«Тріумф грузинського народу»
Несподівана перемога Саакашвілі
Схоже, грузинському лідеру Михаїлу Саакашвілі вдалося не лише витримати «серйозний іспит», здавши тест на демократію, але й заручитися ще більшою підтримкою виборців. За підсумками голосування з чверті дільниць правляча партія «Єдиний національний рух» набирає близько 63,3% голосів виборців, а блок «Об’єднана опозиція — Національна рада — Нові» — 13,3%, Християнсько-демократичний рух — 8,4%, Лейбористська партія Грузії — 6,1%. І тому, на підставі цих даних, за пропорційним списком «Національного руху» до парламенту потраплять 50 депутатів. З об’єднаної опозиції за партійним списком до парламенту проходять 12 депутатів, із «Християнсько-демократичного руху» — 8, із Лейбористської партії — 5.
Сам Саакашвілі не приховував свого здивування з приводу отриманих на парламентських виборах правлячою партією голосів. «Це особлива ознака грузинського народу, що, попри соціальні й інші складнощі, грузинський народ знайшов у собі сили підтримати подальші реформи, євроатлантичну інтеграцію, курс уряду Грузії, спрямований на об’єднання країни», — заявив Саакашвілі. Він назвав проведені вибори «тріумфом грузинського народу». «Цим грузинський народ сказав своє слово. Багатонаціональне населення, що становить грузинський народ, висловило свою демократичну позицію з приводу того, який парламент має бути у Грузії», — зазначив грузинський лідер.
Опозиція звинуватила владу у фальсифікації підсумків виборів і заявила про свою перемогу. «Сьогоднішній день став кульмінацією фальсифікацій, кульмінацією терору... Наша боротьба продовжуватиметься», — цитує Рейтер слова одного з лідерів опозиційного блоку Давида Гамкрелідзе. Слід зазначити, що на заклик до проведення масових акцій протесту в Тбілісі відгукнулося лише близько чотирьох тисяч прихильників опозиції.
Примітно, що міжнародні спостерігачі досить позитивно оцінюють проведення парламентських виборів у Грузії. Зокрема, не виявила жодних серйозних порушень на парламентських виборах у Грузії делегація парламентської Асамблеї ОБСЄ. Як повідомляє Інтерфакс, про це заявив член цієї делегації, депутат Держдуми від фракції КПРФ Валерій Рашкін. Подібної думки дотримуються спостерігачі від СНД і України. «Яких-небудь серйозних порушень нами зафіксовано не було. Абсолютній більшості грузинів було створено всі умови для вільного волевиявлення», — повідомив російський сенатор Вадим Густов. У поширеному вчора прес-релізі делегації спостерігачів України також говориться про те, що «парламентські вибори у Грузії пройшли на гідному рівні, без серйозних порушень».
Президент Грузії Михаїл Саакашвілі заявив, що, незважаючи на те, що його правляча партія близька до того, щоб отримати 2/3 у Парламенті нового скликання, він знову лишається вірним своїй попередній обіцянці й має намір тісно співпрацювати з опозицією. «Ми не вноситимемо конституційних поправок без консультацій із опозицією. Я зроблю все, щоб опозиція могла контролювати роботу уряду», — сказав Саакашвілі у своєму телезверненні після того, як ЦВК Грузії оприлюднила перші підсумки підрахунку бюлетенів.
КОМЕНТАР
Гія НОДІЯ, міністр освіти Грузії, екс-голова Кавказького інституту світу, демократії та розвитку:
— Я гадаю, що якоюсь мірою це дійсно несподівана перемога. Хоч, згідно з попередніми опитуваннями, очікувалося, що правляча партія «Єдиний національний рух» отримає більш ніж 50% голосів. На мою думку, пояснення такої перемоги полягає в тому, що, з одного боку, уряд багато зробив за останній час і завоював більш високу довіру населення. З іншого боку, в опозиції була суто негативна програма, орієнтована на мобілізацію вуличних протестів. А ця хвиля просто видихалася. І нічого іншого опозиція не змогла запропонувати. Мені здається, що, загалом, це погано для країни. Навпаки, для країни було б краще, якби була сильна опозиція.
Що стосується підрахунку голосів, то, дійсно, менше половини голосів на виборчих комісіях складаються з опозиційних партій. Але дані екзит-полів, паралельного підрахунку голосів і підрахунку голосів у виборчих дільницях підтверджують перемогу правлячої партії.
Чи зменшать протистояння між опозицією та правлячою партією дані результати? Важко сказати. Я гадаю, що позиція опозиції полягатиме в тому, щоб не визнавати результатів голосування. Мені важко робити прогнози. Але перше висловлювання лідерів опозиції свідчить, що вони не мають наміру визнавати результати підрахунку голосів, якщо вони не покажуть перемоги опозиції. Вони закликатимуть до масових протестів. Але мені здається, що, по-перше, настрій населення не на користь масових протестів. По-друге, перемога є настільки переконливою, що дуже важко буде переконати населення, що поразка опозиції є результатом якогось підтасовування.
Що стосується впливу перемоги провладної партії на позицію Саакашвілі на переговорах з Росією та лідерами невизнаних республік Абхазії і Південної Осетії? Я гадаю, що в деяких російських політиків була надія на те, що Саакашвілі — нестійкий політик і його позиція є нестабільною і на цьому можна грати. Зараз у них такі ілюзії скінчилися.