Перейти до основного вмісту

Третя спроба

За FATF «візьметься» уряд
18 січня, 00:00

Є дві новини. Одна не краща за другу. Верховна Рада посилила відповідальність за відмивання «брудних грошей». А в посольстві Німеччині в Україні повідомили, що у Берліні вивчають можливість запровадження фінансових санкцій стосовно Києва. І хоч, як передає Інтерфакс- Україна, «остаточне рішення» німці «ще не прийняли», очевидно, що 12—14 лютого в Парижі (на черговому засіданні Міжнародної організації з боротьби з відмиванням — FATF) українська делегація матиме важливу і дуже непросту розмову. Нагадаємо, дві попередні (у жовтні та грудні минулого року) закінчилися тим, що FATF рекомендувала застосувати до України контрзаходи.

ЗА ЦІНОЮ НЕ ПОСТОЯЛИ

У неспокійні для держави дні (застосування санкцій щонайгірше може означати фактичну відмову фінансових інститутів цивілізованих країн від проведення операцій з участю суб’єктів національної економіки України) перший віце-прем’єр і міністр фінансів Микола Азаров налаштований рішуче й оптимістично. Він публічно заявив, що Україна виконала попередні умови боротьби з відмиванням, висунені FATF, і тепер проблему мають вирішити переговори. Високу ймовірність скасування раніше прийнятого FATF рішення Азаров пояснив тим, що однією (ще однією. — Авт. ) із вимог міжурядової організації було прийняття Україною низки змін до чинного законодавства. Йдеться про зміни у Кримінальному та Кримінально- процесуальному кодексах (затверджені парламентом у четвер) та в Законі «Про банки і банківську діяльність» (були прийняті у першому читанні).

По суті, вказані трансформації покликані забезпечити імплементацію вже зміненого (також — «згідно з вимогами FATF») Закону «Про запобігання і протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом». Про це та про можливі наслідки впровадження європейського ноу-хау боротьби з «брудними грошима» в умовах тінізації українського ринку ми писали неодноразово (востаннє — у «Дні» №237 від 24. 12. 2002). Тепер констатуємо: позбавленням волі від трьох до шести років і права займатися певною діяльністю до двох років; конфіскацією коштів або майна, отриманих злочинним шляхом, — карається, наприклад, проведення фінансової операції (підписання угоди) з коштами або іншим майном, отриманим унаслідок здійснення суспільно небезпечного, протиправного діяння, яке передувало легалізації (відмиванню) доходів...

Можливо, що Микола Азаров має слушність і зміни в КК дійсно справлять на експертів FATF належне враження. І все в такому випадку буде добре. Ось тільки Закон «Про протидію...» не виключає тлумачення «ухилення від сплати податків» як того, що «передує легалізації». А «небезпечним протиправним», таким, що «передує легалізації», згідно із змінами в КК, виявляється діяння, за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох і більше років, і внаслідок здійснення якого отримано дохід... Усім відомі статті 207 та 212 КК, таким чином, якщо і не назвуть бізнесмена, який приховує від держави прибуток, терористом, котрий відмиває гроші, то об’єктом «фінансового моніторингу», зі всіма наступними наслідками, зроблять. Зауважимо також, що зміни до Закону «Про банки і банківську діяльність» (за переконанням Азарова, набудуть чинності на початку лютого) дозволяють НБУ не рідше нiж один раз на рік перевіряти, наскільки банки дотримуються законодавства з метою запобігання відмиванню.

АМЕРИКАНСЬКА РУЛЕТКА

Дуже схоже, що прийоми боротьби з брудними грошима, які розробила наша держава, відповідають вимогам FATF навіть більше, ніж це необхідно. Тим більше, що, як сказав «Дню» голова Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг Віктор Суслов, «нiяких великих грошей в Україні не відмивають, а навпаки — протягом останніх років величезні фінансові потоки йшли з України та їх відмивали за кордоном». Тобто нашу країну помилково вважають «пральнею». Якщо на лютневому засіданні FATF не скасує свого рішення «санкціонувати» Україну, то ситуацію інакше, ніж у політичній площині, розглядати не випадає. А виправдати вельми жорсткі заходи, спрямовані проти брудних грошей, нашій владі буде надто складно.

Мало хто знає, що рекомендації Міжурядової організації у частині боротьби з «відмиванням» мають досить загальний характер і багато в чому залишають країнам поле для вільної творчості. Здібності української держави, здається, виявилися неабиякими ще й тому, що, зважаючи на ускладнення у відносинах зі США (які відіграють в «оркестрі» 28 країн-членів FATF «не останню скрипку»), права на помилку наша влада просто не має.

Микола Азаров сказав, що «на сьогодні ці (вищезгадані. — Авт. ) закони перекладуть й українські експерти розпочнуть роботу з експертами FATF». А місце звільненого президентським Указом із посади держсекретаря Міністерства фінансів голови Державного департаменту фінансового моніторингу Олексія Бережного, «займе фахівець, який зуміє організувати та поставити роботу так, як того вимагає ситуація в Україні». Кандидатура людини, яка очолить українську делегацію під час чергового «паризького паломництва», поки що тільки «готується». Але про причини відставки Бережного Азаров висловився прямо: «FATF застосував санкції, таким чином давши оцінку діяльності України в цьому напрямі. Тому такий указ було видано, і його слід розглядати у плані серйозності намірів України боротися з відмиванням «брудних» грошей».

Сам Микола Янович, за інформацією його радника Віталія Лук’яненка, з 27 січня по 3 лютого планує відвідати США з офіційним візитом. Як стверджують, під час поїздки заплановані переговори в Державному департаменті США, Світовому банку та Міжнародному валютному фонді й «обговорення широкого кола економічних питань». Буде дуже дивно, якщо питання з проблеми FATF до цього «широкого кола» не ввійде. Зрозуміло також, що візит Азарова до Сполучених Штатів відбудеться в умовах надто складної зовнішньополітичної обстановки. «Кольчужний скандал», плівки Мельниченка, питання фінансової екстрадиції грошей екс-прем’єра Павла Лазаренка... Нагадаємо, на одній із прес-конференцій Президент Леонід Кучма урегулювання відносин зі США назвав «головною проблемою» України минулого року, а її вирішення — «головним завданням» нинішнього.

«Довести свою правоту до 12 лютого — головний пункт для України», — сказало «Дню» близьке до уряду джерело. За деякими даними, на минулому засіданні FATF саме позиції США та Німеччини зіграли вирішальну роль стосовно нашої країни. Як слабкий контраргумент на свою користь українська делегація може використати оголошену урядом США безпрецедентну облаву на американських громадян, власників банківських рахунків у офшорних зонах. Виявилося, що таких — майже мільйон. Уже виявлено понад тисячу власників таких рахунків, які ухиляються з їхньою допомогою від сплати податків, пише «Русское бюро новостей».

Від того, чи знайде більш переконливі аргументи Україна, залежатиме багато... У будь- якому випадку, очевидно, близький до істини Віктор Суслов, який вважає, що негативне рішення FATF щодо України «матиме характер зовнішньополітичного тиску».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати