Перейти до основного вмісту

Цiну скандалiв

визначати поки що ніхто не поспішає
18 серпня, 00:00

Фонд держмайна і Генеральна прокуратура, схоже, знайшли спосіб визнання недійсними операцій, пов’язаних із тіньовою приватизацією, зокрема, із продажем держпідприємств за борги в приватні руки. У суді планується довести, що ціну об’єкта було визначено необ’єктивно. 15 серпня було оголошено конкурси з добору експертів для визначення ринкової вартості державних пакетів акцій компанії «Донбасенерго» та СП «Росава». Обидва підприємства відомі скандалами навколо тіньової приватизації, коли держпакети акцій пішли в приватні руки за борги. Конкурс оголошено на вимогу Генеральної прокуратури, яка намагається притягнути до відповідальності авторів тіньових схем.

Але от нова біда: ніхто не хоче братися за оцінювання скандальних об’єктів. Зрозуміти експертів можна. Зробиш оцінювання необ’єктивно — ризикуєш втратити авторитет. Оціниш реально — можеш нарватися на розбирання з угрупованнями, які співчувають тіньовій приватизації. Підсумки конкурсу серед оцінювачів буде повідомлено 20 серпня.

Тим часом поповненню списку об’єктів, котрі пройшли тіньову приватизацію, сьогодні ніщо не заважає. Мораторій на відчуження держмайна потрапив під вето Президента. У Фонді сподіваються лише на Генеральну прокуратуру, яка, за дорученням також Президента, прискіпливо відстежує всі спроби штучно призвести державні підприємства до банкрутства.

Прокоментувати «Дню» ситуацію навколо «Росави» і «Донбасенерго», а також проблему тіньової приватизації загалом не побоявся заступник голови Фонду держмайна Юрій ГРИШАН:

— У нас є доручення прокуратури для проведення конкурсів серед оцінювачів. Юридично це виглядає як дві постанови слідчого, який веде ці кримiнальнi справи про незаконне, на наш погляд, відчуження акцій ВАТ «Росава» і «Донбасенерго». Перший конкурс оцінювачів для «Донбасенерго» не відбувся, тому що не було жодної заявки. Чому? Я думаю, не треба бути дуже розумним, щоб ситуацію проаналізувати. Адже питання скандальне. Тому, очевидно, не дуже велике бажання в оцінювачів включатися в цю справу. Щодо «Росави» також не було потоку заяв. Але ця кампанія за своєю підготовкою, яку зробив Фонд, не має достатнього рівня. Саме тому, за погодженням зі слідчим, ми вирішили провести ще один конкурс.

— Чи не простіше просто призначити оцінювача?

— Відразу хочу сказати, що ніяких призначень експертів-оцінювачів не буде. Фонд держмайна ніколи не піде на те, щоб порушувати законодавство. Експерти визначатимуться конкурсним шляхом.

— А що, коли і ці конкурси не відбудуться?

— Проводитимемо конкурси доти, доки не доберемо того експерта, який погодиться зробити оцінювання і при цьому матиме достатню кваліфікацію та досвід в оцінюванні відповідних об’єктів.

— Чи планується приватизація нинішнього року цих двох об’єктів, якщо вдасться довести незаконність відчуження держпакетів?

— Цього року ми не планували продавати «Донбасенерго». Це — в планах на майбутнє. А ось продавати пакет акцій «Росави», дійсно, ми збиралися. Але цього року навряд чи вже вийде.

— Мораторій на відчуження держмайна нині не діє. Чи не призведе це до нової хвилі тіньової приватизації?

— На жаль, під час підготовки до другого читання в законі про мораторій з’явилася норма, на яку Президент був змушений відреагувати. Це норма про заборону продажу держакцій енергокомпаній. Решту в законі було узгоджено і Фондом держмайна, і Міністерством фінансів, і Податковою адміністрацією. Отож я думаю, закон буде прогосовано вже із зауваженнями Президента.

— Однак тепер парламентські канікули, а значить, найкращий час для тих, хто вирішив вивести державних боржників з-під контролю ФДМ.

— Президент дав чіткі доручення органам державної виконавчої влади зупинити ці процеси. Я думаю, для законослухняних державних чиновників це рішення сприйматиметься як обов’язкове. Проблема банкрутства держпідприємств є. Але ці питання ми вирішуватимемо через суд, якщо вони виникнуть.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати