Студентський спорт у Запоріжжі — пошуки та успіхи

Не секрет, що індустріальне місто Запоріжжя в багатьох видах спорту випередило такі могутні спортивні центри України, як Київ, Львів.
Це не дивно, адже увага, яку приділяють фізичному вихованню
державні та громадські організації цього обласного центру, важко переоцінити.
І серед них, звичайно, та організація, котрій, як мовиться, на роду написано,
— обласний спортклуб «Гарт», що опікується всією молоддю міста та області
і обслуговує її. А це — 664 загальноосвітні школи, 12 технікумів та 10
вищих навчальних закладів. Як зазначив голова «Гарту» Микола АВРАМЕНКО,
сьогодні в самому розпалі спартакіадні старти у всіх трьох вiкових номінаціях.
Є серед них і свої лідери: ПТУ № 5, яке протягом 25 років перемагає в обласних
змаганнях, авіаколедж на базі ВАТ «Мотор- Сiч» і, звичайно ж, Запорізький
державний університет.
У 22 видах спорту були задіяні «гартівці» — учасники Республіканської олімпіади, які добилися особливих успіхів у таких видах спорту, як гандбол (2-е місце), волейбол (2-е місце), футбол (2-е місце), вільна боротьба (5-е місце).
На запитання про те, який вид спорту має найбільшу популярність серед молоді, котра навчається, Микола Михайлович відповів, що поза конкуренцією футбол та єдиноборства. Дуже популярний і міні- футбол. У тому ж ЗІДМУ є, наприклад, одразу дві команди вищої ліги.
Звичайно ж, не секрет, що найболючішим питанням для «гартівців» є фінансування. Утім, усе залежить вiд керівників того чи іншого навчального закладу. І там, де керiвник намагається допомогти розвитку фізкультури та спорту, кошти знаходяться і на спортивне обладнання, і на змагання, і навіть на будівництво тренувальних баз. Так, наприклад, справа йде в тому ж ЗДУ.
Ректор університету В’ячеслав ТОЛОК любить і знає своє дiтище і уважно стежить, щоб вуз ішов у ногу з часом. Приміщення обладнані новітніми комп’ютерами, сучасною аудіо- та відеотехнікою. Варто тільки поглянути на те, як швидко відбувається ремонт і як щодня університет дедалі більше чепуриться і молодіє. Колишній спортсмен не розлучається зі спортом. Декан факультету фізвиховання Валентина Зайцева постійно отримує допомогу.
Валентина Миколаївна — жінка жвава і ділова, здатна зарядити своєю невичерпною енергією всіх. Тому так рідко співробітники бачать її у своєму кабінеті. Набагато частіше декана можна зустріти на будівництві спорткомплексу. Випускниця цього ж університету ще далекого 1974 року, вона очолила кафедру фізвиховання, а останні три роки завідує факультетом фізвиховання.
У розмові з нами В. Зайцева не приховувала труднощів і більше розповідала про проблеми, нiж про успіхи. Проте, звичайно ж, пишатися є чим. Серед випускників Сергій Кушнірук та Олександр Рязанов — олімпійські чемпіони з гандболу. Крім них iз стін університету вийшло ще 10 медалістів Олімпіад, 43 майстри міжнародного класу. А серед нинішніх її студентів — 24 олімпійці, 18 з яких брали участь в Іграх-2000 в Сіднеї, де вибороли 5 медалей.
Однак не сидиться В. Зайцевій на місці. І як результат — рішення створити в ЗДУ групу медзабезпечення при чемпіонові країни чоловiчому гандбольному клубі ZTR. Університет має найсучаснiшу техніку при кафедрі реабілітації та висококласних випускників медінституту, шість з яких отримують у ЗДУ другу освіту.
Чим же ще славиться університет? Та тим, що ось уже шість років поспіль 24 листопада в Запоріжжі проводиться Бал аеробіки, який збирає конкурсантів з усієї України. Приїжджають представники Харкова, Львова, Одеси та багатьох інших міст. Звичайно ж, беруть участь усі факультети ЗДУ. Особливо вирізняються «історики» — жваві, красиві і дуже пластичні дівчата.
Керівники ЗДУ дуже зацікавлені в тому, щоб розвивати науку, яка, як відомо, завжди співробітничає зі спортом. Для цього видався зручний випадок — тепер звільняється приміщення обласного спортдиспансера. Цю будівлю у своє розпорядження бажав би одержати університет, щоб створити медико-біологічний оздоровчий центр. На нього, однак, претендують і комерційні структури. ЗДУ докладає всіх зусиль, щоб відвоювати цінні квадратні метри. Ну, а кому віддасть перевагу Міністерство охорони здоров’я, поки що невідомо.
От і зі стадіоном та ж проблема. Разом з ПТУ унiверситет продовжує боротьбу за спортивну арену, яка міститься буквально поруч із двома найстарішими вузами. І знову суперник — комерційний інститут. Знову вийде: хто платить більше, той і замовляє музику?..
Певна річ, усіх проблем не розв’язати. Це добре розуміють і Микола Авраменко, і Валентина Зайцева. Але вже i те добре, що є люди, які відстоюють інтереси студентського й учнівського спорту. А якщо такі є — тихого життя не чекайте!