Сибірська виразка-97: двоє загиблих у Донбасі
З ознаками шкірної сибірської виразки в райлікарні Волновахи 20 травня перебувало 28 чоловік. Про це повідомили "День" журналісти знімальної групи однієї з місцевих телекомпаній, котрі зуміли проїхати через пости, виставлені перед райцентром. 15 чоловік було госпіталізовано до лікарні тільки минулої доби. Двоє людей померло.
Як свідчать місцеві медики, хоча раніше і траплялися поодинокі випадки такого захворювання в області, масових випадків останніми 50-ма роками зареєстровано не було. Стаціонарне обстеження виявило, що отруєння дійсно відбулося від вживання в їжу зараженого м'яса великої рогатої худоби.
Динаміку спалаху сибірської виразки у Волновахському районі прокоментував "Дню" голова районної адміністрації Микола Яременко. За його словами, падіж худоби в радгоспі "Транспортник" села Привольного спостерігалося з 1 до 17 травня. У святкові дні м'ясо цих тварин видавали натуроплатою робітникам радгоспу. Хворі, котрі надійшли з ознаками сибірської виразки на шкірі, підтверджують, що вживали м'ясо в їжу разом із членами своїх сімей, у тому числі з дітьми. Ветеринари припустилися злочинної бездіяльності, не перевіривши м'ясо.
Спершу з симптомами захворювання було госпіталізовано 30 чоловік. 8 пізніше виписали - їхній стан поліпшився. Однак із перервою в три дні - 14-го, а потім 17-го травня - померло подружжя і погіршився стан їхніх двох доньок. Лише після цього було проведено відповідні дослідження, котрі підтвердили страшний діагноз - шкірна форма сибірської виразки. "Оскільки в більшості наших медиків не було в практиці такого захворювання, вони давно вже забули, чому їх навчали в інституті. Тому діагноз поставили не відразу". Нині в 15 госпіталізованих зареєстровано середню форму тяжкості захворювання, у решти - легка.
За словами М. Яременка, заражене м'ясо у святкові дні надійшло до 28 торговельних точок області, з них 9 - у Волновахському районі. Вжито заходів по з'ясуванню ситуації, перевірці роботи ветеринарних служб. Однак не виключається можливість захворювання людей, котрі відвідали у святкові дні свої рідних і повезли з собою "гостинець". Зараз вживаються всі заходи із попередження та локалізації захворювань у селищі, всі дороги патрулюються нарядами ДАІ. Падіж худоби, за свідченням голови райадміністрації, припинився. Немає і нових випадків захворювання в районі. Якщо ситуація не погіршиться, через 14 днів карантин буде знято. Обласний лікар-епідеміолог Альбіна Білаш за станом на 12 годину 21 травня не змогла назвати точну цифру хворих на сибірку.
Довідка "Дня"
Сибірська виразка - гостре заразне захворювання худоби, що вражає і людину. Збудник сибірської виразки - велика нерухома паличка, котра утворює спори і має високу стійкість: витримує кип'ятіння протягом 50 хвилин. Палички зберігаються в землі протягом десятиліть. У сушеному м'ясі палички живуть кілька тижнів. Основним джерелом інфекції при сибірській виразці є хворі тварини - рогата худоба, коні, вівці, котрі виділяють збудників разом з екскрементами і заражують верхні шари грунту і рослинність. Зараження людини відбувається через подряпини і ураження шкіри. Рідше - через травний тракт (поїдання сирих або погано проварених продуктів від хворої тварини) чи дихальні шляхи. Залежно від шляхів зараження, хвороба може протікати в шкірній, кишковій чи легеневій формах. При шкірній формі на тілі зараженого утворюються чорні струпи, температура підвищується до 40 градусів. Можливе загальне зараження крові (сепсис), що призводить до смерті. Трупи тварин, котрі загинули від сибірської виразки, спалюють чи закопують без розтину в ями, що містять хлорне вапно. За своєчасної діагностики захворювання легко піддається лікуванню, для котрого використовуються антибіотики груп пеніциліну та тетрацикліну.
Підготував Віталій КУКСА, "День"