цифри в умовах політики плаваючого курсу, на його погляд, недоцільно. Будемо сподіватися, що ця обережність у прогнозах пояснюється лише характерною для фінансистів рисою: усвідомленням ваги свого слова.