Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ціни не слухаються

Чому в уряду не виходить?
19 квітня, 00:00

Бензин і м'ясо дорожчають і «тягнуть» за собою вартість інших товарів. Уряд, безумовно, стурбований інфляційними тенденціями, що закладають «міну» під саме його існування. Тим паче, що наполегливі запевнення Президента в тому, що уряд і його керівник у цих умовах працюватимуть і житимуть довго, сприймають не без скепсису.

Уряд зацікавлений у тому, щоб дотягнути до виборів, і з усією відповідальністю добивається стабілізації цін на продовольчому та нафтовому ринках. Учора, наприклад, проводився тендер, на якому Держкомрезерв планував закупити по 10 тисяч тонн яловичини та свинини. Передбачається провести ще чотири такі тендери. Стартова ціна м'яса на них, як передбачається, буде встановлена на рівні 11—12 гривень за кілограм. (Генеральний директор асоціації «Укрм'ясо» Володимир Попов раніше заявляв, що вітчизняним м'ясокомбінатам необхідно імпортувати 100 тис. тонн м'яса, із них 50 тис. тонн яловичини, 30 тис. тонн свинини та 20 тис. тонн м'ясної маси).

А минулого тижня уряд задіяв механізм, що дозволяє «Укрнафті» переробляти на українських НПЗ нафту власного видобутку та продавати нафтопродукти на власних автозаправних станціях за низькими цінами. Одночасно вживають заходів державного регулювання бізнесу: встановлюють граничні розміри рентабельності та торгових надбавок, знижують мито на ввезення м'яса, а також заходів морального впливу: вина за підвищення цін покладається переважно на перекупників м'яса, причому їх, як і нафтотрейдерів, звинувачують у картельній змові.

Тим часом ціни на базарах і автозаправках зупинилися на верхніх позначках, яких досягли ще до того, як шквал критики (в тому числі вперше з боку Президента) обрушився на уряд, а він вийшов зі стану ейфорії та почав реагувати на сигнали ринку. Чому ціни не знижуються? Що уряд робить так чи не так?

Відповідаючи на ці запитання, віце-президент Асоціації фермерів України та заступник голови Держфонду підтримки фермерських господарств Ярослав КАРДАШ сказав «Дню», що «велику проблему для ринку становить те, що задекларовані урядом пільгові ціни на добрива та нафтопродукти для аграріїв не вирішили цього питання». За його словами, «це викликало з боку аграріїв велике обурення голослівними заявами уряду, що не сприяє його авторитету». Заходи уряду, спрямовані на зниження цін, діють здебільшого на виробника. Наприклад, формується ціна на тушку птиці, адже не виробник її реалізовує на ринку. Саме посередники формують ціни. І заходів держрегулювання треба вживати не до виробників, а до них. Щоправда, зробити це досить складно. Адже ціна покупки посередником є його комерційною таємницею, так само як і відсоток, який він накручує на товар.

Коментуючи «Дню» цінову ситуацію, керівник групи радників голови Нацбанку України Валерій ЛИТВИЦЬКИЙ наголосив, що уряд не врахував сумний досвід своїх попередників і не сформував товарних резервів. На думку Литвицького, заходи уряду зі зниження цін на державних АЗС (ВАТ «Укрнафта») дали лише локальний ефект, оскільки приватний сектор переважає на ринку. Та експерт вважає, що уряд ще не вичерпав можливостей діалогу з нафтотрейдерами та власниками НПЗ (на думку «Дня», тут йдеться про те, що уряду не слід було йти з ними на конфлікт і таким чином звужувати собі можливості для маневру). Крім того, як сказав Литвицький, тиск зовнішнього цінового чинника на ціни нафтопродуктів в Україні такий, що його дуже складно повністю уникнути. Із цього погляду, на думку Литвицького, не варто відкладати візит прем'єр-міністра до Москви, що могло б мати корисні результати для цінової стабілізації на ринку нафтопродуктів. Литвицький також висловив надію, що позитивний вплив на цінову ситуацію матиме засідання Ради національної безпеки й оборони, в якому братимуть участь «люди з різних контор», що дуже корисно для з'ясування істини.

«Ринкове регулювання цін — це досить складний процес, — сказав у своєму коментарі «Дню» президент Центру економічного розвитку Олександр ПАСХАВЕР . І в дужках зазначив: «Добре було Сталіну — призначив ціну і все. А на цей процес треба багато грошей. Щоб знизити ціни, треба змінити співвідношення попиту та пропозиції, додати пропозиції, причому так багато, щоб запасу рентабельності було достатньо для зниження. Мені здається, що уряд не має такої кількості вільних грошей, щоб закупити м'ясо за кордоном». А ще Пасхавер вважає, що заходи уряду не справили ефекту тому, що чекати його просто рано: «А ви знаєте, що вже завезено багато м'яса, що на ринок вкинули багато нафти?». Водночас експерт вказує, що в тому випадку, якщо ситуацію намагаються змінити не шляхом наповнення ринку, а адміністративним контролем над цінами, то тут прогноз однозначний: стан хворого буде «несприятливим, це не вдасться». Він наголошує, що говорити сьогодні про засилля на базарах посередників — також не найкращий метод стабілізації цін. «Я не вважаю, що якщо на ринках для селян виділять окремі робочі місця, то вони будуть заповнені». А ось із кримінальним контролем на ринках треба боротися, упевнений Пасхавер. Резюмуючи нашу розмову, він зазначив, що були сотні спроб адміністративного контролю, але завжди невдалі.

ДО РЕЧI

17 квітня у м'ясному павільйоні продовольчого ринку у Хмельницькому покупці стали свідками непересічної акції. Представникам агрофірми «Проскурів» з Ружичної, передмістя Хмельницького, і товариства «Старт» села Новоставці Теофіпольського району врочисто вручили грамоти і дорогі подарунки — музичні центри. «Не залишилися поза увагою і продавці цих підприємств. Одержали наручні годинники», — повідомив «День» організатор цієї акції, генеральний директор міського споживчого товариства «Кооператор» Микола Ворона. Засновники «Проскурівського» і «Старту», виконуючи завдання уряду, справили певний вплив на цінову політику, яку досі «вели» перекупники, названі у народі спекулянтами. «Правлять у середньому по 20 гривень за кілограм свинини, по 16 гривень — за сало. Покупці ще вдосвіта займають до них чергу», — говорить Микола Ворона. Ці виробники «змусили спекулянтів зменшити ціни на десять відсотків, упали ціни й на птицю». Ще виробники одержують безкоштовні ринкові послуги. Відзначивши дорогими подарунками «вагомий внесок ентузіастів у поліпшення добробуту населення», керівники «Кооператора» сподіваються таким чином заохотити до торгівлі на центральному ринку Хмельницького інших виробників. На жаль, ці два підприємства «не роблять погоду» в павільйоні. «Завозять щодня по три центнери, разів у десять менше, ніж перекупники, яких більше», — вказав генеральний директор. Однак є деякі сумніви щодо того, що в ентузіастів тут-таки з'являться послідовники. Промислове виробництво свинини та яловичини у краї ведеться лише у лічених агропідприємствах, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати