Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Три плюс два

Хто поступиться першим — КПУ чи «Наша Україна»?
16 травня, 00:00

Крім того, учора закріпилася негласна структуризація парламенту на «четвірку» й «двійку». Першу, судячи з результатів голосування, становлять СПУ, БЮТ, «Наша Україна» й комуністи. Другу — «Єдина Україна» та СДПУ(О). Довге збереження квартетної коаліції з комуністами в складі викликає ряд сумнівів, але про розподіл парламенту на «трійку» й «двійку» з флюгерною позицією фракції КПУ говорити вже можна.

Уперше вчора співвідношення сил 4:2 проявилося під час голосування щодо кількості комітетів, які слід створити у ВР. Загалом було запропоновано два варіанти постанов — один з них запропонувала підготовча група. Згідно із цією постановою, в парламенті має бути 27 комітетів плюс комісія з приватизації. Альтернативний проект розробили представники вже названої «четвірки». На їхню думку, у ВР слід залишити 23 комітети. Перша спроба затвердити якийсь із цих проектів не пройшла: за варіант підготовчої групи проголосувало 202 народні депутати, за варіант «НУ» — БЮТ — СПУ — КПУ — 219 депутатів. На скарги представників «четвірки», що в депутатів-новачків не спрацювали картки або вони неправильно натиснули на кнопки, Олександр Карпов сказав, що картки в усіх працюють нормально, вони «політично ненормально працюють». Компроміс запропонував лідер СДПУ(О) Віктор Медведчук, який, посилаючись на регламент і закони, закликав голосувати лише за перелік комітетів. У результаті 231 голосом була затверджена постанова «четвірки». Таким чином, у парламенті 4-го скликання працюватимуть ті самі комітети, що й у минулому парламенті, плюс спеціальна контрольна комісія з питань приватизації.

Такою ж кількістю голосів і тим же складом — представники блоків «Наша Україна», БЮТ, КПУ і СПУ — було затверджено рішення обирати керівництво парламенту шляхом таємного голосування. Проект постанови про відкрите голосування за спікера та його заступників отримав підтримку 202 депутатів, які входять до складу «Єдиної України» та СДПУ (О).

Таким чином, голосування вчорашнього дня свідчать, що зроблені напередодні висновки про можливу коаліцію комуністів з блоком влади й об'єднаними соціал-демократами виявилися передчасними. Як зарано ще говорити й про стабільність союзу чотирьох фракцій. На запитання про справжній розклад сил у Верховній Раді можна було б відповісти більш однозначно після голосування щодо обрання керівництва парламенту. Але воно буде таємним. Хоча, наприклад, припустити розклад можна навіть виходячи із запропонованих проектів постанов, або так званих «малих пакетів» — їх було внесено на розгляд ВР відразу ж після голосування про таємний режим виборів керівництва. У першій постанові, внесеній комуністами, пропонується обрати спікером Адама Мартинюка (КПУ), першим заступником Віктора Мусіяку («Наша Україна»), віце-спікером — Петра Толочка (БЮТ). Ще один «пакет» внесено представниками фракції «Єдина Україна». В ньому пропонується обрати спікером Володимира Литвина (лідер «Єдиної України»), першим віце-спікером — А. Мартинюка, віце-спікером — В. Мусіяку. (Коли верстався номер, стало відомо, що цей «пакет» знятий з реєстрації в зв'язку з відмовою В. Мусіяки висуватися в його складі на посаду віце-спікера). Наступний пакет внесено лідером «Нашої України» Віктором Ющенком. Згідно з ним, спікером може стати Іван Плющ, першим віце-спікером — А. Мартинюк, віце-спікером — Олександр Турчинов (БЮТ). Четвертий пакет внесено представниками СДПУ(О). В ньому пропонується обрати спікером В. Литвина, його першим заступником А. Мартинюка й заступником Олександра Зінченка (СДПУ(О). На момент здачі номера у ВР тривало обговорення «пакетів» кандидатур.

Виходячи зі схеми голосування, що намітилася учора, кількісного складу фракцій, а також численних заяв політичних лідерів, можна передбачити, що найбільш прохідним є четвертий пакет (Литвин — Мартинюк — Зінченко). За умови, що амбіції комуністів будуть добре компенсовані посадами голів комітетів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати