«Таємниці» слідства
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20041009/4182-1-3.jpg)
Тимчасова спеціальна слідча парламентська комісія, що намагалася встановити причини хвороби народного депутата, кандидата на посаду президента України Віктора Ющенка, покладених на неї сподівань не виправдала. Здійснивши певну роботу, про обсяг якої доповів у четвер увечері з парламентської трибуни голова комісії Володимир Сивкович, парламентські «слідчі», судячи з усього, так само далекі від відповідей на поставлені запитання, як і на початку своєї діяльності. Їхні висновки промовляють самі за себе: зі слів В. Сивковича, «комісія з розслідування отруєння кандидата на посаду президента Віктора Ющенка не має підстав заявляти ні про його навмисне отруєння, ні про те, що подібного отруєння не було».
На проміжному звіті слідчої спецкомісії представники різних політичних сил наполягали протягом кількох днів, але остаточне рішення заслухати інформацію про розслідування прийняли у четвер зранку. Перед самим виходом Володимира Сивковича на трибуну з боку фракції «Наша Україна» було запропоновано перенести звіт. «Нашоукраїнець» Віктор Пинзеник повідомив, що з австрійської клініки надійшли матеріали, з якими ще не встигли ознайомитися члени комісії, і запропонував дати їм можливість ці матеріали вивчити та врахувати. Проте за таку пропозицію проголосували лише 197 депутатів із 428 зареєстрованих у залі.
«Я хочу ще раз підкреслити, тому що сьогодні до мене звернувся один із керівників «Нашої України» в кабінеті Володимира Михайловича і сказав, що я комусь підігрую або граю під чиюсь скрипку. Я вас запевняю: я ніколи не грав під чиюсь скрипку і не давав підстав нікому в цьому залі так говорити за період, поки я знаходжуся в цьому залі», — відзначив на початку свого виступу В.Сивкович. «Ці два тижні комісія інтенсивно працювала. Наша мета була — з'ясувати істину, якою б гіркою вона не була: чи то для влади, чи то для опозиції, — продовжив він свою доповідь. — Комісією було проведено дев'ять засідань, на які були запрошені і на які прийшло вісім осіб. Нам давали свідчення: народний депутат Червоненко, офіцер Управління державної охорони України, особистої охорони Віктора Ющенка Плюта, голова Служби безпеки України Смешко, його перший заступник Сацюк, особистий лікар Віктора Ющенка Шишкіна, начальник штабу Ющенка народний депутат України Зінченко та народний депутат Третьяков.
Комісією було направлено 59 запитів, з яких відпрацьовано 24. Генеральною прокуратурою України 21 вересня було порушено кримінальну справу за статтею 112 Кримінального кодексу України: «Посягання на життя державного діяча». Комісія мала змогу ознайомитися з матеріалами цієї справи. На жаль, у своїй роботі комісія зіткнулася із небажанням деяких народних депутатів співпрацювати з нами та з провокаційними спробами компрометації членів комісії...»
«Проведені дослідження не дають сьогодні жодних підстав говорити, що був наявний замах на Віктора Ющенка. Дослідження наші не дають жодних підстав говорити, що не було зовнішнього впливу на організм Віктора Ющенка отрутою чи якоюсь іншою речовиною», — заявив Сивкович. Коли після його слів у залі почувся шум, доповідач заявив: «Якщо сьогодні в цьому залі є людина, яка може довести те, що сказав Віктор Ющенко, — що його отруїв хто-небудь із цієї країни, — я хочу, щоб вона вийшла і це підтвердила».
Під час виступу Сивкович зазначив, що членів комісії дивує поведінка представників клініки «Рудольфінерхаус». «Усупереч медичній етиці, клініка кілька разів змінювала свої висновки, подавала суперечливі документи, оприлюднювала суперечливі заяви», — сказав Сивкович. «За даними прокуратури, — повідомив він, клініка є приватним закладом, що спеціалізується на серцево-судинних захворюваннях. Клініка не має спецлабораторії для перевірки на інтоксикацію». «За законами Австрії, всі випадки отруєння повинні обов'язково реєструвати у відомстві судово-медичної експертизи. Ні професор Корпан, ні клініка «Рудольфінерхаус» iз офіційним запитом до поліції чи відомства судово- медичної експертизи 10—18 вересня не зверталися, про випадок отруєння Ющенка не повідомляли», — додав Сивкович. За його словами, лікарі клініки не надали членам парламентської слідчої комісії, а також представникам українських правоохоронних органів усієї необхідної інформації. «Ці й інші помилки та суперечливі дії клініки примушують нас сумніватися в професіоналізмі й об'єктивності її фахівців», — відзначив голова комісії.
Володимир Сивкович заявив, що слідча комісія наполягає на проведенні «всіх необхідних експертиз і медичних дій в Україні з можливим залученням авторитетних фахівців iз авторитетних зарубіжних медичних закладів».
Він також висловив жаль із приводу того, що Віктор Ющенко надіслав листа з попередженням про кримінальну відповідальність за поширення інформації про стан його здоров'я без його згоди. На думку Сивковича, така постановка питання Віктором Ющенком позбавляє продовження роботи комісії будь-якого сенсу. Більше того, Віктор Ющенко досі не зустрівся з членами слідчої комісії, повідомив Сивкович. Але «якщо Віктора Ющенка можна зрозуміти у зв'язку зі станом його здоров'я, то цілком незрозумілою є відмова від спілкування народного депутата Давида Жванії, який був разом з Ющенком на дачі в керівництва СБУ», — зауважив голова комісії.
Проте не всі члени комісії, як з'ясувалося, згодні з такими висновками. Заступник глави комісії Сергій Шевчук, зокрема, стверджував, що українські депутати, перебуваючи в клініці, отримали всі необхідні документи й інформацію, що записана на аудіоплівці.
Кінцівка розгляду в парламенті цього питання виявилася несподіваною: віце-спікер ВР, начальник виборчого штабу Ющенка Олександр Зінченко зачитав листа лікарів клініки «Рудольфінерхаус» до Віктора Ющенка. «Ми дійшли чіткого висновку, що ваше захворювання нетипове, що дає підстави говорити про підозру застосування біологічної зброї», — йдеться в документі. Автори листа просять у Ющенка дозволу залучити до роботи фахівця з галузі «бойових засобів і біологічної зброї». Під листом нібито стоять підписи президента клініки, професора Міхаеля Цимпфера, і лікаря цієї ж клініки Миколи Корпана.
Того самого дня в прямому ефірі «5 каналу» сам М. Корпан сказав, що офіційна версія про відсутність об'єктивних підстав для підтвердження версії отруєння залишається, хоча «ці підстави — не виключені». Коментуючи заяву керівника виборчого штабу В. Ющенка Олександра Зінченка про можливості застосування стосовно кандидата біологічної зброї або його компонентів, М. Корпан сказав, що «є деякі підстави думати в цьому плані». Кажучи про нові дані з цього питання, лікар зазначив, що клініка має дуже багато даних, «які дадуть можливість надалі завершити ту чи іншу версію». А що стосується самого В. Ющенка, то, зі слів М. Корпана, є надія, що найближчим часом він повернеться до роботи в Україні.
ДО РЕЧІ
Учора прес-служба депутатської фракції «Регіони України» поширила повідомлення, в якому йдеться про інцидент, що відбувся в студії «5 каналу», куди 7 жовтня запросили народного депутата Валерія Коновалюка. Він мав намір познайомити глядачів із позицією парламентської комісії з розслідування обставин отруєння В. Ющенка. Його опонентом мав стати член фракції «Наша Україна» Микола Поліщук. Проте, йдеться в повідомленні, запитань йому не ставили. «Думка члена фракції «Регіони України» нікого не цікавить». Такий розвиток подій, зазначається в заяві, примусив В. Коновалюка залишити студію.