Стратегічне питання

Сьогодні завершується дводенний візит прем’єр-міністра України Віктора Януковича до Іраку. З главою уряду до Іраку також вирушили міністр оборони Євген Марчук і народний депутат, голова парламентського комітету з питань національної безпеки й оборони Георгій Крючков.
Перед вильотом прем’єр поінформував журналістів, що однією з тем, які планували обговорити під час поїздки, буде доцільність подальшого перебування в цій країні українського миротворчого контингенту. «Ми завжди повинні підходити дуже зважено до цих питань, і відповідь на це запитання ми зараз шукаємо. Вона не повинна бути популістською, вона має бути приземленою до ситуації, яка на даному етапі склалася в Іраку. Саме вивчення цієї ситуації дасть відповідь на це запитання», — цитував В. Януковича Інтерфакс-Україна. Зі слів прем’єра, в ході переговорів з іракською владою йому хотілося б, по-перше, «почути, що сьогодні треба народу Іраку», а по- друге, «вивчити ситуацію з урахуванням того, яку ми проводитимемо політику в Іраку». Український уряд цікавить низка питань, відзначив його голова, а саме: «Скільки за часом потрібна присутність військового контингенту в Іраку, чи братимемо ми участь у відновленні Іраку. Третє запитання витікає з другого: які економічні інтереси надалі можуть бути в України в Іраку, як ми їх там будуватимемо з іракською владою. Це також стратегічне питання і питання національних інтересів України».
Відповідь на перше запитання ЗМІ поширили вже вчора. Україна почне виведення миротворців з Іраку після стабілізації обстановки в цій країні, заявив глава українського уряду після переговорів зі своїм іракським колегою Аядом Аллаві. Зі слів В. Януковича, Україна бачить реальні терміни виведення контингенту, оскільки в кінці 2004 — на початку 2005 року в Іраку пройдуть вибори. Тоді, зі слів прем’єр-міністра України, воєнний процес перейде в політичну площину. «Ми домовилися відстежувати процес стабілізації в країні та поступово вирішувати це питання (виведення миротворців)», — сказав Віктор Янукович. Український прем’єр повідомив і про досягнення домовленості з іракською владою про перебазування в найближчому майбутньому частини українського військового контингенту з одного з районів провінції Васiт ближче до базового табору поблизу Аль-Кута. Прем’єр відзначив, що український контингент у провінції Васiт і надалі допомагатиме місцевому населенню відновлювати інфраструктуру та створювати систему безпеки — допоки іракські збройні сили поступово не замінять український миротворчий контингент. (Думається, ця інформація стане відповіддю і тим політичним силам, які вже заявили про намір на початку сесії Верховної Ради, що відкривається 7 вересня, ініціювати обговорення в парламенті питання про виведення українських миротворців з Іраку. Маючи намір, очевидно, вкотре розіграти «іракську карту» в передвиборній боротьбі...)
А першим пунктом програми перебування В. Януковича в Іраку була його зустріч із президентом Республіки Ірак Газі Машал Аджіл Аль-Яваром. У ході розмови глава українського уряду зазначив, що керівництво української держави й український народ сьогодні уважно стежать за подіями в Іраку. Зі слів Віктора Януковича, Україна й надалі розвиватиме двосторонню співпрацю з Іраком у політичному, економічному, військово-технічному та гуманітарному напрямах. Прем’єр-міністр України висловив упевненість, що сьогодні вже існує необхідна основа для поглиблення співпраці між країнами на якісно новому рівні. Ми впевнені, що іракська сторона оцінить нас як надійного партнера і друга, наголосив Віктор Янукович.
А що стосується відповідей на друге та третє запитання українського уряду, то в ході зустрічі з главою уряду Республіки Ірак Аядом Аллаві український прем’єр, зокрема, зауважив, що Україна активно шукає можливості залучення свого потенціалу до відновлення економіки й інфраструктури Іраку. «Українські підприємства та компанії готові активно залучитися до виконання робіт, передбачених програмами і проектами довгострокового розвитку, в тому числі в нафтогазовій, електроенергетичній, транспортній галузях економіки, сферах водопостачання, охорони здоров’я, освіти», — сказав В. Янукович. Україна також зацікавлена в участі у відновленні іракських аеропортів, поставці до Іраку транспортних і пасажирських літаків i будівництві торгового флоту. Прем’єр- міністр України запропонував своєму іракському колезі відновити роботу Міжурядової україно-іракської комісії з питань торгового, економічного, наукового та технічного співробітництва і перше її засідання провести в Києві найближчим часом.
У програмі робочого візиту українського прем’єра до Іраку були й зустрічі з командуючим багатонаціональних сил Джорджем Кейсі, керівником офісу відновлення Іраку Девідом Нешем і послом США в Іраку Джоном Негропонте. Планувалося також, що сьогодні В. Янукович побуває в місті Аль-Кут і зустрінеться з представниками українського миротворчого контингенту.