У місіях ООН беремо участь, до Єврокорпусу прагнемо
Усі миротворці, що відправилися в Ліван, пройшли жорсткий відбір. Також, як сказав «Дню» один із них — підполковник Анатолій Вінник, всі миротворці пройшли спеціальну перепідготовку, пов’язану з тим, що доведеться проводити експлуатацію техніки в складних, незвичних умовах. За його словами, всі добре готові до виконання своїх обов’язків. А прапорщик Ігор Шаповал зазначив, що миротворча місія, не дивлячись на свою небезпеку, приваблює багатьох, що показав і конкурс, і відбір. Насамперед, за його словами, приваблюють високі ставки (оклад рядових складає близько $500. — Авт. ). Але крім того, говорить він, це і можливість випробувати себе, набути досвіду, вивчити нову техніку.
До речі, в цьому році Україна відмічає десятиріччя своєї миротворчої діяльності. За десять років в українських миротворчих контингентах в колишній Югославії, Анголі, Таджикистані, Гватемалі, Сьєрра-Леоне та інших країнах пройшли і продовжують нести службу близько 13 тисяч військовослужбовців Збройних сил України. Сьогодні Україна входить в десятку країн — найбільших контрибуторів миротворчих операцій ООН.
Крім набуття військовослужбовцями професійного досвіду, участь нашої країни в миротворчих операціях має й істотний матеріальний бік: за десять років у Держбюджет України від Секретаріату ООН надійшло понад 80 млн. доларів.
Як заявив журналістам під час проводів Міністр оборони України Володимир Шкідченко, до ювілею миротворчої діяльності кращі будуть нагороджені медалями. Також, за його словами, можливо, буде встановлено пам’ятник двадцяти українським миротворцям, які загинули протягом десяти років. Міністр оборони підкреслив, що в даний момент не планується розширення географії українських миротворчих місій. «Конкретних пропозицій від ООН немає, однак, якщо вони з’являться, то ми будемо звертати більше уваги на Європу, де знаходиться Україна». Він також завірив, що участь українських військовослужбовців у миротворчій місії в Афганістані не розглядається і не планується. У той же час, сказав В. Шкідченко, Україна внесла свої пропозиції щодо участі українських військових у Європейських силах швидкого реагування, і вони «принципово оцінені позитивно, однак на нас чекає ще довга робота». За словами В.Шкідченка, Україна запропонувала для участі в силах швидкого реагування свої аеромобільні війська, вертолітні підрозділи, а також технічну авіацію. В. Шкідченко також повідомив, що в Міністерстві оборони, очевидно, буде два державних секретарі, один із яких буде цивільною особою. «Ми внесли свої пропозиції Президенту і отримали його згоду», — резюмував Міністр. Називати ймовірні кандидатури держсекретарів міністерства В. Шкiдченко не вважав за необхідне. Як повідомили «Дню» в прес-службі Міноборони, «щоб уникнути непотрібного ажіотажу навколо затвердження кандидатів, інформація про них поки не розголошується».