Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ціна персональної відповідальності

05 серпня, 00:00

У прагненні вирішити зернову проблему уряд працює, як кажуть, без сну і відпочинку. Про це свідчить хроніка останніх днів, яка визначається тим, що до 1 серпня українські агрогосподарства намолотили 6,2 мільйона тонн ранніх зернових, тоді як минулого року на цей же час повідомлялося про зібрані 30 мільйонів тонн зерна (при середній урожайності 28,1 ц/га). Так що обстановка, що загострюється майбутніми виборами, вимагає максимальної оперативності та мобільності.

Учора прем’єр-міністр України Віктор Янукович перебував з одноденним візитом у Казахстані, де вів переговори з президентом країни Нурсултаном Назарбаєвим і прем’єром Даніалом Ахметовим щодо поставок зерна в Україну (про це минулого тижня домовилися по телефону президенти України та Казахстану). У підсумку з’явилося повідомлення, що Київ може закупити в Астани 1,2 мільйона тонн зерна за ціною 600—750 грн. за тонну, але без урахування ПДВ і транспортних витрат. Напередодні прем’єр присвятив два вихіднi дні зустрічам з губернаторами, розбивши їх на п’ятірки. Харківський губернатор Євген Кушнарьов при цьому поспішив повідомити, що область вже уклала 16 контрактів з різними областями Росії майже на 235 тис. тонн зерна за цінами, що дозволять при 5-процентній рентабельності виробництва зберегти наступного року вартість хліба, яка тримається у регіоні вже кілька років.

«Накачуючи» губернаторів тезами про персональну відповідальність за хлібні ціни, В. Янукович, мабуть, не без задоволення працював також і на власний імідж. Зокрема, за повідомленням прес-служби уряду, він доручив створити рівні умови щодо забезпечення мукою як великих підприємств, так і міні-пекарень, що працюють за єдиним податком і мають можливість відпускати дешевший хліб, сприяючи створенню конкурентного середовища і зниженню цін на хліб. Прем’єр ще раз підкреслив необхідність безумовного виконання рішення уряду про збереження цін на хліб і хлібобулочні вироби на рівні 30 травня протягом усього маркетингового року і поставив завдання створити у регіонах тримісячні запаси продовольчого зерна. (У кінці липня уряд надав регіонам право тимчасово регулювати ціни на продтовари). У прес-службі Кабміну зазначають, що після докладних розрахунків уряд вже визначився з оптимальною ціною зерна, яка дозволить зберегти ціни на хліб і муку на нинішньому рівні. Крім того, прийнято рішення знизити залізничні тарифи на транспортування імпортного зерна.

Якщо ж монополісти українського зернового ринку спробують диктувати свою ціну, то в гру має вступити Держрезерв, у якого, як упевнений уряд, є всі можливості для проведення необхідної інтервенції. Йому доручено закупити не менше нiж мільйон тонн продзерна урожаю-2003.

А у п’ятницю прем’єр-міністр провів успішні переговори у Москві, де «по-родинному» домовився з президентом Володимиром Путіним про поставки в Україну мільйона тонн зерна (вони здійснюватимуться у міру необхідності в залежності від ситуації на нашому ринку), iз них 200 тисяч тонн надійдуть уже в серпні. Умови цих поставок (товарний кредит) явно вигідні для України. За словами Януковича згідно iз досягнутої домовленiстю, «наступного року Київ розрахується з Росією з нового урожаю з урахуванням кредитної банківської ставки».

«Ціни на українському ринку визначатиме уряд України, — сказав прем’єр і додав. — Не думаю, що вони будуть вищі, ніж зараз». На його думку, можливе навіть деяке їхнє зниження.

Тим часом через ворота, максимально розкриті для зернового імпорту, до країни можуть проникнути і певні негативні чинники. У 2002 році селяни постраждали через те, що з країни було вивезено дуже багато зерна... Цього року, хоч урожай і не такий великий, ціну диктує обмежена пропозиція. Багато господарств розраховують піднятися на справедливих ринкових цінах. На їх шляху може встати імпорт і адміністративне регулювання. Сьогодні це розуміють далеко не всі. Директор Київської агропромислової біржі Сергій Шимко у розмові з «Днем» відзначив, що сподівається на те, що уряд визначить рівень цін, сприятливий і для споживачів, і для виробників. У той же час фахівець зазначає, що золоту середину знайти буде досить непросто. Тим більше — в умовах централізованого адміністративного регулювання. Колись цим займався відомий Держплан. Тепер імена авторів розрахунків не називаються. І все ж фермери сподіваються на те, що рік, незважаючи на неврожай і урядову інтервенцію, приправлений популістськими намірами, буде гарним. Виконавчий директор Київської асоціації фермерів і власників землі Олександр Матяш прогнозує, що ціна зерна, звичайно, знизиться, але стабілізується на досить прийнятному для фермерів рівні 800 — 850 гривень за тонну.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати