Перейти до основного вмісту

Ціна списку

11 грудня, 00:00

Учора на ранковому засіданні Верховної Ради спікер Володимир Литвин повідомив про вихід iз фракції «Наша Україна» п’яти народних депутатів — Олександра Стояна, Ігоря Насаліка, Василя Бартківа, Володимира Макеєнка та Олександра Римарука. В. Макеєнко та О. Римарук тут же увійшли до фракції «Регіони України». О. Стоян, як відомо, ще минулого тижня заявив про намір приєднатися до парламентської більшості, але поки, очевидно, не визначився, до якої саме фракції бажає влитися, тому на сьогоднішній день є позафракційним депутатом.

Четверо з цих п’яти (за винятком бізнесмена Ігоря Насаліка, обраного у 86 окрузі Івано-Франківської області) пройшли до Верховної Ради за списком блоку «Наша Україна». Олександр Стоян (який пов’язує, очевидно, зі зміною політичної орієнтації свої надії на перемогу у другому турі виборів глави Федерації профспілок України) — під 2-м, заступник глави комітету з питань економічної політики, власності та інвестицій Володимир Макеєнко — під 21-м, Василь Бартків, який обирався до ВР з посади заступника глави правління ВАТ «Полтаванафтопродукт», — під 56-м та Олександр Римарук, котрий очолював ТОВ «Саміт-М», — під 66-м. Лідер «Нашої України» Віктор Ющенко прокоментував втрату фракцією п’яти «бійців» досить роздратовано й у властивому йому стилі. Пояснивши вчинок учорашніх соратників тиском на «будь-яку фракцію, яка не знаходиться в орбіті влади», він, утім, не забув дорікнути перебіжчикам за недостатню свідомість. «Для когось свій соціальний статус є головним, і вони не можуть прийняти позицію виходу з фракції, — цитує В. Ющенка Інтерфакс-Україна, — для когось є бізнес головним у визначенні своєї політичної позиції». Віктор Ющенко також заявив, що депутати, які залишили фракцію, зрадили 6 мільйонів людей, що проголосували за «Нашу Україну», і пообіцяв звернутися до виборців із закликом не забути «імена, які роблять ці кроки».

Про власну роль у процесі «танення» останньої парламентської мегафракції Віктор Андрійович, зрозуміло, скромно промовчав. Чи він, як і раніше, вважає головними своїми недругами тих, хто свого часу піддавав сумніву «родинно-бізнесові» принципи формування виборчого списку «Нашої України» і застерігав лідера блоку від можливих наслідків такого «симбіозу»? «День» уже висловлював припущення, що голосування стосовно кандидатури Віктора Януковича підштовхне незадоволену витісненням «Нашої України» від впливу на фінансові потоки — наслідком незграбно «безкомпромісної» політики її лідера — бізнесову частину фракції до рішучих дій. За версією деяких ЗМІ, «останньою краплею» стало надто лояльне ставлення керівництва фракції (що має, треба вважати, ту ж «родинно-бізнесову» природу) до Олександра Омельченка-молодшого: йому, на відміну від деяких його старших товаришів, підтримати В. Януковича дозволили... На певні роздуми наштовхує і «готовність до компромісу», що посилено виражається останнім часом главою бюджетного комітету й одним з «менеджерів» «Нашої України» Петром Порошенком.

Словом, зусиллями деяких політичних лідерів, наслідки тих чи інших кроків яких досить легко прогнозовані, вітчизняна політика, схоже, позбувається одного з типових її недоліків — непередбачуваності . Однак така передбачуваність аж ніяк не радує. Втім, розклад, що склався, ще може змінитися. Зокрема, Інтернет-видання «Обозреватель» (www.obozrevatel.com.ua) з посиланням на члена «НУ» Миколу Томенка повідомило про те, що цього четверга на засіданні фракції планується підписати політичну заяву, якою буде визначено формат узгодження законодавчої діяльності «Нашої України» з урядом. За словами М. Томенка, «Наша Україна» готова співпрацювати з Кабміном щодо ряду законодавчих ініціатив. При цьому депутат не виключив, що дана політична заява, швидше за все, викличе ряд розбіжностей серед членів «Нашої України». А сам Віктор Ющенко учора сказав журналістам, повідомляє «Обозреватель», що 7 грудня «Наша Україна» обговорила з прем’єр-міністром України Віктором Януковичем проблеми тиску на фракцію і питання про підтримку урядових законодавчих актів. У розмові, за словами В. Ющенка, брали участь Петро Порошенко та Юрій Костенко. Імовірно, керівництво «НУ» все ж вирішило спробувати пристосуватися до ситуації, — питання у тому, яку ціну воно готове за це заплатити?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати