У хронічній «відключці»
Як уже повідомляв «День», цього тижня харківський обласний радіотелевізійний передавальний центр було частково відключено від енергопостачання за борги Національної телекомпанії перед енергетиками. Внаслідок чого припинилося мовлення на Харків каналів УТ-1 і УТ-2. У свою чергу, компанія «Чернігівобленерго» у понеділок обмежила енергопостачання Чернігівському радіотелепередавальному центру — знов-таки через низький рівень оплати електроенергії. І у зв’язку з цим Чернігівський ОРТПЦ, за інформацією «Українських новин», припинив трансляцію всіх загальноукраїнських телеканалів, а також усіх каналів Українського радіо. Як повідомив кореспонденту «Дня» віце-президент Концерну РРТ Василь ЛУКАС, у середу ввечері мовлення відновили і в Харкові, і в Чернігові. Справа у тому, що Концерн чекає надходження півтора мільйона гривень, і частину цих коштів буде направлено на погашення боргів у названих регіонах. Однак виникла нова проблема. Учора, за словами Василя Лукаса, о 9.55 без попередження було відключено Львівський ОРТПЦ — незважаючи на існування домовленості з обленерго про те, що він відключатися не буде. Як відзначив Василь Лукас, поточних боргів перед енергетиками львівський ОРТПЦ не має; щоправда, є борги минулих років, у тому числі, половина — «вигадані пені і штрафи». Але факт залишається фактом: за станом на вчорашній день у Львові не працювали всі канали телебачення. І не виключено, що подібні ситуації виникатимуть знову і знову. Хоч би внаслідок того, що на сьогоднішній день бюджет, за інформацією Василя Лукаса, заборгував Концерну РРТ 16 мільйонів гривень.
КОМЕНТАР
Іван ЧИЖ, голова Держкомінформу:
— У мене така підозра, що це — система, спрямована на винищення державної складової і на те, щоб приватизувати Концерн радіо, радіозв’язку і телебачення. Навіть якщо зважити на недофінансування Концерну з боку бюджету, ніяких об’єктивних причин для того, щоб в такий радикальний спосіб діяти проти держави, проти суспільства, проти їхніх інтересів, немає. Причина, за поясненнями з боку технічних служб Держкомзв’язку, самого Концерну — борги Концерну, наших передавальних служб перед енергетиками. Ті, в свою чергу, пояснюють, що далі не можуть в кредит відпускати електроенергію. Проте передачі телебачення і радіо — це не просто, скажімо, виробництво чобіт. Це дещо інша субстанція, вона носить дещо інший характер. І відповідальність за таке механічне втручання в духовну сферу, думаю, має бути дуже серйозною. Я переконаний, що величезною помилкою була передача Концерну РРТ з підпорядкування Держкомінформу в систему Держкомзв’язку. Не потрібен, як виявилося, цей концерн зв’язківцям. Я продовжую наполягати і активно працюю над тим, щоб повернути Концерн в систему Держкомінформу. Оскільки виробництво і поширення програм — це дві складовi одного процесу. І відключень не буде, хоча б з тієї причини, що ми могли б в цьому випадку при сутужній ситуації урегульовувати питання виробництва і поширення програм. Ми б просто зменшували обсяг видатків на виробництво програм, перекидаючи їх на поширення програм, щоб програма, яка виробляється, могла дійти до споживача. Але при цьому, звичайно, якщо вищезгадана передача Концерну буде відбуватися, треба ліквідувати борги, які вже зроблені за той час, поки Концерн працював поза системою Держкомінформу.
Ну, і з другого боку, безумовно, треба врегульовувати питання, пов’язані з можливістю телерадіомовників, зокрема, державних, нормально заробляти і нормально фінансувати ту частину передач, яку вони виготовлять поза державним замовленням. Сьогодні, на жаль, кошти, зароблені нашими державними ТРК за рахунок рекламної та іншої діяльності, фіксуються на спецфондах. І будь- який маневр для державних мовників фактично обмежений. Таким чином, те, що відбувається відключення від електропостачання радіотелевізійних передавальних центрів і в Харкові, і в інших регіонах, є просто неприпустимим і вимагає конкретних і невідкладних заходів.