Перейти до основного вмісту

«Технічна готовність»

19 березня, 00:00

Конституційний Суд України визнав таким, що відповідає статтям 157 і 158 Конституції, заздалегідь схвалений парламентом 24 грудня 2003 року законопроект про внесення змін до Основного Закону (№4105). За таке рішення КС проголосували 13 суддів, проти — 4. Нагадаємо, що цей законопроект передбачає перерозподіл повноважень між парламентом і президентом, посилення виконавчої гілки влади, формування уряду коаліцією депутатських фракцій, продовження терміну повноважень парламенту до 5 років, введення імперативного мандата. Як відомо, 3 лютого парламент вніс до нього зміни, виключивши положення про вибори президента в парламенті й обмеження терміну обрання суддів.

В ухвалі КС зазначається, що низка його зауважень від 5 листопада була врахована Верховною Радою. Нарівні з цим у самому тексті законопроекту містяться певні неузгодженості. При цьому суддя-доповідач Олександр Мироненко підкреслив, що КС не може винести рішення стосовно доцільності або недоцільності змін до Конституції, навіть якщо вони в чомусь суперечать Основному Закону. Суддя спрогнозував зростання навантаження на Конституційний Суд — через необхідність тлумачити велику кількість положень, яка, на його думку, виникне з внесенням змін до Конституції. О. Мироненко вважає, що, хоча головна мета реформи — формування парламентсько-президентської республіки, парламент загалом залишається незахищеним, оскільки у президента зберігаються можливості для його розпуску. Суддя також розкритикував положення про імперативний мандат, заявивши, що «депутат фактично перетворюється на безсловесного кнопконатискача».

О. Мироненко не виключає, що КС доведеться розглядати законопроект про внесення змін до Конституції ще неодноразово. Адже щоразу, усуваючи в законопроекті №4105 ті чи інші вади, народні депутати змушені будуть звертатися до Конституційного Суду для отримання висновків.

У Верховній Раді тим часом чекають надходження ухвали КС до конституційної комісії. Щоб прискорити перебіг політреформи, прийнято рішення провести наступний тиждень у сесійному режимі, виділивши для голосування три дні. За словами постійного представника Президента у ВР Олександра Задорожнього, народні депутати вже «технічно готові» проголосувати за ухвалення закону про вибори на пропорційній основі, що «є передумовою остаточного ухвалення закону про внесення змін до Конституції України». Лідер фракції СДПУ(О) Леонід Кравчук вважає, що закон про зміни до Конституції можуть ухвалити наступного тижня або через тиждень, «але обов’язково до квітня».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати