Силовики в юридичній «пастці» Кабміну
Тим часом вчора біля будинку Верховної Ради проходили дві маніфестації: на підтримку Президента та «Україна без Кучми!» В акції на підтримку Президента взяли участь близько 400 членів НДП та Ліберальної партії оновленої. Поінформоване джерело, наближене до керівництва НДП, повідомило, що серед учасників цього пікету — переважна більшість працівників підприємств Дніпровського району м. Києва, керівники яких є членами НДП. Студенти Соломонового університету, які брали участь у акції, розповідали, що ректор університету погрожував «великими неприємностями» тим студентам, котрі не з’являться в четвер на демонстрацію «Україна з Кучмою».
Напередодні кореспондент «Дня» Микола НЕСЕНЮК запропонував депутатам прокоментувати ситуацію, що склалася навколо «силовиків».
КОМЕНТАРI
Олександр СВИРИДА, група «Трудова Україна»:
— На мою думку, не варто ставити це питання до завершення всіх слідчих дій, з-поміж них і експертиз. І не треба піддаватися на вимоги охлократії, тобто підкорятися владі мітингу. Треба війти все-таки в правове русло і діяти в рамках закону. Можливо, питання відставки міністрів і буде актуальним, але не зараз, у момент, коли пристрасті розпалені до максимуму. Це не піде на користь державі.
Леонід КРАВЧУК, фракція СДПУ(о):
— У Конституції записано, що утворення складу Кабміну здійснюється указом Президента за поданням прем’єр-міністра. У Конституції немає такого ж стосовно звільнення за поданням прем’єра. Думаю, логіка тут така: якщо прем’єр подає склад, то звільнення зі складу не може здійснюватися без прем’єра. Наскільки я знаю, Ющенко ще тепер не готовий до такого рішення, він поставить це питання на уряд, і рішення буде прийняте урядом, а не особисто прем’єр-міністром. Повірте, справа не в цьому. На державному рівні слід вести мову тоді, коли рішення вже визріло, тобто Президент і прем’єр-міністр мають сказати, що у них немає підстав звільняти Кравченка, Деркача. І поставити крапку, не зважаючи на те, хто чого хоче. Або вони кажуть: є підстави — і міністри будуть звільнені. А якщо говорити так: «...срєді тут і мєжду там», — це завжди викликає дискусії. То один не готовий, то другий думає. А тим часом сили, що хочуть звільнення міністрів, посилюють тиск.
Сергій СОБОЛЄВ, постійний представник уряду в парламенті:
— Згідно зі статтею 106 Конституції України, питання призначення міністрів, віце-прем’єрів, членів уряду і центральних органів виконавчої влади відбувається за поданням прем’єр-міністра. Питання звільнення з посад, згідно зі 106-ю статтею Конституції, відбувається лише після скріплення підписом актів Президента прем’єр-міністром. Це абсолютно чітка норма, яка виписана в Конституції. Юридичну експертизу цього питання, наскільки мені відомо, вже зроблено. Було скликано засідання Кабінету Міністрів, і цю юридичну експертизу буде затверджено рішенням Кабміну. Це рішення буде оголошено найближчим часом. Тому будь-які звернення до прем’єр-міністра стосовно направлення пропозицій про звільнення тих чи інших міністрів є такими, що не відповідають Конституції. У зв’язку із цим я хотів би нагадати, що коли Президент не підписав закон про Кабінет Міністрів, то буквально в той же час вийшов за підписом Президента Указ «Про в Україні», де чорним по білому написано, що призначення міністрів і віце-прем’єрів відбувається за поданням прем’єр-міністра, а зняття здійснюється особисто Президентом України. Думаю, що юристи в адміністрації Президента неправильно інформують главу держави. Усі дії тих, котрі намагаються перенести відповідальність за все, що відбувається, на прем’єр-міністра, суперечать Конституції.
— Тобто Віктор Ющенко може не зважати на пропозицію Президента?
— Буде висловлено офіційну позицію не просто прем’єра Ющенка, а позицію Кабінету Міністрів щодо того, як мають діяти Президент і Кабмін у рамках Конституції щодо процедури зняття з посад міністрів або віце-прем’єрів. Це саме стосується і попередніх закидів щодо подання на зняття з посади Юлії Тимошенко, мовляв, доки не буде такого подання, доти Президент не має права прийняти рішення. Повторюю, що згідно зі 106-ю статтею Конституції, жодних подань прем’єр-міністра на зняття міністрів або віце-прем’єрів не потрібно.
Випуск газети №:
№236, (2000)Рубрика
Панорама «Дня»