Туркменістан погрожує судом
А Україна знову просить газуПосол Туркменiстану Аман- Гельди Байрамов заявив «Дню», що не володіє офіційною інформацією з цього питання. Проте на його думку краще було б якби справа до суду не дійшла.
Тим часом на нещодавньому засіданні Кабміну України було прийнято рішення розпочати переговори з Туркменістаном про поновлення газового постачання. Є.Гурбанмурадов спростував повідомлення про початок переговорів і заявив агентству Інтерфакс, що з $315,5 млн., які підлягають оплаті за поставлені в Україну 1999 р. 8,7 млрд. куб. метрів газу, на 12 серпня грошима оплачено лише $8,5 млн., товарами — $11,5 млн. і шляхом фінансування будівництва на території Туркменiстану — $11,2 млн., що становить всього 10% боргу.
Історія українських газових боргів Туркменістану йде ще з 1993—1994 рр., коли туркменський ринок завоювала «Республіка» — праматір теперішнього «Інтергазу» — під керівництвом нинішнього голови НАК «Нафтогаз України» Ігоря Бакая. Реструктуризована згодом заборгованість досі гаситься з бюджету України, а борг, що скоротився удвічі, все ще становить $352 млн.
Однак невдалий досвід газового співробітництва не зупинив Президента Леоніда Кучму від його поновлення. У січні цього року обіцянок і висловів удячності під час його зустрічі з президентом Туркменістану Сапармуратом Ніязовим, заяв про «психологічну близькість двох президентів» не бракувало. З великими труднощами укладена в грудні 1998 року угода, за якою Україна мала отримати 20 млрд. куб. метрів газу, фактично перестала діяти вже з 1 квітня, коли Україна в особі Валерія Пустовойтенка заявила про те, що неспроможна оплачувати отримуваний газ. Втім, він продовжував надходити. І лише в третій декаді травня Туркменістан припинив постачання.
Працівник компанії «Ітера- Україна», котрий не побажав назвати своє прізвище, повідомив «Дню», що Міжнародна енергетична компанія «Ітера» встигла заробити на транзиті туркменського газу російською територією приблизно половину тих обсягів, що пройшли за I квартал. Близько 3 млрд. куб. метрів цього газу тепер належать їй. З травня «Ітера» постачала його своїм ділерам територією України. З НАК «Нафтогазом України» у неї є відповідний договір. Ціна цього газу — $50 на кордоні України.
«Ітера» проплатила грошима «Нафтогазу України» близько $180 млн. за транзит. А коли після першого кварталу газ перекрили, ця сума зависла, як її передоплата...
Провідний юристконсульт Управління правового забезпечення Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі Юрій Базилюк так прокоментував це повідомлення Інтерфаксу: «Теоретично позов можна подавати проти окремої держави, але відповідати повинна окрема організація, приміром той же «Нафтогаз».
Скоріше за все крок туркменського уряду — це погрози й обурення, через несплату українською національною компанією рахунків за поставлений газ».