У блокадному стані
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20041020/4189-1-1.jpg)
Гарячий подих, якщо не сказати запах, виборів повною мірою було чути вчора в парламенті. Темою першого дня останнього перед 31 жовтня сесійного тижня виявилася суперечка між прихильниками переведення роботи Верховної Ради у позапленарний режим і прихильниками збереження планового робочого ритму. На думку перших, а це депутати від фракцій «Регіони України», СДПУ(О), «Трудової України», НДП-ПППУ, низка інших фракцій і груп більшості, кандидати на посаду президента і їхні команди парламентську трибуну використовують із метою передвиборної агітації, реклами себе та очорнення суперників. А тому буде краще для країни, якщо цей тиждень депутати попрацюють у комітетах. А після виборів надолужать згаяне в сесійному залі. Представники опозиції, а також фракції НАПУ та групи «Центр» висловили протилежну думку — треба працювати, як звичайно, попри будь-які вибори. З останніми виявився солідарним і спікер Володимир Литвин.
З самого ранку представники фракцій СДПУ(О) та «Регіони України» розвісили в сесійному залі плакати з закликами до лідера блоку «Наша Україна» Віктора Ющенка. На них було написано: «Ющенку, «ПОРА» вибачитися», «Ющенко бреше? Так!», «Ні тероризму». У свою чергу, «нашоукраїнці» перед ложею уряду розмістили величезний плакат зі словами «Ющенко — народний президент». Кілька фракцій парламентської більшості не реєструвалися в залі, водночас координатор більшості Степан Гавриш передав від їхнього імені спікеру Володимиру Литвину заяву з вимогою оголосити перерву. Антракт, як потім стало відомо зі слів члена фракції «Регіони України» Валерія Коновалюка, знадобився для того, щоб підготувати для внесення на розгляд проект постанови про перенесення роботи парламенту в комітети та фракції. Проте спікер відповів відмовою, запропонувавши «більшовикам» спочатку зареєструватися. Крім того, спікер зажадав від Гавриша показати розпорядження про ліквідацію секретаріату парламентської більшості, якого, мовляв, уже «не існує». Після цього представники низки фракцій урядової коаліції заблокували трибуну. У такому вигляді парламент пропрацював майже півдня — ближче до обіду представники шести фракцій і груп більшості покинули сесійний зал. Степан Гавриш заявив, що «нормальний законодавчий процес заблоковано», а парламентська трибуна перетворена на майданчик для полювання на політичних опонентів. З його слів, депутати шести фракцій вимагають від лідера блоку «Наша Україна», кандидата на посаду президента Віктора Ющенка вибачень «перед українським народом як джерелом влади в державі» за обвинувачення влади в його отруєнні. Звертаючись до голови Верховної Ради Володимира Литвина, Гавриш зажадав перенести засідання парламенту з нинішнього пленарного тижня на період із 7 по 10 грудня. «Це єдиний шлях скерування роботи парламенту в ефективне русло», — наголосив він. Гавриш також звернувся до Президента України з проханням не підписувати закони, прийняті Верховною Радою з порушенням законодавства та регламенту.
Спікер, у свою чергу, виступив із критикою заявленої Гавришем позиції. З його слів, розвиток подій у парламенті свідчить про те, що розробляється сценарій зриву роботи Верховної Ради та проведення дострокових парламентських виборів. При цьому В. Литвин наголосив, що за нового виборчого закону 70% нинішніх народних депутатів не пройдуть до парламенту. «Треба замислитися над цими перспективами», — сказав він.
Таким чином, парламентська криза, пов’язана з жорстким протистоянням прихильників двох провідних кандидатів на посаду президента, триває. Надія на те, що обстановка розрядиться до виборів, невелика: обидві сторони конфлікту чітко дали зрозуміти, що не мають наміру йти на поступки. Хоча до виборів залишилися лічені дні, а після них ситуація може швидко нормалізуватися, вважають багато депутатів. Так, член фракції СДПУ(О) Ігор Шурма в інтерв’ю «Дню» висловив думку, що, хоч би хто став президентом, пристрасті в парламенті вмить уляжуться і депутати повернуться до продуктивної роботи.
Попри «блокадний» стан, учора Верховна Рада зуміла прийняти звернення до українського народу в зв’язку з майбутніми президентськими виборами. За це рішення проголосували 248 народних депутатів із 289 зареєстрованих у залі. «Сьогодні особливо гостро постає питання про усвідомлення та практичну реалізацію кожним громадянином відчуття причетності до долі вітчизни... — йдеться в зверненні. — Тільки українському народу вирішувати, хто стане новим главою нашої держави, і тільки від усіх нас залежить, як пройдуть вибори, якими напрямами та темпами, до яких орієнтирів і цілей рухатиметься далі Україна».