Перейти до основного вмісту

Своя серед чужих?

29 січня, 00:00

«Круглий стіл» на тему «Формування урядово-парламентської коаліції», який учора відбувся в стінах парламенту, виявився доволі представницьким. Для обговорення надактуальної для нинішнього політичного моменту проблеми — підтримки уряду в парламенті — зібралися не лише ті, хто здатен потеоретизувати «з приводу», але й люди, здатні забезпечувати голосування у ВР, причетні до прийняття рішень. Щоправда, присутні були дещо розчаровані відсутністю обіцяного автора голосних викривальних заяв на адресу нового керівника уряду Юлії Тимошенко, «нашоукраїнця» Романа Безсмертного. Адже очікувався якщо не скандал, то принаймні, емоційна розмова між ним та БЮТівцем Матвієнком. Утім, цікавою дискусія вийшла й без пана Безсмертного.

Практично всі виступаючі тією чи іншою мірою висловили думку, що ані призначення, ані по дальша робота уряду не будуть п роходити в умовах політичного штилю. Причина — на чолі уряду Президент Віктор Ющенко ставить людину, яка в принципі не може бути всім до вподоби — Юлію Тимошенко. І неоднозначне ставлення до пані Тимошенко стосується не лише сил, які переходять в опо зицію. Крім того, в переможця немає можливості сформувати більшість тільки на основі своєї власної команди, туди неминуче доведеться залучати представників центристських сил, наразі «парламентського болота». Відповідно створення міцної, стійкої, а тим більше — ідеологічної урядової коаліції у Верховній Раді зараз просто неможливе.

Думку про те, що довгострокову, ідеологічну більшість буде, швидше за все, створено вже після парламентських виборів 2006 року, висловив зокрема Анатолій Матвієнко. До цього ж часу, вважає він, у парламенті має з’явитися більшість, зцементована метою забезпечити умови для діяльності нового уряду. При цьому депутат висловив переконання, що парламентсько-урядову коаліцію необхідно формувати вже після затвердження кандидатури прем’єр-міністра та заслуховування його програми. В протилежному випадку це буде коаліція під розподіл посад.

На сьогоднішній день коаліція умовно можлива — вважає Леонід Кравчук. Однак проблемним моментом є те, що немає злагоди серед переможців. Не СДПУ(О), чи інші сили, які опинилися в опозиції, є зараз основними критиками новостворюваного уряду, звернув увагу Леонід Макарович, а представники нової влади самі взялися один одного поливати брудом. Певно, мається на увазі ситуація, пов’язана зі сварками та суперечками в команді Віктора Ющенка відносно прем’єрського портфеля, одним iз центральних фігурантів яких є вищезгаданий Роман Безсмертний. «Як опозиціонер я міг би тішитися з такої ситуації. Однак я тішитися не можу, тому що чвари в середовищі представників нової влади б’ють по інтересах усієї країни», — сказав Кравчук. Замість того, щоб думати про вирішення нагальних проблем держави, зокрема — фінансових, переможці заходилися дбати про розподіл владних постів, вважає Кравчук. Він побажав новій владі якнайшвидше перестати сваритися за портфелі.

Уже досить давно експерти висловлюють думки відносно можливості переходу соціалістів в опозицію, зокрема — через неможливість задоволення Ющенком кадрових запитів СПУ. Представник СПУ Микола Рудьковський, з одного боку, начебто спростував таку версію, сказавши, що соціалісти підтримуватимуть уряд навіть без своїх посадовців у ньому, аби лише урядом виконувалися принципові для СПУ програмні засади. Водночас Рудьковський вкотре підтвердив неабиякі апетити своєї фракції на пости в уряді, пов’язані з фінансами, ПЕКом та внутрішніми справами. Один iз учасників «круглого столу» потім висловив думку, що насправді від опозиційності соціалістів відділяє саме перспектива отримати названі посади. А от представник команди екс-кандидата в президенти Віктора Януковича, член фракції «Регіони України» Володимир Зубанов закликав присутніх не записувати ті чи інші політичні сили до опозиції завчасно, тобто до їхніх партійних з’їздів. Пан Зубанов при цьому висловив неполітичну думку про те, що донецькі шахтарі в розмовах поміж собою «після чарки» дуже схвально ставляться до персони Юлії Тимошенко, яка, на їхнiй погляд, «колись навела порядок в енергетичній галузі».

Насамкінець «круглого столу» його учасники напівжартома-напівсерйозно висловили думку, що, цілком можливо, основну частину парламентської більшості, яка підтримуватиме уряд Юлії Тимошенко, будуть складати сили... які не входили до коаліції «Сила народу». Вчора подання Ющенка щодо Тимошенко було офіційно зареєстроване у ВР. Цілком iмовірно, що голосування відбудеться наступного тижня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати